6 czynników, które negatywnie wpływają na męskie i kobiece libido

"Dlaczego nie mam ochoty na seks? " – pytanie, które coraz częściej kobiety zadają seksuologom. Kobiece libido, czyli siła napędowa życia seksualnego jest połączeniem różnych czynników, które mają na niego wpływ.

Na początku spróbujmy wyjaśnić sobie koncepcję libido, które dotychczas pozostaje dla współczesnej medycyny zagadką.

Libido – ważny wyraz w naszym słowniku erotycznym. Libido to popęd seksualny, ochota na seks, potrzeba seksualna, motywacja do uczestniczenia w zachowaniu seksualnym i skupienie się na tym celu. Jest to swoiste napięcie psychofizyczne, które powstaje w naszym organizmie na skutek różnych stanów hormonalnych, działania neuroprzekaźników i ogólnego stanu zdrowia.

Czym uwarunkowany jest spadek libido?

Przyczyn spadku libido może być bardzo wiele. Począwszy od tych, łatwiejszych do wyeliminowania jak brak snu, aż po choroby ogólnoustrojowe, które wymagają specjalistycznego leczenia. Poniżej znajdziesz listę 6 czynników, które najczęściej powodują spadek libido:

1. Alkohol i cukier

ciastko

Mężczyźni są święcie przekonani, że alkohol i cukier to idealne połączenie, które podnosi kobiecy humor i pobudza libido. Prawda, ale nie do końca. Owszem, po wypiciu kilku lampek wina kobieta staje się bardziej wyluzowana i wygadana, a to wszystko dlatego, że C2H5OH ma działanie anksjolityczne, zmniejszające lęk, niepokój, napięcie emocjonalne.

Jeśli kobieta ma niskie libido, to alkohol w długiej perspektywie jedynie pogorszy sytuację. Cukier z kolei powoduje spadek poziomu testosteronu i powoduje senność.

2. Zbędna waga

waga

Jak wynika ze statystyk, kobiety, cierpiące z powodu nadwagi i otyłości, często mają niskie libido. Niezdrowe dieta jest przyczyną nie tylko zbędnej wagi, ale także niskiej samooceny i braku pewności siebie.

3. Stres

praca

Stres, a jeśli mówić dokładniej, to kortyzol, jest chyba jednym z najgłówniejszych czynników, który powoduje spadek libido. Stresujemy się w pracy, w domu. Kortyzol – hormon stresu – jest jednym z największych wrogów serotoniny – hormonu szczęścia. Im więcej kortyzolu, tym mniej serotoniny i odwrotnie.

Jeśli więc chcesz pobudzić libido swego partnera, zacznij od przyjemnej rozmowy, masażu, czułych słówek, które pomogą zredukować stres i się rozluźnić.

4. Problemy i konflikty w związku

para

Konflikty, kłótnie z partnerem negatywnie wpływają na nasze libido. Sytuacja się pogarsza, gdyż przestajemy ufać swemu partnerowi. Czasami, kobieta po urodzeniu dziecka całkiem inaczej patrzy na swego partnera.

5. Leki

leczenie

Jakie leki powodują spadek libido?

Leki na depresję

leczenie

Są to leki stosowane do leczenia depresji. Leki przeciwdepresyjne hamują zwrotny wychwyt serotoniny, która jak wiadomo jest hormonem szczęścia, więc powoduje rozluźnienie, spokój i optymizm. Nie zważając na dobroczynne działanie na układ nerwowy, niestety może być przyczyną spadku libido. Przyczyną obniżonego popędu mogą być leki przeciwdepresyjnie, które jednocześnie zwalczają nerwicę. Jeśli zauważyłaś, że coraz częściej nie masz ochoty na seks, udaj się do lekarza, który być może zmieni dawkowanie leków.

Tabletki antykoncepcyjne

tablet

Tabletki antykoncepcyjne mogą obniżać poziom testosteronu, tym samym powodując spadek libido. W tym przypadku najlepiej zrezygnować z antykoncepcji doustnej na rzecz spirali domacicznej czy prezerwatyw. Warto też wspomnieć, że niektóre tabletki antykoncepcyjne zwiększają libido.

Leki na prostatę

chory

Tabletki na prostatę mogą przyczyniać się do spadku libido. Dlaczego? Bo skutkiem ich działania jest zmniejszenie stężenia testosteronu we krwi. Im mniejszy poziom testosteronu we krwi mężczyzny, tym niższe libido.

Leki na wypadanie włosów

włosy

Kolejne tabletki, które powodują spadek libido u mężczyzn. Okazuje się, że przedstawicieli płci męskiej, cierpiący z powodu łysienia i stosujące leki na wypadanie włosów, mają niskie libido. W tym przypadku lepiej stosować sprawdzone środki ludowe przeciw wypadaniu włosów, które nie obniżają popędu seksualnego.

Leki na alergię

dims large

Niektóre tabletki i syropy na alergię, które usuwają objawy uczulenia, mogą być przyczyną niskiego libido.

6. Zaburzenia hormonalne

włos

Niski poziom progesteronu i estrogenu to jedna z najczęstszych przyczyn spadku libido.

Poziom estrogenu gwałtownie się obniża po 50 roku życia i później problem jedynie się nasila. W wieku rozrodczym przyczyną niskiego poziomu hormonu mogą być choroby jajników, które mogą powodować atrofię pochwy, w wyniku której dochodzi do zaniku nabłonka błony śluzowej pochwy.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty