5 typów kolegów, od których warto się trzymać z dala

Spędzamy z nimi większą część dnia i wiemy o nich czasem więcej, niż członkowie ich rodziny. To nasi koledzy z pracy. Ktoś może stać się użytecznym w pracy, ktoś obroni przed szefem, a inni za plecami snują intrygi.

Dobre i pełne zaufania relacje w zespole są ważne. Ale nie ze wszystkimi kolegami można prowadzić szczere rozmowy. Poznaj 5 typów ludzi, które mogą zniszczyć twoją reputację i karierę.

1. Gaduła — gratka dla szpiega

Gaduła

Wymienić parę zdań na temat najnowszych światowych wydarzeń w czasie przerwy — to nie przestępstwo. Natomiast wypowiadać się o szefie, innych kolegach, życiu osobistym w obecności takiego człowieka nie warto. On po prostu nie umie trzymać języka za zębami i zdradza wszystkie swoje tajemnice czasami po prostu z chęci zwiększenia własnej wartości w oczach innych.

2. Wszystko wie, co dzieje się w biurze

Wszystko wie

Będzie on stale wytykać ci twoje błędy, uporczywie dyktować, co i jak najlepiej zrobić. Ale zachowuje się tak nie z najlepszych pobudek. On to robi nie dla ciebie i nie dla udoskonalenia pracy przedsiębiorstwa. Tak on podnosi własną samoocenę na twój koszt.

3. Szary kardynał

Szary kardynał

Zdrajca najpierw otrzyma zaufanie i stanie się twoim przyjacielem. Jednocześnie jest on w bliskich stosunkach z szefem. Jeśli jest mniej utalentowany niż ty, ale bardziej zwinny i przebiegły, to wkrótce będzie kraść swoje pomysły i projekty, przedstawiać je jak swoje. I wszystko pod płaszczykiem dobrych intencji.

4. Wieczna ofiara

Wieczna ofiara

Czasami mieć zły humor może każdy. Ale taki kolega bardziej przypomina wiecznie smutnego Pierrota. Jest niezadowolony ze wszystkiego: od wysokości foteli biurowych do swojej pensji. Przy tym nie robi nic, aby zmienić sytuację. Swoimi skargami on tylko kradnie twój czas i wysysa energię.

5. Męczennik

Męczennik

Uważa on, że cała firma trzyma się na nim, a reszta to nieroby i amatorzy. Tak, nawiasem mówiąc, on myśli i o tobie. A jeśli będziesz pracować lepiej, męczennik uzna, że chcesz go wrobić.

Czy rozpoznajesz któryś z tych typów w swoich współpracownikach? Nasza rada jest prosta: staraj się produktywnie spędzać czas i nie prowadzić pustych rozmów z takimi ludźmi.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty