5 rzeczy, których nie wiedzieliście o Marilyn Monroe

Czarująca i z temperamentem, Marilyn Monroe. Mimo tego, że od jej odejścia minęło już 56 lat, świat nadal się nią zachwyca.

To właśnie ta kobieta w latach 50 była uważana za symbol urody i seksu.

Marilyn Monroe

Wszyscy doskonale wiedzą o tym, że była utalentowaną aktorką i piosenkarką. Jednak są rzeczy, o których mogliście nie mieć pojęcia.

monro

Sprawdźcie sami, czego nie wiecie o ikonie Marilyn Monroe!

Marilyn Monroe 2

1. Dotychczas nie wiadomo, kim był ojciec Marilyn Monroe.

ojciec Marilyn Monroe

Według aktu urodzenia nazywała się Norma Jeane Mortenson, ponieważ jej matka w rubryce "nazwisko ojca" wpisała imię i nazwisko swego drugiego męża Edwarda Mortensona, zaś metryki chrztu – Norma Jeane Baker. Baker był pierwszym mężem Gladys Pearl Baker, więc on teoretycznie mógł być ojcem Marilyn Monroe. Znawcy tematu spekulują, że w rzeczywistości mógł nim być Stanley Gifford, kochanek Gladys.

ojciec Marilyn Monroe 2

Jeszcze jedna ciekawostka. Prawdziwe jej imię to Norma Jeane Mortenson (końcówka – on-), natomiast prawdziwe nazwisko jej jakoby ojca brzmiało Mortensen (końcówka –en-).

ojciec Marilyn Monroe 3

Jednak prawdopodobnie Edward Mortenson nie mógł być ojcem aktorki, ponieważ w momencie poczęcia dziecka, Gladys rozstała się z Edwardem. Aktorka była bardziej podobna do Gifforda.

W 1960 roku Marylin pracowała na planie filmowym z Clarkiem Gable ( film "Misfits"). Kilka tygodni po zakończeniu realizacji filmu, Clark Gable doznał ataku serca i zmarł. Marylin nigdy sobie tego nie wybaczyła. Właśnie przez niego bardziej niż zwykle, nie mogła skupić się na pracy. To przed nim uciekała. Marylin miała na punkcie Clarka obsesję, traktowała go w sposób wyjątkowy. Przesądził o tym jeden, bardzo delikatny fakt. Wspomnienie z dzieciństwa, które odżyło, gdy stanęła twarzą w twarz z wielkim aktorem. Miała kilka lat, kiedy Gladys wyciągnęła z torebki dużą, lekko zniszczoną fotografię. "To twój ojciec" powiedziała, wskazując na zdjęcie mężczyzny. Mężczyzny łudząco podobnego do Clarka Gable. Pogrążona w depresji Marilyn Monroe tak bardzo przeżyła śmierć aktora (którego utożsamiała z ojcem), że rozważała nawet samobójstwo. Poza tym Marilyn cierpiała na bezsenność – nocami wydawało jej się, że ktoś chce się włamać do pokoju, że grozi jej niebezpieczeństwo.

2. Jej matka była schizofreniczką.

matka

W czasie największej popularności, o przeszłości nie mówiła wiele. Tak było lepiej. Jak mogła o tym mówić, wtedy, kiedy choroba psychiczna stanowiła temat tabu? Mało kto wiedział, że jej matka boryka się z ciężką schizofrenią, agent Marilyn Monroe nie chciał, by ten fakt odbił się negatywnie na karierze aktorki. Lekarze zdiagnozowali u Gladys Monroe schizofrenię paranoidalną. Dziewczynka trafiała kolejno do jedenastu różnych rodzin zastępczych. Spędziła także rok w domu dziecka. Wpłynęło to na jej ciągłe poszukiwanie miłości i akceptacji, a także problemy z pewnością siebie. Możliwe, że to właśnie dlatego pierwszy raz wyszła za mąż już w wieku 16 lat. Czas spędzony z mamą Marilyn zachowała w pamięci jako cudowny, beztroski i szczęśliwy. Gladys Pearl Baker zmarła w roku 1984.

matka 2

3. Słynne zdjęcie Marilyn Monroe.

Słynne zdjęcie

To zdjęcie jest już legendą. Powstało na planie filmu "Słomiany wdowiec". Zdjęcia kręcono na rogu Lexington Avenue. Marilyn Monroe stała na kratce wentylacyjnej nowojorskiego metra, a jej plisowana suknia pod wpływem wiatru unosiła się, odsłaniając uda aktorki, a nawet majtki. Zdjęciom przypatrywało się około 5000 osób. Patrzyli jak ich idolka wdzięczy się do kamery. Tłum wiwatował przy każdym kolejnym dublu.

Słynne zdjęcie 2

Tylko jeden człowiek nie gwizdał i nie wznosił okrzyków. Joe DiMaggio nie otwierał ust. Joe DiMaggio kochał swoją żonę, ale nienawidził tego, że musi się nią dzielić z jej pożerającymi ją wzrokiem fanami. Po wspólnym powrocie do hotelu St. Regis Joe robi żonie taką awanturę, że obsługa hotelowa zaalarmowana przez gości wdarła się do pokoju, żeby ocenić sytuację. Następnego dnia makijażystki Marylin starannie tuszowała ślady przemocy na ciele gwiazdy. To nie był pierwszy raz. Rozwiedli się po niecałym roku małżeństwa.

Słynne zdjęcie 3

Po rozwodzie Joe i Marilyn Monroe zostali przyjaciółmi. Joe po śmierci Marilyn Monroe wydał zalecenie, aby do dnia jego śmierci codziennie kłaść czerwone róże na grobie Marilyn Monroe. Była jego boginią, jego miłością, tak jak dla niej on był tym jedynym. Zmarł w roku 1999.

4. Marilyn Monroe borykała się z depresją i chorobą psychiczną.

Marilyn Monroe

Zmagania samej Monroe z problemami emocjonalnymi – uzależnieniami, depresją, próbami samobójczymi – zawsze były powiązane z chorobą matki i wydaje się jasne, że Monroe przerażała wizja popadnięcia w obłęd. Wielu biografów uznaje, że Marilyn cierpiała z powodu klinicznych zaburzeń, a nawet psychozy.

Marilyn Monroe 2

Truman Capote, autor "Śniadania u Tiffany'ego", przyjaźnił się z Monroe. Opowiadał, że podczas jednej wspólnej kolacji aktorka udała się do toalety i długo nie wracała. Zdenerwowany Capote poszedł zobaczyć, co się dzieje. Kiedy wszedł do toalety, zobaczył, że Marilyn Monroe wpatruje się w lustro. On się zapytał, na co ona patrzy, ona odpowiedziała: "Na nią".

Pod koniec życia Monroe faktycznie była chora psychicznie. Rok przed śmiercią aktorce zdiagnozowano schizofrenię paranoidalną.

5. Czy Marilyn Monroe zabiła się sama, czy ktoś jej "pomógł"?

zabiła się sama

5 sierpnia 1962 znaleziono ją martwą. Przyczyną zgonu, według protokołu sekcji zwłok, było przedawkowanie środków nasennych, choć nadal niewyjaśnione są okoliczności jej śmierci.

Dnia 4 sierpnia aktorka rozmawiała ze swoimi przyjaciółmi, w tym też z Joe DiMaggio i nikt z nich nie zauważył, że aktorka jakoś dziwnie się zachowuje.

zabiła się sama 2

Przyczyną zgonu, według protokołu sekcji zwłok, było przedawkowanie środków nasennych, jednak na szafce przy łóżku nie było szklanki z wodą.

Niektórzy uważają, że przez związki z rodziną Kennedych mogła poznać wiele tajemnic państwowych USA, a zwolennicy teorii spiskowych, że to właśnie to było przyczyną śmierci aktorki. Czy może któryś z mafijnych kumpli jej kochanka Franka Sinatry zabił ją?

źródło:Urbo
 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty