5 sprytnych sposobów, które pozwolą ci zaoszczędzić podczas remontu

Sceptycy przekonują, że dobry remont małym kosztem to rzecz niemożliwa do zrealizowania. Nic bardziej mylnego. I zaraz się w tym przekonasz.

1. Wyważony dobór stylu aranżacji wnętrza

decor

Współczesny, skandynawski, eklektyczny styl pod względem oszczędzania można nazwać najbardziej uniwersalnymi. Wyróżniają się prostotą i praktycznością. Są style w aranżacji wnętrz, które szybko znikają, więc jeśli chcesz zaoszczędzić na remoncie, nie warto inwestować w takie projekty.

Klasyka i art déco również nie należą do stylów, które dają możliwość nieco zaoszczędzić. Nie ma w nich miejsca na żadną dekoracyjną sztukaterię i bagietki. Jeśli chodzi natomiast o minimalizm, to tylko na pierwszy rzut oka może się wydawać, że to właśnie styl, który pomoże zaoszczędzić. Pozory mylą. Jeśli zdecydujesz się na styl minimalistyczny, będziesz musiał zainwestować w dobre meble wbudowane, tapicerkę, wykończenie podłogowe, trafnie dobrać kolory.

2. Drewnopodobna wykładzina podłogowa

pokój

Większości z nas na pewno się podoba wykładzina podłogowa, wykonana z naturalnego drewna. Niestety nie należy do najtańszych wykładzin, więc nie jest najlepszą opcją dla tych, którzy chcą zaoszczędzić na remoncie. Najlepiej zainwestować w drewnopodobną wykładzinę podłogową, która jest praktyczną, estetyczną i ekonomiczną alternatywą dla tradycyjnych surowców.

Jeśli jednak zdecydowałeś się na tradycyjny surowiec – naturalne drewno, to płytki nie należy układać przekątnie, jeśli nie chcesz zużyć za dużo surowca. Również musisz pamiętać o tym, że wykładzina podłogowa potrzebuje dobrze przygotowanego podłoża. Musi być równe, suche, oczyszczone i bez pęknięć. Bez prawidłowo przygotowanej bazowej posadzki, wykładzina długo nie poleży.

Jeśli nie stać cię ani na naturalny parkiet, ani na drewnopodobną wykładzinę, możesz ewentualnie kupić panele laminowane (podłoga laminowana). Dziś sklepy budowlane mogą zaoferować różne rodzaje paneli podłogowych na każdą kieszeń. Podłogi laminowane nie tylko ładnie wyglądają, lecz także są łatwe w czyszczeniu i pielęgnacji. Możesz także wykończyć podłogę linoleum. Linoleum można dopasować do każdego wnętrza, jest łatwe w układaniu i utrzymaniu czystości.

3. Wykończenie ścian

remont

Najbardziej lubiane w polskich domach są farby. Drugim popularnym sposobem wykończenia jest tapetowanie. Niektórzy z nas decydują się na designerskie tapety, połyskujące ściany, kolor z metalizującymi drobinkami, efekt postarzania, aksamitną fakturę, ale niestety nie każdego na to stać. Jednak nie warto się rezygnować ze swoich planów i marzeń, tylko ze względu na to, że na coś cię na stać.

Można na jednej ścianie położyć piękną, designerską tapetę, a resztę ścian po prostu pomalować. Dzięki takiemu trikowi można zaoszczędzić, jednocześnie nadając swojemu mieszkaniu elegancji i luksusu. Wnętrze będzie wyglądać dynamicznie i nietypowo. W dodatku możesz w komisie budowlanym o wiele taniej kupić piękne tapety, które komuś zostały po remoncie.

Bordiury i paski dekoracyjne to jedne z najdroższych elementów, stosowanych do wykończenia ścian. Dobrą alternatywą dla nich mogą być lustra.

4. Jak zaoszczędzić na oświetleniu?

kuchnia

Nie warto oszczędzać na ilości lamp. Można jednak nieźle zaoszczędzić, kupując lampy mniej znanych producentów. Można kupić lampy bez klosza, które ostatnio cieszą się ogromną popularnością. Stwarzają one bowiem iluzję wnętrza w stylu loft. Warto również zwrócić uwagę na nowoczesne modele oświetleniowe taśm ledowych, które pozwalają formować źródło w dowolne kształty. Dobre rozwiązanie – źródła światła w różnych zakątkach mieszkania.

5. Plan prac remontowych

remont decor

Remont najlepiej zaczynać od najbardziej odległych pokoi i pomieszczeń. Praktycznie w każdym mieszkaniu jest pomieszczenie pomocnicze (przynależne), które można odremontować w samym końcu albo odłożyć na później, kiedy się będzie miało nieco wolnych środków. Są to balkony, spiżarnie, garderoby. Pieniądze, którymi dysponujesz, lepiej wydać na remont pokoi, kuchni, korytarza i łazienki. Dodatkowo będziesz miał czas na zastanowienie się jak zagospodarować pomieszczenia pomocnicze.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty