5 sztandarowych zdań, które świadczą o tym, że dziecko tobą manipuluje

Każdy z nas dobrze wie, że dzieci to manipulatorzy, które posiadają zdolność do manipulowania już od samego urodzenia. Kiedy dziecko dorasta, umiejętnie stosuje różne techniki manipulatorskie i głównym zadaniem rodziców jest nauczyć się przeciwstawiać manipulatorowi.

Kiedy ma się wroga, mądrze jest znać jego zwyczaje. W niniejszym zestawieniu pięć sztandarowych zdań, używanych przez małego, przebiegłego manipulatora.

1. "Jesteś najlepszą mamą na całym świecie"

mama

Każda mama marzy o tym, aby usłyszeć takie słowa od swojej pociechy, ale pod jednym warunkiem: powinny być szczere. Dziecko manipulator zaczyna prawić swojej mamusi komplementy, aby dostać to, czego chce. Najważniejsze nauczyć się odróżniać prawdę od fałszu. Jeśli po wypowiedzeniu tego zdania dziecko nic nie prosi, to oznacza, że naprawdę uważa, że jesteś najlepszą i najpiękniejszą matką i bardzo cię kocha.

Przytul i pocałuj swoją pociechę, powiedz, że bardzo kochasz swoje maleństwo. Musisz dokładnie wytłumaczyć dziecku, za co go kochasz. Jeśli na razie nie masz możliwości spełnić jego życzenie, poproś dziecko, aby trochę zaczekało i na pewno dostanie to, o co prosi.

2. "Pogram jeszcze trochę"

dziecko gra

Większość dzieci spędza mnóstwo czasu z nosem w gadżetach lub smartfonach, nie zauważając nic wokół siebie, nawet to, że za oknem jest już noc i trzeba już kłaść się spać. A lekcje nadal są nieodrobione i pokój nieposprzątany.

Każdy rodzić powinien zrobić dla swego dziecka plan dnia, którego ono powinno się trzymać. Jeśli powinno się kłaść o 22.00, to oznacza, że dokładnie o tej godzinie powinno leżeć w łóżku. Żadnych wymówek i przesunięć o 20 minut, 30 etc. Wyjątek: w weekendy dziecko może dłużej sobie pograć albo oglądać telewizję. Ustaw budzik na telefonie, który będzie swoistym sygnałem do tego, że czas na gry i oglądanie kreskówek już się skończył.

3. "A mama\babcia pozwala mi na to"

dziecko i babcia

Jeśli na przykład opiekunka lub mama na coś nie wyraża zgody, dziecko automatycznie odwołuje się do kogoś innego z rodziny, na przykład mówi, a tata\babcia pozwala mi na to. W tym przypadku nikt nie może mieć pewności, że dziecko mówi prawdę, po prostu w taki sposób dziecko dostaje to, czego chce. Dziecko, które dorasta w rodzinie, w której nie ma dokładnie ustalonych zasad, właśnie w taki sposób manipuluje swoimi bliskimi. Na przykład, babcia kupuje swojej ulubionej wnuczce\wnukowi różne smakołyki, nie zważając na to, że mama nie pozwala dziecku jeść łakocie.

Na początku trzeba zweryfikować system zasad panujących w domu, których powinien przestrzegać każdy członek rodziny. Wtedy dziecko nie będzie mogło nami manipulować. Jak nie to nie. Jeśli mama mówi, nie wolno, to babcia też dziecku na to nie pozwala. Jeśli natomiast dziecko o coś prosi, to warto się przekonać, że rodzice na pewno mu na to pozwolili.

4. "Wszyscy moi przyjaciele już to mają"

płaczy

Często słyszymy od dziecka, że wszyscy jego koledzy w klasie mają fajne smartfony, gadżety tylko ono jedno biedula nic nie ma. Rodzice, którzy kochają swoje dziecko i chcą, aby ono było szczęśliwe, oczywiście idą do sklepu i kupują to, czego ono chce. Przecież ich ukochany dzieciak nie może czuć się gorszy od innych.

Zanim coś kupisz, zastanów się, czy twoje dziecko naprawdę tego potrzebuje? Zwłaszcza jeśli chodzi o drogie rzeczy. Być może lepiej wydać pieniądze na zorganizowanie wypadu w góry lub kupić bilety na koncert dla całej rodziny.

5. "Jeśli mi to kupisz, to ja... "

mama i syn

Kiedy dziecko chce dostać wymarzoną zabawkę lub gadżet, to obiecuje mamie, że na przykład przez tydzień będzie sprzątało w swoim pokoju lub wynosiło śmieci. Przekonuje, że więcej już nigdy o nic nie poprosi.

Nie warto ufać dzieciom i ich obietnicom. Po tygodniu lub najwyżej miesiącu o wszystkim zapomną.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty