5 skutecznych sposobów na pokonanie jet lag

Organizm ludzki doznaje wstrząsu podczas nagłej zmiany strefy czasowej lub klimatu. Jet lag może zepsuć każdą podróż i wakacje. Przed podróżą warto się dowiedzieć, jak zapobiegać i leczyć jet lag,co pozwoli organizmowi sprawniej dostosować się do nowej strefy czasowej.

Jeśli cierpisz na zespół nagłej zmiany strefy czasowej, to skorzystaj z porad i sposobów na pokonanie jet lag, stosowanych przez doświadczonych globtroterów i obieżyświatów.

1. Ćwiczenia cardio

sport

Po tym, jak się zameldujesz w hotelu, natychmiast wyruszaj na basen, spacer rowerowy lub bieganie, co pomoże ci szybciej wrócić do aktywności i poprawić krążenie. Amelia Mularz, redaktor magazynu podróżniczego, przekonuje, że to najlepszy sposób na pokonanie jet lag. Po obudzeniu się od razu zabieraj do treningu, który naładuje cię energią na cały dzień.

Terry Paralellel, trener od dobrego zasypiania, także pozytywnie ocenia ten sposób pokonania jet lag. Na podstawie przeprowadzonego eksperymentu naukowcy doszli do wniosku, że osoby, które podczas podróży aktywnie uprawiają sport, o 61% lepiej reagują na nagłe zmiany strefy czasowej i łatwiej dostosowują się do nowego cyklu dnia i nocy. Jeszcze jeden eksperyment, przeprowadzony w 1987 roku dowiódł, że chomiki, które biegają w kołowrotku, trzy razy szybciej dostosowują się do nowej strefy czasowej.

2. Zapomnij o kawie

kawa

Na pewno większość z nas, kiedy chce się obudzić i naładować energią po długiej podróży, od razu sięga po kawę, zwłaszcza jeśli przyjechaliśmy na wakacje do Włoch lub Singapuru. Jednak jak wynika z badań, przeprowadzonych przez Amerykańską Akademię Medycyny Snu alkohol i kofeina zaburzają sen i powodują odwodnienie organizmu. Kawa ma działanie krótkotrwałe, tylko na jakiś czas zmniejsza senność i dodaje energii.

Najlepiej pić wodę lub herbatki ziołowe, które naładowują energią na cały dzień i przywracają równowagę wodno-jelitową.

3. Słońce jest najlepszym lekarstwem na jet lag

cieplo

Światło reguluje nasz zegar biologiczny. Jednak to wcale nie oznacza, że natychmiast po wylądowaniu samolotu musisz lecieć na plażę i spędzać na niej cały dzień. Lepiej zdecydować się na krótki spacer plażą lub wzdłuż wybrzeża.

Jeśli się wybierasz na wakacje do krajów nordyckich lub bałtyckich, to ewentualnie możesz zabrać ze sobą suplementy z melatoniną. Chociaż na razie nie ma żadnych naukowych dowodów na to, że są skuteczne na bezsenność i zaburzenia snu.

4. Regularne spożywanie posiłków

dieta

Kiedy przyjeżdżamy do nieznanego kraju, to chcemy od razu spróbować wszystkich lokalnych smakołyków. Jednak warto pamiętać zawsze o regularności spożywania posiłków. Śniadanie powinno zawierać produkty, bogate w białko, natomiast na kolację najlepiej jeść węglowodany.

5. Utnij sobie krótką drzemkę

sen

Pytanie, które wzbudza wiele kontrowersji wśród doświadczonych globtroterów: uciąć drzemkę czy nie? Drzemka po długiej podróży pomoże zregenerować siły. Jednak po drzemce, możesz mieć problemy z zasypianiem w nocy. Regenerująca drzemka powinna trwać nie dłużej niż 30 minut.

W większość przypadków na nasze wrażenia z podróży ogromny wpływ ma jet lag. Walczenie z objawami jet lag jest to walka z własnym organizmem, z której można wyjść zwycięsko tylko wtedy, kiedy się zna skuteczne sposoby na pokonanie zespołu nagłej zmiany strefy czasowej.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty