5 znanych chorób, które tak naprawdę nie istnieją

Każdy lekarz powinien poprawnie zdiagnozować chorobę i przepisać odpowiednie leki lub kurację. Czasami jednak się zdarza, że niezbyt odpowiedzialnie i sumiennie traktują swoje obowiązki, więc, zamiast skierować pacjenta na dokładnie badania, mówi o jakichś nieistniejących chorobach.

Na świecie istnieje ogromna liczba różnych chorób. Niektóre z nich są śmiertelne, inne natomiast da się wyleczyć. Istnieją jednak również choroby fikcyjne, które w rzeczywistości nie istnieją. W niniejszym zestawieniu znane i popularne dolegliwości, wymyślone przez lekarzy, których nie znajdziesz w podręcznikach medycyny.

1. Wegetatywno-naczyniowa dystonia

głowa

Nerwica wegetatywna (WND) – to jedna z najczęściej stawianych diagnoz w medycynie. Charakterystycznym objawem WND jest bardzo szybka zmiana ukrwienia twarzy, potliwość, zaburzenia pulsu, skoki ciśnienia, bóle głowy, zaburzenia układu żołądkowo-jelitowego, mdłości. Lekarz, który nie ma ochoty na dokładne zbadanie pacjenta, może na podstawie wyżej wspomnianych objawów zdiagnozować WND. Jednak mogą one wskazywać na groźniejsze dolegliwości, więc poproś swego lekarza, aby zlecił dodatkowe badania.

2. Grypa żołądkowo-jelitowa

lekarstwa

Ptasia i świńska grypa istnieją, ale nie są na tyle groźne, jak opowiadają media. W latach dwutysięcznych Europejczycy karmieni byli informacjami o zbliżającej się straszliwej chorobie, zdolnej zabić miliony istnień. Ptasia i świńska grypa zabija tyle samo osób, co zwykła grypa. Natomiast groźny wirus zakaził głównie pierwsze strony gazet i okazał się korzystny dla koncernów farmaceutycznych, aptek, którzy zarobili miliony.

3. Awitaminoza

witaminy

Awitaminoza – to jeszcze jedna z najczęściej stawianych diagnoz w medycynie. Jesień i zima to pory roku, w których jesteśmy najbardziej narażeni na niedobory witamin i mikroelementów, dlatego często jesteśmy zmęczeni, wpadamy w depresję. Jak tylko udasz się do lekarza, na pewno zdiagnozuje awitaminozę. Jednak awitaminozę diagnozuje się na podstawie stężenia danej witaminy (lub czasem jej metabolitów) we krwi lub w moczu, a nie na podstawie jakichś ogólnych objawów. Leczenie awitaminozy opiera się na suplementacji określonej witaminy lub kompleksu witamin. Czasem suplementacja doustna jest niewystarczająca i witaminę należy podawać drogą domięśniową lub dożylną.

4. Dysbakterioza

choroba

Dość często lekarze u pacjentów, którzy mają częste biegunki, zaparcia, bóle brzucha, wzdęcia, diagnozują dysbakteriozę. Jednak takiego typu objawy mogą wskazywać również na bardziej groźne choroby: wrzody żołądka, nowotwory.

5. Zespół chronicznego zmęczenia

praca

Jak tylko opowiesz lekarzowi, że dużo pracujesz, nie możesz liczyć na pomoc bliskich, jesteś ciągle zmęczony, zirytowany i zniechęcony, natychmiast zdiagnozuje zespół chronicznego zmęczenia. Lekarz zaleci ci długie spacery, zażywanie witamin. Jednak nie daj się nabrać. We współczesnych podręcznikach medycyny takiego rozpoznania prawdopodobnie nie znajdziesz.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty