5 typów matek: od nieprzewidywalnej do perfekcjonistki

Ponoć wszystko w życiu pochodzi z dzieciństwa, a główną osobą w tym okresie jest mama. Przedstawiamy popularne klasyfikację typów psychologicznych matek. Rozpoznajemy w nich siebie lub nasze matki.

Naukowcy, socjologowie, psychologowie i inni eksperci, badający człowieka, wymyślili masę różnych klasyfikacji. Proponujemy do zapoznania się popularny podział matek na 5 typów według ich zachowania w stosunku do swoich dzieci. Dlaczego jest to tak ważne? Matka jest najbliższym człowiekiem w życiu każdego człowieka. Kształtuje podstawy relacji ze światem i charakter na długie lata. Dlatego tak ważne jest, aby określić, jakie typ zachowań cechuje twoją mamę. Wtedy łatwiej będzie poznać samego siebie.

1. Perfekcjonistka.

Perfekcjonistka

Takie mamy starają się zrobić wszystko idealnie: wyprasowane śpioszki, karmienie piersią co najmniej do dwóch lat, ładnie ubrane, czyste dziecko. I przy tym zadowolony nakarmiony mąż. Wydaje się, że tym mamom starcza sił na wszystko, oprócz siebie. Choć w ostatnim czasie w Instagram pojawiły się dziesiątki blogów młodych kobiet, które z dwumiesięcznym modnie ubranym dzieckiem na ręku wyglądają jak modelki z okładek kolorowych magazynów. Wiele kobiet zazdrości ich sposobu bycia i podziwia ich. Jednak za takim zachowaniem często ukrywa się emocjonalna pustka i wypalenie. Starają się pokazać idealną zewnętrzną stronę życia na zazdrość innym. To może prowadzić do załamań nerwowych, jeśli coś pójdzie niezgodnie z ich planem.

2. Nieprzewidywalna.

Nieprzewidywalna

Zachowanie takiej matki jest podobne do kaprysów pogody. Jeszcze niedawno świeciło słońce, a ona była pełna miłości do dziecka. Ale szybko jej łagodne gawędzenie przemieniło się w niezadowolenie i rozdrażnienie. Dziecko często nie może zrozumieć przyczyny tak nagłej zmiany humoru. Kiedy dorośnie, będzie się martwić i obwiniać siebie o takie relacje. Czy warto mówić, że zbudować jasny system wychowania taka matka nie potrafi.

3. Najlepsza przyjaciółka.

Najlepsza przyjaciółka

Takim zachowaniem często grzeszą infantylne matki, które nie są jeszcze przygotowane do odpowiedzialności i nie zrozumiały lub nie przyjęły z jakiegoś powodu swoje macierzyństwo. Zdarza się i odwrotnie. Matka wychowała się w rodzinie surowych autokratycznych rodziców. Dlatego stara się minimalnie naciskać na dziecko i być mu przyjaciółką. Taka sytuacja jest niebezpieczna podwójnie. Tracisz autorytet w oczach dziecka, a ono nie czuje się bezpiecznie. Z drugiej strony, nadmierne skupienie się i zaangażowanie w sprawy prywatne dziecka może doprowadzić do tego, że nie będzie miało czasu na komunikowanie się z rówieśnikami.

4. Egoistka.

Egoistka

Ta matka swoje interesy zawsze będzie stawiać wyżej od interesów dziecka. Ona nie będzie w stanie odmówić sobie ulubionych zajęć lub zbyt zmieniać swoje życie na rzecz dzieci. Urlop macierzyński będzie dla niej więzieniem, z którego trzeba jak najszybciej uciec. Więc będzie starać się powierzyć ich wychowanie komuś innemu, aby nie zmieniać dotychczasowego stylu życia.

5. Doskonała.

Doskonała

Takie też są, i to nie jakieś ... nieziemskie istoty. Zdają sobie sprawę, że dziecko to oddzielna osobowość i szanują jego interesy i pragnienia. Wiedzą, jak będzie lepiej dla dziecka i nie czują się zawiedzione, jeśli w wieku trzech lat dziecko nie gra na skrzypcach i nie recytuje wierszy z pamięci. Jej miłość jest bezwarunkowa, ale nie ofiarna. Taka mama poświęca się dzieciom z radością, bez uszczerbku dla siebie. Życie ich drobnymi wygranymi, cieszenie się kolejnym sukcesem, wychowanie i przyznawanie się do swoich błędów w tym trudnym zadaniu — oto zasada tych matek. Ponadto, są rozsądne i mądre.

Uważa się, że większość kobiet łączy w sobie cechy co najmniej 2-ch tych typów. Starać się być idealną można, ale znacznie ważniejsze jest zrozumienie dziecka, obdarzanie go troską i miłością. A śpioszki można zostawić i niewyprasowane.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty