6 głównych przyczyn nadmiernej ochoty na słone przekąski

Jedno można powiedzieć z pewnością – nasz organizm potrzebuje soli do normalnego funkcjonowania, ale nadmierna ochota na coś słonego może być objawem niektórych zaburzeń w organizmie.

Każdy z nas powinien zadbać o to, by dostarczać organizmowi niezbędnej dawki soli, ale pamiętaj o umiarze. Nadmiar soli szkodzi naszemu zdrowiu. Sól jest niezbędnym składnikiem do utrzymania równowagi wodno-elektrolitowej organizmu, prawidłowego ciśnienia i prawidłowego poziomu cholesterolu we krwi, reguluje metabolizm, wspomaga pracę tarczycy.

Co jednak robić, jeśli cały czas masz ochotę na coś słonego? Czy nadmierna ochota na słone przekąski może świadczyć o niedoborze niektórych minerałów?

1. Odwodnienie organizmu

woda

Podstawowe przyczyny odwodnienia organizmu: nadmierne pocenie się podczas upału, pijesz za mało wody, biegunka. To również może być przyczyną tego, że masz nadmierną ochotę na słone przekąski. Dlaczego? Bo w taki sposób organizm uzupełnia niedobór soli. Właśnie dlatego osoby, które mają biegunkę, przyjmują elektrolity, które zawierają sód, który pomaga przywrócić równowagę wodno-elektrolitową.

2. Aktywność fizyczna

picie

Jeśli po treningu masz ochotę na coś słonego, to może oznaczać, że musisz po intensywnych ćwiczeniach uzupełnić niedobór sodu, który tracisz wraz z potem podczas uprawiania sportu.

3. Niedobór substancji mineralnych

witaminy

Nasz organizm do normalnego funkcjonowania potrzebuje określonych witamin oraz minerałów. Na skutek choroby czy niezdrowego odżywiania, dochodzi do sytuacji, w której organizm zmaga się z niedoborem niektórych składników mineralnych, co z kolei może być przyczyną nadmiernego pragnienia i ochoty na coś słodkiego. Może to być spowodowane niedoborem żelaza, potasu czy wapnia.

4. Choroba Addisona

choroba

Niedoczynność kory nadnerczy skutkuje niewystarczającą produkcją ważnych hormonów i może prowadzić do zwiększonej ochoty na spożywanie soli. Chodzi przede wszystkim o aldosteron – hormon, który reguluje gospodarkę wodno-mineralną ustroju. Osoby cierpiące na chorobę Addisona doświadczają uczucia słabości, przemęczenia, słabego apetytu, bólu brzucha, nudności, wymiotów, niekontrolowanej utraty wagi, niskiego ciśnienia, depresji, problemów z koncentracją i pamięcią.

5. Nadmiar potasu w organizmie

potas

Przyczynami nadmiaru potasu w organizmie mogą być: zmniejszenie wydalania potasu przez nerki (niewydolność nerek), hemoliza, stosowane leki, między innymi niesteroidowe leki przeciwzapalne, tabletki antykoncepcyjne, suplementy diety.

6. Uzależnienie od soli

sol

Naukowcy na podstawie przeprowadzonych badań doszli do wniosku, że sól uzależnia tak samo, jak narkotyk. Słone przekąski pobudzają produkcję dopaminy – ważnego neuroprzekaźnika, który pełni funkcję przekaźnika przyjemności. Każdy zjedzony kawałeczek czegoś słonego pobudza nas do sięgnięcia po kolejny pyszny kawałek. Naukowcy biją na alarm, że jemy stanowczo za dużo soli. Według WHO spożycie soli powinno się ograniczać do 5 g dziennie na osobę. Tymczasem z badań wynika, że przeciętny Polak spożywa dziennie blisko 11 g soli, czyli ponad dwa razy więcej, niż zalecana dawka. Naukowcy przekonują, że ograniczenie spożycia soli może uchronić nas przed ryzykiem wystąpienia różnych groźnych chorób.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty