5 skutecznych sposobów, jak radzić sobie z dzieckiem manipulantem

Kiedy dziecko czegoś nie może dostać, zaczyna manipulować swoimi rodzicami, by zmusić ich do spełnienia swojej zachcianek. Jest to skuteczny sposób wywierania wpływu na rodziców, wykorzystywany przez dzieci w określonym wieku, by pozwolili dziecku na coś wbrew swoim przekonaniom. Niektórym rodzicom ciężko jest się temu oprzeć.

I nie ma w tym winy rodziców. Dzieci jako doskonali obserwatorzy wiedzą, jakie zachowanie podziała na ich rodzica. W niniejszym zestawieniu skuteczne i zarazem bardzo proste sposoby, jak rozpoznać, że dziecko nami manipuluje i jak je tego oduczyć.

1. Doprecyzowanie odpowiedzi

krzyk

Musisz poprosić dziecko, by dokładnie powiedziało, o co mu chodzi i na czym polegają jego pretensje, w taki sposób dając mu do zrozumienia, że nie dasz się zmanipulować. Na przykład: "Okłamałeś mnie, ale to ja nie mam racji?"

Dziecko w takich momentach zaczyna rozumieć, że jego wypowiedzi są sprzeczne i nielogiczne. Zanim dziecko zorientuje się, co ma odpowiedzieć, rodzic ma czas, by zaplanować swój następny krok.

2. Udawaj, że się zgadzasz

dziecko

Możesz przystać na prośbę dziecka, ale tylko pod pewnym warunkiem. Na przykład: "Pójdziemy do parku, ale pod warunkiem, że nigdy więcej nie będziesz kłamać. Zgoda?" Dziecko się zgodzi, gdyż nie będzie chciało cały dzień spędzić w dusznym mieszkaniu. Rodzice powinni także się nauczyć przyznawać do błędów, ale tego samego wymagać od swojej pociechy. "Wiem, że obiecałam ci kupić rower, ale nie dotrzymałam obietnicy. Przepraszam". Dziecko jednocześnie też powinno przyznać się do tego, że na przykład obiecało poprawić ocenę, ale tego nie zrobiło.

3. Jak zacięta płyta

cicho

Jeśli dziecko na odmowę spełnienia swojej zachcianki reaguje płaczem i histerią, to powtarzaj jedno to samo zdanie, jak zacięta płyta. Mów cicho i spokojnie. Przykład: dziecko płacze, bo chce grać na tablecie i przy tym mówi, że nie będzie jadło zupy. Wtedy musisz powtarzać cicho i powoli w kółko Macieja jedno to samo zdanie: "Weź łyżkę do ręki i jedz". Wcześniej czy później będzie miało już tego dość, podda się i zje zupę.

4. Dialog

rozmowa

Czasami rozkazy i groźby nie działają, więc lepiej się dogadać ze swoją pociechą. Przykład: dziecko zaczyna płakać i histeryzować, bo chce grać w gry komputerowe po 22.00. Możesz porozmawiać z nim na spokojnie i opisać stan człowieka po zarwanej nocy. Wytłumacz mu, że mózg pracuje gorzej, kiedy człowiek jest niewyspany i zmęczony, więc jutrzejsza kartkówka na pewno nie będzie zaliczona. I kto na tym wygra?

5. Konstruktywna krytyka

krytyka

Czasami tylko konstruktywna krytyka może zadziałać na małego manipulanta. Rodzice będą musieli wykorzystać mocne argumenty i dowody, by przekonać dziecko do swoich racji. Musisz pamiętać o jednej ważnej zasadzie: żadnego upokarzania i wyzywania. Musisz mu wytłumaczyć, jakie będą konsekwencje tego, jeśli zaraz się spełni jego zachciankę.

Przykład: jeśli zaraz nie zabierze się do zadania domowego, to później na pewno tego nie zrobi, bo będzie chciało pójść na dwór, by pograć z kolegami w piłkę.

Musisz być zdecydowana i spokojna, bo dziecko wyczuje, że nie do końca jesteś pewna tego, co mówisz. Przekonaj pociechę do tego, że robisz to dla jego dobra, a nie przez własne widzie misie.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty