5 sekretów długowieczności Chińczyków

Chiny to najludniejszy kraj świata, co wynika z wysokiego przyrostu naturalnego. Jednak warto również w tym miejscu wspomnieć o długowieczności Chińczyków.

Profesor Li Junyi, lekarz tradycyjnej medycyny chińskiej, opisuje sprawdzone sposoby na długowieczność i zdrowie, stosowane przez mieszkańców Chin.

Od ponad dwóch tysięcy lat medycyna chińska traktowała organizm człowieka jako funkcjonalną całość. Praktycy tradycyjnej medycyny chińskiej postrzegają ciało jako złożoną sieć połączonych ze sobą części. Największą popularnością cieszą się elementy tradycyjnej medycyny chińskiej, po które się sięga, kiedy chce się zapobiec różnym chorobom. W niniejszym zestawieniu 5 sekretów długowieczności Chińczyków, które stały się szczególnie popularne nie tylko w Europie, ale i na całym świecie.

1. Dieta

jedzenie

Ryby, wodorosty, grzyby, warzywa, rośliny strączkowe, soja – podstawowe produkty, spożywane przez Chińczyków. W jaki sposób wydłużają życie? Bogate w witaminy i inne mikroelementy ryby są źródłem białka i tłuszczy. Soja i rośliny strączkowe zawierają substancje, które obniżają poziom złego cholesterolu we krwi. Wodorosty – niskokaloryczna żywność, która jest bogatym źródłem cennych substancji. Warzywa dostarczają organizmowi witamin i antyoksydantów.

Przedstawicielki płci pięknej powinny wprowadzić do swojej diety produkty, przyśpieszające metabolizm i aktywność komórek, czyli modrak morski (kapusta morska), rzodkiewkę, ser tofu, które dodatkowo korzystnie wpływają na stan skóry. Natomiast należy zrezygnować ze spożywania wołowiny, drobiu, piwa i kukurydzy.

Profesor Li Junyi poleca wyeliminować ze swojej diety słodycze, tłuste i słone pokarmy, natomiast wprowadzić do swojej diety kaszy i owoce, które można spożywać w dowolnej ilości. Należy pić jak najwięcej wody i nie przejadać się. Przejadanie się zaburza metabolizm i pracę serca. To wszystko może być przyczyną wielu różnych chorób.

2. Akupunktura

Akupunktura

W Chinach akupunkturę stosuje się w profilaktyce oraz leczeniu wielu chorób i wydłużaniu życia. Praktycy tradycyjnej medycyny chińskiej postrzegają ciało jako złożoną sieć połączonych ze sobą części za pomocą kanałów energetycznych (meridian). Sześcioma drogami (jing) energia życiowa qi, która wpływa na ogólne samopoczucie, przemieszcza się w ciele. Akupunktura polega na stymulowaniu akupunktów (miejsc na skórze lub tkance podskórnej) lub pewnych części ciała przy pomocy metalowych igieł, które udrożniają meridiany oraz pobudzają krążenie krwi i wzmacniają energię, tym samym zapobiegając różnym chorobom.

3. Aktywny tryb życia

sport

Najdłużej żyją Chińczycy, którzy uprawiają sport i każdego dnia robią gimnastykę. Poranna gimnastyka i wieczorne spacery sprzyjają wzmocnieniu mięśni i rozwojowi wytrwałości oraz ogólnego tonusu organizmu. Dużo mieszkańców Chin każdego dnia pracuje w roli pracowników fizycznych, co istotnie wydłuża życie. Na podstawie przeprowadzonych badań naukowcy doszli do wniosku, że 30 minut wysiłku fizycznego każdego dnia wzmacnia odporność i naładowuje energią.

4. Plan dnia

rozmowa

Chińczycy dokładnie planują każdy swój dzień. Przekonani są, że zdrowy sen w nocy pozytywnie wpływa na zdrowie i samopoczucie. Najlepszym lekiem na bezsenność wg Chińczyków są czerwone daktyle. Planowanie każdego dnia pozytywnie wpływa na organizm ludzki. Chińczycy przekonani są, że nieprzestrzeganie planu dnia jest przyczyną chorób i zaburzeń psychicznych.

5. Optymizm

chiny

Dziś jesteśmy bezustannie narażeni na stres. Jednak każdy z nas w różny sposób na niego reaguje. Naukowcy udowodnili, że pesymiści na niewielki bodziec frustracji reagują bardzo ostro i nie radzą sobie ze stresem, co oczywiście zwiększa ryzyko wystąpienia różnych groźnych chorób.

Optymista natomiast traktuje stres jako doskonałą możliwość wzmocnienia swojej energii i siły życiowej, dlatego filozofia chińska uczy optymizmu od dziecka. Z życia trzeba czerpać pełnymi garściami, a nie być niezadowolonym z niego. Optymiści żyją dłużej.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty