5 sposobów na wczesne wykrycie raka

Większość osób diagnozę "nowotwór złośliwy" traktuje jako wyrok śmierci. Niestety, ale nowotwory rzadko, kiedy dają nam szansę na przeżycie. Jeśli jednak uda się wcześnie wykryć raka, to istnieje szansa na całkowite się wyleczenie.

Aby wykryć raka, nie potrzebujesz jakiegoś specjalnego sprzętu medycznego czy badań. Będziesz potrzebował jedynie lustra i wagi.

1. Uważnie przyjrzyj się swojemu ciału w lustrze

ciało

Najczęściej występujacymi typami raka w Polsce jest rak podstawnokomórkowy i rak kolczystokomórkowy. W Polsce zachorowania dotykają około 40 tys. osób każdego roku. Najczęściej występuje rak podstawnokomórkowy, który stanowi około 80 procent zachorowań. Rak kolczystokomórkowy stanowi około 15- 20 procent zachorowań. Jak samodzielnie sprawdzić, czy nie masz raka skóry?

rak
  1. Najbardziej do tego typu badania pasuje duże lustro, ale jeśli nie masz dużego, to możesz wziąć małe. Rozbierz się i uważnie się przyjrzyj każdej części swego ciała. Dokładnie zbadaj każdą plamę pigmentową i znamiona. Kobiety powinny dokładnie zbadać okolice piersi i skórę pod nimi. Uważniej się przyjrzyj skórze pod pachami, między palcami, dłoniom.
  2. Siedząc, zbadaj skórę na palcach u stóp i stopy. Przyjrzy się skórze po wewnętrznej stronie ud, pod kolanami.
  3. Później się przyjrzyj skórze na pośladkach i narządach płciowych, gdyż nowotwory skóry mogą się rozwijać również w miejscach intymnych.
  4. Następnie uważnie zbadaj skórę pleców, trzymając małe lusterko w ręku, stojąc plecami do dużego lustra.

Lekarze zalecają co miesiąc przeprowadzać takie badania w domu. Co powinno wzbudzić nasz niepokój?

  • znamiona lub dziwne plamy, których średnica jest większa niż 6 mm;
  • zaczerwieniona znamiona;
  • wszelkie zmiany skórne o powierzchni nierównej;
  • wypukłe, ciemno zabarwione zmiany skórne.

2. Sprawdź swoją wagę

waga

Większość nowotworów rozwija się bezobjawowo. Nieznaczne dolegliwości najczęściej traktujemy jako objaw przewlekłego zmęczenia.

Nagła utrata wagi, która nie jest skutkiem diety czy zmiany odżywiania, jest jednym z objawów nowotworu trzustki, żołądka, płuc.

3. Zrób badania genetyczne na raka

test

Osoby będące nosicielami określonych wadliwych genów są obciążone ryzykiem zachorowania na nowotwór. Badania genetyczne na raka pozwalają na wczesne zdiagnozowanie potencjalnego pacjenta oraz uprzedzenie rozwoju choroby nowotworowej.

Kobietom warto zwrócić uwagę na BRCA1 oraz BRCA2 , których mutacja może być przyczyną rozwoju raka piersi. Jeśli kobieta ma w swoich genach mutację BRCA1 oraz BRCA2, to wcale nie oznacza, że zachoruje na raka. Po prostu ryzyko choroby jest większe nawet dziesięciokrotnie.

4. Mammografia

badanie

Mammografia – radiologiczna metoda badania piersi u kobiet. Mammografię należy wykonywać regularnie co dwa lata po 40. roku życia, a po pięćdziesiątce – raz w roku. Przed 40 rokiem życia natomiast nie warto wykonywać badań mammograficznych, gdyż są niebezpieczne. Również nie warto samodzielnie szukać guzów w piersiach.

Wiedziałeś, że rak piersi atakuje także mężczyzn? Rak piersi u mężczyzn może występować w rzadkich przypadkach w każdym wieku. Jakie są objawy raka piersi u facetów? Z brodawki mogą wyciekać wydzieliny, podbarwione krwią, mogą pojawić się małe guzki pod pachą, guzek w piersi.

5. Policz, ile dziennie wypalasz papierosów

palenie

Rak płuc to najczęściej występujący nowotwór złośliwy w Polsce u mężczyzn i drugi co do częstości występowania (po raku piersi) nowotwór złośliwy u kobiet. Główną przyczyną odpowiadającą za raka płuca jest dym tytoniowy. Owszem, każdy może zachorować na raka płuca, ale najczęściej chorują palacze oraz osoby, które rzuciły palenie 15 i więcej lat temu.

Na rozwój choroby bezpośredni wpływ ma ilość papierosów, które dziennie wypalasz. Jak policzyć, czy jesteś narażony na raka płuc? Należy pomnożyć ilość papierosów, które wypalasz dziennie na ilość lat, w ciągu których palisz i podzielić wynik na 20. Jeśli liczba wynosi ponad 25, jesteś w grupie ryzyka. Aby zdiagnozować raka płuc, lekarz przeprowadza tomografię płuc.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty