6 najbardziej popularnych gatunków herbaty oraz sekrety ich parzenia

Herbatę w postaci znanego nam dzisiaj naparu zaczęto spożywać jeszcze kilka tysięcy lat temu. Herbatę pijemy na śniadanie, podczas różnych przyjęć, no i oczywiście jesiennymi i zimowymi wieczorami. Nie wyobrażamy sobie życia bez tego napoju.

Dziko rosnącą herbatę zalicza się do trzech podstawowych gatunków, które swym występowaniem wyznaczają obszar. Trzy gatunki wyznaczające wachlarz dzikich stanowisk to: herbata assamska, herbata chińska oraz herbata kambodżańska. Ojczyzną herbaty chińskiej oczywiście są Chiny i należą do niej następujące herbaty: tajwańska, darjeeling, chińska, japońska. Afrykańska, Indyjska i Ceylon należą do odmiany assamskiej.

Herbata kambodżańska występuje przede wszystkim w Indochinach. Odmiana kambodżańska powstała w wyniku zmieszania ze sobą herbaty chińskiej i assamskiej.

Gatunek herbaty określa się na podstawie liścia herbacianego i metody jego obróbki. Herbata o całych liściach, rosnących wysoko w górach, jest najlepsza. Również jest herbata łamana oraz herbata, do produkcji której wykorzystuje się odsiewy, miał i pył. Uważana za herbatę o gorszej jakości.

Jak więc wybrać herbatę, które będzie Ci najbardziej smakować? Przecież jest tyle różnych herbat i każda posiada wyjątkowy smak i zapach.

1. Herbata zielona

zielona

Wielu z nas gustuje właśnie w zielonej herbacie, która posiada nie tylko niesamowity zapach i smak, ale także wiele właściwości leczniczych. Napar z tej herbaty ma żółtobrązowy kolor i nieco cierpki, słodkawy smak, co wskazuje na wysoką jakość.

Herbatę zieloną należy zalewać wodą o temperaturze od 85 °C do 90 °C. Parzyć należy od trzech minut do sześciu minut, aby herbata nie nabrała gorzkiego posmaku. Te same liście można parzyć nawet do 3 razy, a najwartościowszym naparem jest zazwyczaj drugi.

2. Herbata czarna

zarna

Powstaje z różnych rodzajów małych liści z górnej części krzewu albo dużych liści herbacianych, zbieranych z dolnej części krzewu. Zebrane liście poddawane są fermentacji, która trwa 4 tygodnie. Czarną herbatę powinno się zalewać wrzącą wodą (95 °C). Napój powinno się zaparzać trzy do pięciu minut. Herbata ma bardzo przyjemny smak, nie jest gorzka, a całkiem odwrotnie, czasami ma nawet słodkawy smak. Jeśli chodzi o napar z czarnej herbaty, to ma czerwono-brązowy kolor.

3. Herbata biała

biała

Powstaje z młodych pączków, które jeszcze nie zdążyły się rozwinąć. Pączki następnie więdną i są suszone. Herbata biała ma odcień lekko srebrny, a po zaparzeniu ma kolor jasnosłomkowy. Tę wykwintną herbatę parzyć można trzykrotnie w temperaturze 50-60 °C. Należy ją parzyć ok. 5 minut, wtedy biała herbata zachowuje najlepsze wartości smakowe.

4. Herbata żółta

żółta

Powstaje z młodych pączków, które jeszcze nie zdążyły się rozwinąć. Otrzymywana jest w wyniku kilku procesów – więdnięcia, skręcania i suszenia. Kolor naparu jest zielonkawo-żółty, a zapach podobny jest do słodkiego zapachu kwiatów polnych. Herbatę należy zalewać wodą o temperaturze od 70 °C do 95 °C. Parzyć należy od 6 do 7 minut.

5. Herbata ulung

ulun

Zaraz po zebraniu, liście pozostawiane są na słońcu. Kiedy zwiędną, zbiera się je i wytrząsa. Później poddaje się je lekkiej fermentacji i procesowi palenia. Kolor naparu jest niebieskawo-turkusowy, czasami intensywnie czerwony, a smak korzenno-brzoskwiniowy. Herbatę typu ulung parzy się w temperaturze 60-75 °C przez 3 minuty.

6. Pu-Erh

puer

Herbata pu-erh jest herbatą czerwoną, która przechodzi dodatkowy proces fermentacji i leżakowania. Herbata pu-erh może leżeć nawet 50 lat. Jej charakterystyczną cechą jest czerwony kolor i silny smak oraz zapach. Parzenie trwa 3 minuty i odbywa się w temperaturze 90–100 °C. Te same liście można parzyć nawet do 3 razy (około 30 sekund), a najwartościowszym naparem jest zazwyczaj drugi. Pierwszy często jest wylewany.

Każda herbata posiada wyjątkowy smak, zapach i czasami nawet właściwości lecznicze, więc każdy na pewno znajdzie coś dla siebie. Ktoś woli słodki i korzenny smak, inny natomiast gustuje w cierpkim smaku i intensywnym zapachu.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty