5 zdań wypowiadanych przez rodziców, które bardzo ranią dzieci
Każdy rodzic powinien starannie dobierać słowa podczas rozmowy ze swoim dzieckiem, jeśli nie chce wyrządzić swemu dziecku krzywdy. W niniejszym artykule 5 zdań, których nie powinie wypowiadać rodzic.
1. "Nikt cię nie pyta o zdanie"
W ten sposób dorosły daje do zrozumienia dziecku, że go wcale nie interesuje jego zdanie. Dziecko w tym momencie czuje się upokorzone i poniżone, co negatywnie wpływa na jego samoocenę. Większość rodziców nie jest świadoma, że poniżające słowa mogą wywierać negatywny wpływ na rozwój dzieci i mieć negatywne skutki w przyszłości. Dziecko ma niską samoocenę, jest posępne, zamyka się w swoim świecie fantazji, w którym nikt go nie wyzywa i nie obraża. Naucz swoje dziecko okazywać emocje, myśli i uczucia. Zacznij traktować wszystko, co mówi twoje dziecko na poważnie. Pomóż mu uwierzyć we własne siły i nie bać się świata.
2. "Nie masz nic własnego"
Są to bardzo raniące słowa, które podkreślają ogromną zależność dziecka od rodziców. Mogą nasilać konflikty na linii rodzic-dziecko. Rodzice nie mogą w taki upokarzający sposób uczyć dziecko szacunku do pieniędzy. Tym więcej, że ono inaczej to odbiera.
Kiedy kupujesz dziecku jakąś rzecz, musisz uświadomić sobie, że teraz ona należy do niego. Nie jest twoją własnością tylko z racji tego, że ją kupiłeś.
3. "Nie jesteśmy ci niczego winni"
Każdy rodzic jest winien swemu dziecku miłość, opiekę i troskę. Po jego urodzeniu automatycznie nabywamy pełne prawa i obowiązki. Wychowanie dziecka – obowiązek każdego rodzica.
Jeśli zajrzymy do Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego RP, to na pewno znajdziemy rozdział poświęcony prawom i obowiązkom rodziców. Rodzice mają obowiązek wychowywać swoje dzieci w sposób odpowiedzialny i nie zaniedbywać ich. Powinny wychowywać swoje dzieci w poszanowaniu i akceptowaniu innych ludzi i ich przekonań. Jeśli nie możesz lub nie chcesz utrzymywać swoje dziecko, darować mu miłość, troskę i opiekę, być może nie warto mieć dzieci?
4. "Jak tata wróci do domu..."
Często w rodzinach to właśnie tata jest najwyższą instancją, wymierzającą karę. Jest to wizerunek stworzony przez matkę, która nie potrafi zapanować nad dzieckiem, nie radzi sobie z wychowaniem. Najczęściej ojciec wcale nie chce krzyczeć lub lać swoją pociechę. Jednak matka to tak często powtarza, że powrót taty do domu zaczyna się kojarzyć dziecku z czymś nieprzyjemnym, na skutek czego dochodzi do konfliktu na linii ojciec-dziecko.
Jeśli chcesz, aby dziecko wyrosło na pewną siebie osobę i miało dobre relacje z ojcem, nigdy tak nie mów! Takie zachowanie może wywierać negatywny wpływ na rozwój dzieci i pociągać za sobą długofalowe skutki.
5. "On to potrafi, a ty nie!"
Chcesz upokorzyć swoje dziecko – powiedz mu, że ktoś jest lepszy od niego. Wyobraź sobie, co czuje dziecko, które uświadamia sobie, że jego rodzice nie są z niego zadowoleni. Uważają, że ktoś jest bardziej inteligentny, grzeczniejszy. Dziecko, które na co dzień słyszy takie raniące słowa, będzie miało mnóstwo kompleksów i niską samoocenę.