5 rzeczy, których warto nauczyć dziecko, zanim będzie nastolatkiem

Każdy rodzic na co dzień ma mnóstwo obowiązków na głowie. Zastanów się, ile rzeczy robisz każdego dnia dla swojej pociechy.

Na pewno byś się ucieszyła, dowiedziawszy się, że codzienne czynności to nie wyłącznie żmudny obowiązek, lecz działania, które przyniosą w przyszłości korzyści twemu dziecku. Najważniejszym celem każdego rodzica jest wychować samodzielne i niezależne dziecko, z którego będzie dumne.

1. Nauczyć dziecko samodzielności

mama

Dzieci potrzebują naszej opieki i troski. Lubią, kiedy je podziwiamy i jesteśmy dumni z nich. Kibicujemy im podczas zawodów sportowych i olimpiad szkolnych, chwalimy, kiedy uda im się nauczyć wiązać buty lub zbudować fantastyczny zamek na piasku.

Z wiekiem dziecko nadal będzie potrzebowało naszej uwagi, ale jednak warto nauczyć go samodzielności, aby później się nie zmieniło w maminsynka. Twoja pociecha powinna się nauczyć bawić samodzielnie. W tym celu musisz zostawiać ją samą w pokoju. Na początku może to być 5 minut, później, 10, 15 aż w końcu przyzwyczai się do tego, że może się samo bawić.

Możesz od czasu do czasu zajrzeć do pokoju, pochwalić dziecko, pomóc mu w czymś, ale nie spędzać z nim całego dnia. Dzięki temu twoje dziecko wyrośnie w przyszłości na człowieka samodzielnego, który potrafi zorganizować swoje życie.

2. Wykształcić w dziecku umiejętności interpersonalne

dzieci

Dziś umiejętności interpersonalne są bardzo ważne, ponieważ bez nich niemożliwa jest praca w zespole i kontakty międzyludzkie. Czasy, gdy przez całe życie się pracowało w jednym miejscu, już dawno odeszły do lamusa, więc socjalizacja dziecka odgrywa bardzo ważną rolę.

Rolą rodziców jest pomoc dziecku w kształtowaniu cech takich jak empatia, życzliwość, zapoznać go z podstawowymi zasady komunikacji i savoir-vivre, aby poczuło się pewniej siebie i potrafiło się zachować w każdej sytuacji.

3. Nauczyć dziecko jedzenia wszystkiego

jedzenie

Dziecko, które spożywa zdrowe pełnocenne posiłki, na pewno nie będzie się borykało z otyłością i nadwagą. Posiłek to sytuacja, w której siada się razem przy stole. Nikt nie lubi siedzieć przy stole z dzieckiem, które zaczyna marudzić i krzywić się na widok warzyw lub ryb. Większą przyjemność sprawia spożywanie posiłku w towarzystwie osoby, delektującej się jedzeniem.

Głównym zadaniem każdego rodzica jest nauczyć dziecko jedzenia wszystkiego, jedzenia tego samego, co jedzą wszyscy członkowie rodziny. Należy poszerzać dziecięcą gamę smaków. Dziecko nie chce jeść ryb lub brokuły? Zaczekaj, nie poddawaj się i nie dawaj od razu mu bułki lub drożdżówki. Na pewno się później przyzwyczai do zdrowego jedzenia.

4. Sprzątania po sobie

sprzątanie

Nie warto pomagać dziecku w wykonywaniu obowiązków domowych, z którymi z łatwością może sobie poradzić, nawet jeśli cię o to poprosi. Nigdy tego nie rób – jeśli nie chcesz, aby w przyszłości twoje dziecko było dla ciebie rozczarowaniem. Owszem, są rzeczy, z którymi dziecko nie poradzi sobie samo, bez naszej pomocy. Jednak najprostsze czynności i obowiązki dziecko powinno robić samo: sprzątać w swoim pokoju, zbierać z podłogi zabawki, pomagać w zmywaniu naczyń, wyrzucać śmieci, etc.

Każdy rodzic samodzielnie określa, jakie obowiązki jego dziecko w stanie jest wykonać. Z wiekiem listę obowiązków warto poszerzać. Zacznij już w tej chwili – niech twoje dziecko samo pozbiera swoje zabawki z podłogi.

5. Zachęcaj dziecko do uprawiania sportu

sport

Małe dzieci tryskają energią, uwielbiają skakać i biegać. Zadbaj o to, aby z biegiem czasu nie straciły tej naturalnej potrzeby, bo doroślejąc, raczej niechętnie uprawiają sport. Przekonaj swoje dziecko do tego, że jazda na rowerze, pływanie na basenie, długie spacery, bieganie to codzienne czynności, niezbędne do normalnego funkcjonowania.

Na urodziny kup dziecku zamiast konsoli rower lub abonament na basen. Zachęcaj dziecko do sportu poprzez dawanie przykładu. Na zakupy chodźcie pieszo, zamiast jechać autobusem czy samochodem. Zabierz dziecko na boisko, basen czy lodowisko, zamiast iść z nim do centrum handlowego. Nawyk uprawiania sportu na pewno przyda się twojej latorośli w przyszłości.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty