5 rzeczy, o których powinnaś powiedzieć ginekologowi
I tu popełniają błąd i zaraz się dowiesz dlaczego:
1. Problemy, o których nie chcemy mówić ginekologowi.
Są to sekrety, z których zwierzamy się tylko swojej najlepszej przyjaciółce: romans z żonatym mężczyzną, równocześnie kilka partnerów seksualnych, seks analny bez prezerwatywy.
Dlaczego o tym warto powiedzieć lekarzowi: Istnieje ponad 40 chorób przenoszonych drogą płciową i niektóre z nich są bardzo groźne. Ginekolog podczas badania przedmiotowego wewnętrznego może zauważyć, że coś jest nie tak, ale choroby przenoszone drogą płciową wymagają przeprowadzenia specjalistycznych badań. Nie ma jednego uniwersalnego testu na wszystkie choroby weneryczne. Aby wykryć rzeżączkę, należy zrobić wymaz z cewki moczowej i kanału szyjki macicy, w przypadku kiły, HIV, opryszczki czy wirusowego zapalenia wątroby typu C należy przeprowadzić specjalistyczne badania krwi. Najczęściej tego typu badań nie znajdziesz na liście corocznych badań profilaktycznych.
2. Rzeczy, o których nigdy nikomu nie mówimy, nawet najbliższym.
Ból w czasie seksu, nietrzymanie moczu czy stolca – problemy, z których się nie zwierzamy nawet najbliższym.
Dlaczego o tym warto powiedzieć lekarzowi: Są to dolegliwości, które da się łatwo wyleczyć. Przyczyną bólu podczas seksu może być suchość pochwy (jedna z najczęstszych dolegliwości, która dotyka kobiety w każdym wieku), waginizm (skurcze pochwy), wulwodynia, do leczenia których ginekolog wypisze odpowiednie leki albo skieruje na fizjoterapię mięśni dna miednicy. Nietrzymanie moczu też jest dość powszechnym problemem, więc ginekolog na pewno zaleci odpowiednie leczenie. Może to być fizjoterapia albo operacja chirurgiczna.
3. Nałogi, o których nie wspominamy podczas wizyty u ginekologa.
Dlaczego o tym warto powiedzieć lekarzowi: ginekolog powinien wiedzieć, że palisz, nawet jeśli palisz jednego papierosa raz w tygodniu, a nie paczkę dziennie. Palenie papierosów przez kobiety zwiększa ryzyko rozwoju nowotworów u osób zakażonych HPV. Na dodatek palenie papierosów zwłaszcza u kobiet po 35 roku życia, które stosują doustne środki antykoncepcyjne, zwiększa ryzyko zawałów, miażdżycy i żylaków. Jak wynika z raportu WHO, palące kobiety, które stosują doustne środki antykoncepcyjne, 20 razy częściej borykają się z chorobami serca niż kobiety, które nie palą.
4. Powszechne problemy, o których nie wspominamy podczas wizyty u ginekologa.
Często pacjentki nie wspominają o tym, że stan ich zdrowia albo ich bliskich się pogorszył, nie mówią o tym, że ostatnio zaczęły brać jakieś nowe leki albo któraś kobieta w ich rodzinie zachorowała na raka piersi czy szyjki macicy.
Dlaczego o tym warto powiedzieć lekarzowi: Podczas wizyty u ginekologa musisz mówić nie tylko o problemach, związanych z układem rozrodczym. Masz nieregularny okres, ale pamiętaj o tym, by wspomnieć, że jednocześnie masz chorobę tarczycy. Jeśli któraś z kobiet w twojej rodzinie ostatnio zachorowała na raka, lekarz może zlecić badania mutacji genu BRCA1 i BRCA2 albo jakieś inne badania, by wykryć raka na wczesnym stadium. Mów lekarzowi o wszystkim i niech on sam zadecyduje, co jest mniej lub więcej istotne.
5. Rzeczy, o których można mówić tylko partnerowi.
Musisz powiedzieć lekarzowi nie tylko o tym, że nie masz ochoty na seks, lecz także o tym, że twój partner cię bije.
Dlaczego o tym warto powiedzieć lekarzowi: Ginekolog to lekarz, który pomoże zrozumieć, dlaczego nie masz orgazmów. Po przeprowadzeniu wywiadu skieruję cię na terapię do psychologa, seksuologa, na fizjoterapię albo zleci odpowiednie badania. Jeśli tkwisz w toksycznym związku, to może ci poradzić, jak z niego wyjść i możesz mieć stuprocentową pewność, że nikt nie dowie się o twoich problemach, gdyż obowiązuje go tajemnica lekarska.