5 sposobów na walkę ze zmęczeniem w ciągu dnia

Od czego zależy poprawne funkcjonowanie naszego organizmu? Przede wszystkim od naturalnych rytmów biologicznych. Dopasowując wszystko do swoich możliwości i potrzeb, sprawiamy, że w naszym organizmie wszystko funkcjonuje poprawnie: dobrze śpimy, jesteśmy skupieni, możemy popisać się wspaniałą wydajnością w pracy, jesteśmy energiczni i opanowani. Co jednak robić, jeśli organizm zaczyna się buntować?

Jeśli będziesz bagatelizować lub ignorować naturalne rytmy biologiczne, na pewno dojdzie do zaburzeń w organizmie i problemów zdrowotnych. Wiedziałeś, że rytmy biologiczne mają bezpośredni wpływ na ciśnienie tętnicze, hormony, przemianę materii i inne procesy, zachodzące w naszym organizmie? Procesy fizjologiczne podlegają rytmowi dobowemu (biologicznemu), właśnie dlatego badania krwi robimy rano. W niniejszym zestawieniu pięć skutecznych sposobów na uregulowanie naturalnych rytmów biologicznych.

1. Nie pij kawy na czczo

cytryna

Między 7.00 a 9.00 rano organizm produkuje największe ilości kortyzolu – tzw. hormonu stresu, który reguluje również energię w naszym ciele. Filiżanka kawy wypitej na czczo ogranicza produkcję kortyzolu, więc osiągniemy efekt odwrotny do zamierzonego: będziemy zmęczeni i poirytowani. Organizm będzie mieć mniej energii z natury, po 1-2 godzinach, kiedy ustąpi działanie kofeiny, poczujemy straszne zmęczenie. Picie kawy na czczo może być także przyczyną przedwczesnej menopauzy.

2. Zdrowe śniadanie

kasza

Śniadanie daje nam energii i siły na cały dzień. Najważniejszy posiłek dnia nie powinien być zbyt sycący. Rano nasz organizm dopiero co się budzi i zaczyna pracować. Więc musisz mu w tym pomóc, a nie nadmiernie obciążać. Najlepiej rano na czczo wypić szklankę wody, która pobudza produkcję śliny i enzymów trawiennych, a później zjeść owoce albo orzechy, które są bogatym źródłem błonnika i tłuszczy roślinnych. Błonnik pobudza perystaltykę jelit, co prowadzi do częstszych i regularniejszych wypróżnień, wspomaga pracę jelit, stabilizuje poziom cukru we krwi, który może się podwyższyć pod wpływem tłuszczów roślinnych.

3. Podwieczorek

kawa

Po godz. 15.00 twój organizm już nie pracuje tak aktywnie, jak rano. Następuje gwałtowny spadek poziomu adrenaliny i kortyzolu, dlatego więc po południu należy wypić kawę albo herbatę i zjeść czekoladę, aby dodać sobie energii i sił na pozostały dzień. Kawę najlepiej pić między godziną 15.00 i 17.00 – właściwa pora na zregenerowanie sił i energii.

4. Kolacja przed 20.30

obiad

Każdy z nas doskonale wie, że jedzenie na noc to fatalny nawyk. W nocy nasz metabolizm zwalnia i nie radzi sobie najlepiej, kiedy przesadzimy z jedzeniem. Nasz układ pokarmowy na strawienie posiłku potrzebuje od sześciu do ośmiu godzin, więc w nocy dochodzi do strawienia pokarmu, który spożywaliśmy w ciągu dnia, natomiast jedzenie, które zjedliśmy na noc, zostanie strawione dopiero rano, więc przez całą noc zalega w żołądku, gnije i fermentuje, powodując, że rano czujemy się tak, jakby w dniu poprzednim wypiliśmy kilka lampek wina. Dlatego też najlepiej ostatni posiłek zjeść przed godziną 20.30.

5. Detoks organizmu

dieta

Każdy z nas powinien kilka razy w miesiącu przeprowadzać oczyszczanie organizmu. Detoks (odtruwanie organizmu) należy przeprowadzać z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb naszego organizmu i problemów zdrowotnych, z którymi się borykamy. Na przykład, raz w tygodniu spożywamy same owoce, ryby albo nabiał. Skuteczna dieta oczyszczająca pomaga odzyskać dobre samopoczucie, witalność, poprawia wygląd skóry i odporność.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty