5 trików, jak przełamać strach dziecka przed wodą

Każdego roku większość z nas wybiera się nad morze ze swoją pociechą. Fajnie, jeśli zawczasu zadbałeś o to, by twoje dziecko nauczyło się pływać oraz nie miało lęku przed wodą, i zapisałeś go na basen. Jeśli jednak tego nie zrobiłeś? Jak szybko nauczyć swoją pociechę pływać i przełamać strach przed wodą? Mamy dla Ciebie 5 sprawdzonych i prostych trików.

Latem w upał dzieci i dorośli marzą o plaży i morzu. Twoje dziecko umie pływać? W niniejszym artykule słów kilka o tym, jak zachęcić dziecko do pływania.

1. Zabawy w wodzie

wanna

Każdy rodzic doskonale wie, że nauka przez zabawę jest najskuteczniejsza. Oswojenie dziecka z wodą zaczynamy od domowej wanny. Piraci i żeglarze, rekin i sardynki, koło młyńskie, bitwy morskie. W internecie można znaleźć wiele różnych pomysłów na zabawy w wodzie.

Następny krok: oswojenie dziecka z wodą nad morzem. Zacznij od zabaw na brzegu w piasku: budowanie zamków, szukanie skarbów i muszelek, rysunki na piasku, ludziki z kamyków. Gry z piłką oraz gonitwa to również wspaniały sposób na to, by dziecko oswoiło się z wodą.

dziecko

Nie zmuszaj swoją pociechę do wchodzenia do wody i pływania. Pamiętaj – nie popędzaj dziecka! Nauka pływania powinno przebiegać na spokojnie i bez lęku.

2. Zadbaj o bezpieczeństwo podczas pływania

basen

Razem z dzieckiem pójdź do sklepu i kup kolorowe rękawki, kamizelkę, deskę, koło dmuchane oraz materac. Wyobraźcie sobie, jak będziecie pływać w morzu i bawić się na plaży.

3. Pierwsza przygoda z wodą

w basenie

Najtrudniejsze zadanie podczas nauczania pływania to przezwyciężenie lęku przed wodą oraz oswojenie dziecka ze środowiskiem wodnym. Bądź cały czas przy swoim dziecku, wspieraj go na duchu i pomagaj pokonać lęk.

Na początku razem zanurzajcie twarz do wody, wstrzymujcie oddech pod wodą. Później można zanurzyć całą głowę, nie zamykając oczu, aby zobaczyć, jak pływają rybki i podziwiać piękne muszelki i kamyczki. Dziecko nadal się boi? Nie zmuszaj go do niczego, przenieś naukę pływania na następny dzień. Dziecko nie powinno się stresować i bać, musi być wyluzowane i czerpać zadowolenie z tego, co robi.

Masz już za sobą oswojenie dziecka ze środowiskiem wodnym? Wtedy możesz przechodzić do następnego etapu. Weź dziecko na ręce, wejdź do wody, by sięgała klatki piersiowej dziecka i poproś go, by wstrzymało oddech i zanurzyło się w wodzie. Najważniejsze, by przynajmniej na kilka sekund objęło kolana rękami, a podbródek przycisnęło do klatki piersiowej. Być może za pierwszym razem się nie uda, ale jak mówi znane polskie przysłowie: "Ćwiczenie czyni mistrza".

4. Ćwiczenia

pływanie

Trenerzy pływania przekonują, że dopiero w wieku 3-4 lat dziecko ma wystarczające predyspozycje do opanowania podstaw prawdziwego pływania. Na początku dziecko będzie potrzebowało rękawek i kamizelki do pływania. Zadbaj o to, aby były wygodne i dziecko nie czuło dyskomfortu i ucisku. Złap go pod pachami i pokręć z nim kółka. Później pomagamy mu w próbach swobodnego unoszenia się na wodzie w sprzęcie i uczymy synchronicznej pracy nóg oraz rąk. Rodzice zawsze powinni być przy dziecku, by go w każdej chwili wesprzeć lub udzielić pomocy, kiedy dziecko się zachłyśnie lub przestraszy.

Później dziecko może próbować już samodzielnie pływać na krótkie odległości: od jednego rodzica do drugiego. Jedno z ulubionych ćwiczeń dzieci: to leżenie na brzuchu z twarzą zanurzoną w wodzie lub leżenie na plecach.

nad morzem

Twoje dziecko doskonale się czuje w wodzie? Być może czas na zrezygnowanie z rękawek i kamizelki do pływania? Być może warto pozwolić dziecku na samodzielne pływanie?

5. Pozytywne nastawienie

w wodzie

I to wszystko? Oczywiście, że nie. Najważniejsze to pozytywne nastawienie! Dziecko potrzebuje twojego wsparcia, zachęty i aprobaty.

Jakich zachowań powinno się unikać przy nauce pływania dziecka?

Żadnego zmuszania i musztrowania. Nie można zmuszać niechętnego dziecka do wejścia do wody i nauki pływania. Rzucanie dziecka na głęboką wodę to też bardzo zły pomysł. Dziecko może na zawsze zniechęcić się do wody.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty