6 hiszpańskich sekretów długowieczności

Hiszpania jest drugim, po Japonii, na świecie krajem z największą liczbą stulatków. Co sprawia, że Hiszpanie żyją tak długo? W niniejszym artykule postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

W ciągu ostatnich piętnastu lat liczba stulatków, żyjących w Hiszpanii, powiększyła się dwukrotnie. Według danych zgromadzonych przez INE w 2000 roku liczba stulatków wynosiła 5,760 osób (0,8% ogólnej liczby mieszkańców). Obecnie w Hiszpanii mieszka 14,487 stulatków, w tym 80% to kobiety.

Liczba stulatków zwiększa się każdego roku o 10%, więc w roku 2029 liczba stulatków będzie wynosić 46,480 osób, a w roku 2064 – 372000 stulatków. Ana Mara Vela, mieszkanka Kordoby, urodziła się dnia 29 października 1901 roku i jest najdłużej żyjącą kobietą w Hiszpanii, natomiast Francisco Nez (111 lat) jest najstarszym żyjącym mężczyzną w Hiszpanii. W czym tkwi sekret Hiszpanów?

1. Dieta

dieta

Na podstawie przeprowadzonych badań naukowcy doszli do wniosku, że można zatrzymać młodość na dłużej, przechodząc na dietę śródziemnomorską. Raport z 2017 roku zawiera stwierdzenie, że jej długotrwałe stosowanie pozwala ograniczyć ryzyko nadciśnienia, zawału i udaru o 30%. Na podstawie ostatniego raportu sporządzonego przez OECD, Hiszpanie mogą zwiększyć te liczby, dzięki spożywaniu dużej ilość owoców. Ponad 60% dorosłych Hiszpanów każdego dnia spożywa owoce.

2. Zdrowe serce

serce

Według danych OECD, Hiszpania jest drugim krajem z największą liczbą stulatków, dzięki temu, że zmniejszyła się liczba zgonów na skutek zawałów i udarów. W Hiszpanii, obok Portugalii, Hiszpanii, Japonii, Francji i Południowej Korei współczynnik umieralności z powodu chorób serca jest najniższy. Być może to jest wynikiem tego, że coraz więcej Hiszpanów rzuca palenie. Wiadomo, że palenie papierosów jest jedną z podstawowych przyczyn chorób serca. Liczba palaczy w roku 2017 w porównaniu do roku 2000 zmniejszyła się o 8% (2000 rok – 32%, 2017 – 24%). Jest to jednak powyżej średniej OCED.

3. Niska liczba samobójstw

spain

Hiszpania pod względem liczby samobójstw plasuje się na szóstym miejscu wśród państw OCED, po Izraelu, Włochach, Meksyku, Grecji i Turcji. Hiszpania może się popisać rekordowo niską liczbą samobójstw w szpitalach psychiatrycznych – plasuje się na drugim miejscu. Na pierwszym miejscu znajdują się Czechy, które mogą być godnym wzorem do naśladowania, jak należy dbać o pacjentów, borykających się z chorobami psychicznymi.

4. Wędliny

mięso

Dość kontrowersyjna kwestia, zwłaszcza w świetle ostatnio opublikowanego raportu Światowej Organizacji Zdrowia, która uznała wędliny, podobnie jak papierosy, za jeden z podstawowych czynników, które predysponują do rozwoju nowotworów złośliwych.

Niektórzy jednak przekonują, skoro wędliny zawierają kwas oleinowy, to ich spożywanie sprzyja obniżeniu poziomu złego cholesterolu we krwi. Są Hiszpanie, którzy są święcie przekonani, że to właśnie wędliny sprzyjają długowieczności.

5. Służba zdrowia

lekarz

Hiszpański system opieki medycznej obok holenderskiego i austriackiego uważany jest za jeden z najlepszych na świecie. W Hiszpanii są dwa rodzaje opieki medycznej: publiczna i prywatna. Publiczna dostępna jest dla wszystkich. W 2017 roku około 1% mieszkańców Hiszpanii było niezadowolonych z opieki medycznej.

6. Czerwone wino

wino

Antonio Docampo Garca, jeden z najstarszych mieszkańców Hiszpanii, który zmarł w styczniu 2019 roku w wieku 117 lat, przekonywał, że to właśnie czerwone wino jest jego receptą na długowieczność. Każdego dnia wypijał 1-1,5 litra czerwonego wina do śniadania i tyle samo podczas obiadu.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty