5 złych nawyków, które warto wyeliminować przed 35. rokiem życia, by zachować młodość i urodę
1. Spanie w makijażu

Na pewno każda z nas wie, że podczas snu nasza skóra intensywnie się regeneruje. Podczas snu w naszym organizmie zachodzą następujące procesy: oczyszczanie, detoksykacja, regeneracja, które bez wątpienia wpływają na naszą skórę i urodę. Jeżeli więc chcesz wyglądać bosko i zjawiskowo, musisz się dobrze wysypiać. Pamiętaj także o odpowiednim oczyszczaniu skóry przed snem. Podczas doboru kosmetyków do demakijażu musisz uwzględniać swój typ skóry: jeśli masz skórę tłustą, to najlepiej postawić na żele i pianki, jeśli z kolei jesteś posiadaczką skóry suchej i wrażliwej, to lepiej używać mleczka lub wody micelarnej do mycia twarzy.
2. Brak ochrony przeciwsłonecznej

Nie od dziś wiadomo, że promieniowanie UVA i UVB przyspiesza proces starzenia się skóry. Znając mechanizmy starzenia się skóry, możemy spróbować zminimalizować negatywne skutki.
Starzenie się skóry to przede wszystkim negatywny wpływ promieniowania UVA i UVB. Istnieje przekonanie, że używanie kremów z filtrami, przy czym należy to robić już w dzieciństwie, pomoże zmniejszyć objawy starzenia się o 80%. Niektórzy badacze przypuszczają, że nasza skóra zaczynałaby się starzeć dopiero po 60. roku życia, jeśliby nie była narażona na negatywne działanie słońca.
Skóra, narażona na szkodliwe działanie promieniowania UVA i UVB, staje się wiotka i mniej elastyczna, bo zmniejsza się ilość włókien kolagenowych.
Pod wpływem promieniowania UVA i UVB na naszej skórze powstają wolne rodniki, które przyspieszają starzenie. Niszczą włókna kolagenowe i atakują komórki DNA, na skutek czego pojawiają się zmarszczki, przebarwienia, rozszerzone pory, worki pod oczami. Właśnie dlatego nie warto przesadzać z opalaniem i solarium.
Pamiętaj o tym, że chronić cerę kremem z wysokimi filtrami musimy nie tylko latem, lecz także przez cały rok, aplikując krem przed każdym wyjściem z domu.
3. Brak peelingu i oczyszczania skóry

Peeling to zabieg oczyszczania i złuszczania skóry. Zawiera mikrodrobinki, które pomagają usunąć zrogowaciały naskórek, dzięki czemu skóra staje się gładka i lepiej wchłania wszelkie kosmetyki. Na dodatek regularne peelingowanie z masażem daje możliwość się zrelaksować i poprawić mikrokrążenie, dzięki czemu skóra staje się gładsza, bardziej elastyczna i lepiej ukrwiona.
Peeling należy robić 1-2 razy w tygodniu, dobierając kosmetyk zgodnie z rodzajem swojej skóry.
4. Niedobór snu

Jeśli chcesz cieszyć się dobrym samopoczuciem, urodą i pryskać energią, to musisz zadbać o zdrowy sen. Zarwane nocy na pewno nie służą naszej urodzie i cerze.
W ciągu dnia nasza skóra jest narażona na szkodliwy wpływ czynników zewnętrznych: brud, promieniowanie UVA i UVB, stres. Osoba, która śpi za mało i się nie wysypia, ma zmęczony wygląd i jej skóra wygląda nie najlepiej: staje się szara, ziarnista, pojawiają się nowe zmarszczki.
Nocą, podczas głębokiego snu, hormon wzrostu, który uczestniczy w regeneracji organizmu i skóry, wydzielany jest najintensywniej. Z kolei melatonina, czyli hormon snu, opóźnia proces starzenia się skóry i jest potężnym antyoksydantem.
Dermatolodzy przekonują, że w nocy metabolizm komórkowy głównie się skupia na regeneracji naskórka, by uszkodzona skóra szybciej wróciła do pięknego wyglądu. Komórki się namnażają, toksyny się wymiatają, zmniejsza się stres oksydacyjny, który powstaje pod wpływem wolnych rodników. Skóra odżywiana jest drogą krwi. Dzięki mikrokrążeniu z krwi do komórek skóry dostarczane są nieustannie tlen, substancje odżywcze. Mięśnie twarzy się rozluźniają.
Niedobór snu nasila działanie wolnych rodników i toksyn, które uniemożliwiają regenerację komórek i ich namnażanie się. Właśnie dlatego musisz zadbać o zdrowy 8-godzinny sen. Pamiętaj też o tym, że nadrabianie w weekendy nie pomaga. Organizm się nie zregeneruje, nawet w ciągu 12-godzinnego snu.
5. Za dużo słodyczy

Jesteś prawdziwym łakomczuchem? Nie wyobrażasz sobie życia bez słodyczy? Wtedy nie dziw się, że od czasu do czasu na twojej skórze pojawiają się wypryski albo cierpisz z powodu trądzika.
Jak nasza skóra reaguje na cukier? Naukowcy udowodnili, że nadmierne spożycie cukru negatywne wpływa na cały organizm, w tym też urodę. Okazało się, że podczas procesu, nazywanego glikacją białek, cukier niszczy naszą skórę. Glikacja białek – proces nieenzymatycznego przyłączania się heksoz, głównie glukozy, do wolnych grup aminowych białek. Jest fizjologicznym procesem determinującym ich starzenie. Nasila się w stanach hiperglikemii. Osłabia strukturę jednego z najważniejszych białek w organizmie – kolagenu, na skutek czego skóra traci elastyczność i pojawiają się zmarszczki.