5 witamin i suplementów, które powinien stosować każdy z nas

Apteki oferują szeroki wybór różnych suplementów diety. Ich producenci obiecują, że po ich zażyciu będziemy nie tylko zdrowe, ale również przepełnione energią.

Więc, jakie suplementy powinniśmy stosować, jak często i w jakich ilościach?

W niniejszym zestawieniu podstawowe informacje o najważniejszych pięciu suplementach, które powinniśmy brać dla dobrego samopoczucia i zdrowia.

1. Olej rybi (tran)

witaminy

Olej rybi to suplementacyjne must have. Jego najważniejszym składnikiem są kwasy omega-3, wliczając w to EPA i DHA. EPA i DHA to kwasy, niezbędne do przekazywania informacji między włóknami nerwowymi. Często dochodzi do sytuacji, w której olej rybi w kapsułkach jest zepsuty. Aby sprawdzić, jakość tranu w kapsułkach, wystarczy rozgryźć kapsułkę. Jeśli tran jest kwaśny, to oznacza, że jest zepsuty, więc lepiej kupić nowe opakowanie suplementu.

2. Witamina D

jedzenie

Drugi suplement, który obowiązkowo powinniśmy zażywać, to witamina D. Naukowcy przekonują, że witamina D ma szereg właściwości prozdrowotnych: chroni przed nowotworami, demencją i wzmacnia nasze kości. Witamina D wydłuża życie. Wiadomo, że w naszej skórze witaminę D aktywuje ekspozycja na słońce. Lekarze radzą przebywać codziennie na słońcu około dwóch godzin przed południem. W naszym klimacie, żeby zapewnić sobie pełne pokrycie zapotrzebowania, warto przyjmować ją przez cały rok albo przynajmniej od jesieni do wiosny.

3. Magnez

magnes

Pamiętaj o tym, że niedobór magnezu zwiększa ryzyko różnych chorób. Jednym z objawów niedoboru magnezu jest rozdrażnienie i nerwowość. Zanim zaczniesz biegać po lekarzach i brać antydepresanty, uzupełnij magnez. Zmniejsza nadpobudliwość, działając na organizm uspokajająco, więc niebawem zapomnisz o nerwowości. W dodatku może również zapobiegać cukrzycy typu II i chronić przed powikłaniami tej choroby. Zalecana dawka magnezu dla dorosłych – 375 mg dziennie.

4. Minerały i multiwitaminy

mineraly

Najnowsze badania dowodzą, że wraz z pożywieniem nie dostarczamy organizmowi potrzebnej ilości witamin i minerałów. Nowoczesne metody uprawy roślin polegają na używaniu pestycydów i herbicydów, które powodują pogorszenie się jakości warzyw i owoców.

Lekarze radzą dobrać odpowiedni schemat zażywania minerałów i witamin, z uwzględnieniem potrzeb organizmu. Dziś apteki oferują szeroki wybór różnych zestawów witamin i minerałów z uwzględnieniem wieku, płci, dostosowanych do indywidualnych potrzeb – zestaw dla kobiet w ciąży, dla nastolatków, dla seniorów, witaminy na włosy etc.

5. Probiotyki

jogurt

Probiotyki to żywe drobnoustroje, które działają w żołądku lub jelitach, pełniąc funkcję ochronną. Preparaty probiotyczne powinny brać osoby, które prowadzą niezdrowy tryb życia, nałogowcy, osoby, borykające się z przewlekłym stresem. Probiotyki pobudzają układ odpornościowy, regulują pracę jelit i wpływają na prawidłowy proces trawienia, uczestniczą w procesach wchłaniania i produkcji witamin i mikroelementów. Suplementacja probiotyków ma na celu odbudowywanie naturalnej flory bakteryjnej, która może ulec osłabieniu pod wpływem alkoholu.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty