6 mitów na temat mrożenia jedzenia
A co z terminami ważności? Niewielu z nas się zastanawia nad terminami przydatności do spożycia produktów spożywczych. Jesteśmy przekonani, że żywność nie zepsuje się, jeśli będzie długo przechowywana w zamrażarce. Istnieje wiele mitów na temat mrożenia, więc nadszedł czas, by je obalić.
1. Mrożenie zabija bakterie
Podczas zamrażania żywności, bakterie w niej zawarte nie giną, ale przechodzą w stan uśpienia. Przy podwyższeniu temperatury drobnoustroje budzą się i zaczynają gwałtownie namnażać i wydzielać toksyny. Sprawdzonym sposobem na zabicie wszystkich bakterii nadal pozostaje obróbka termiczna jedzenia (blanszowanie, duszenie, grillowanie, pieczenie etc.)
2. Żywność nie zepsuje się, jeśli będzie długo przechowywana w zamrażarce
Każdy zamrażalnik, podobnie jak i inne urządzenia, ma określone dane techniczne. Myli się ten, kto uważa, że żywność zamrożoną można spożywać nawet po przekroczeniu terminu ważności. Wilgotność obniża jakość warunków przechowywania. Najlepsze rozwiązanie to worki próżniowe. W innych przypadkach należy uważać na terminy ważności. Na przykład zupy i warzywa należy przechowywać w temperaturze – 18 stopni Celsjusza, czas przechowywania: 2-3 miesiące. Świeże mięso może leżeć w zamrażalniku do 5 miesięcy, a dania mięsne można mrozić do 2-3 miesięcy. Drób możemy przechowywać w zamrażalniku do 9-12 miesięcy, a gotowany kurczak może leżeć w zamrażarce do 4 miesięcy.
3. Niebezpiecznie ponownie zamrażać rozmrożone produkty
Oczywiście najlepiej ponownie nie zamrażać rozmrożonej żywności, ale to w żaden sposób nie zagraża naszemu zdrowiu, żywność po prostu traci wartości odżywcze. Na przykład mięso podczas kolejnego rozmrażania traci swoją wilgotność, więc po kilku rozmrożeniach ostatecznie utraci smak. Ponownie można zamrażać żywność, która przez dwie godziny przebywała w stanie rozmrożenia.
4. Miejsce ułożenia produktów w zamrażalniku nie ma znaczenia
Przestrzeń obok drzwi jest najchętniej wykorzystywana do przechowywania żywności w zamrażarce. Jednak nie wszystkie produkty można tam przechowywać. W zależności od częstotliwości otwierania drzwi, temperatura ciągle się zmienia, więc twoja żywność pokrywa się coraz większą warstwą lodu. Najlepiej ułożyć produkty tak, abyś zawsze miała pod ręką to, co będziesz gotować w najbliższym czasie. Oszczędzisz czas, a żywność nie straci wartości odżywcze.
5. Mrozić można wszystko
Oczywiście możesz zamrozić wszystko, co się da. Jednak niektórych produktów lepiej nie zamrażać, jeśli nie chcesz narażać swego zdrowia. W trakcie zamrażania i rozmrażania niektóre produkty spożywcze tracą nie tylko swój smak i aromat, ale również teksturę. Kategorycznie nie można zamrażać masła, niektórych warzyw i sosów, kawy ziarnistej, jajek i żywność konserwowaną. Po rozmrożeniu po prostu nie nadają się do spożycia.
6. Proces zamrażania skutkuje utratą witamin i minerałów zawartych w produktach
Kolejny mit. Okazuje się, że niektóre mrożonki są lepsze od świeżego jedzenia, sprzedawanego w hipermarketach. Zdaniem ekspertów mrożone owoce i warzywa zachowują większość witamin i składników mineralnych. Najlepiej gotować je na parze, dusić. Smacznego!