6 najczęściej popełnianych błędów wychowawczych

Nasz charakter i relacje ze światem kształtują się w dzieciństwie, dlatego każdy rodzic powinien uwzględnić podstawowe czynniki, które wpływają na rozwój dziecka.

Jeśli chcemy, aby nasze dziecko wyrosło na szczęśliwego człowieka, powinniśmy zadbać o to, aby nasze relacje z nim były bardzo silne, oparte na zaufaniu i zrozumieniu.

Dzieciństwo – najszczęśliwszy i jednocześnie najważniejszy okres w życiu każdego człowieka. Największy wpływ w procesie kształtowania osobowości dziecka wywierają rodzice, które spędzają z nim najwięcej czasu.

Samoocena i charakter dziecka kształtują się również podczas codziennych kontaktów z rodzicami, nauczycielami czy rówieśnikami. Odpowiednie metody wychowawcze pomogą dziecku wyrosnąć na pewnego siebie człowieka. Psycholodzy przekonują, że nawet najmniejsze błędy popełniane przez rodziców w opiece nad dzieckiem mogą sprawić, że w życiu dorosłym będzie ono miało mnóstwo kompleksów i nie będzie umiało stawiać czoło trudnościom i radzić sobie w sytuacjach stresujących.

1. Nadmierna opiekuńczość

dziecko

Z jednej strony uwaga i miłość to dwie najważniejsze rzeczy dla dziecka. Z drugiej jednak strony skutkiem nadmiernej opiekuńczości mogą być trudności z uzyskaniem samodzielności przez dziecko. W życiu dorosłym nie będzie mogło samodzielnie podejmować żadnych decyzji. Może wyrosnąć na infantylnego i niepewnego siebie człowieka.

2. Rola ojca

ojciec

Mama oczywiście jest najważniejszą osobą w życiu i wychowaniu dziecka, ale rola ojca również jest bardzo ważna. Zwłaszcza jeśli chodzi o wychowanie chłopców. Dobre relacje z ojcem oparte na zaufaniu i zrozumieniu ułatwiają przyswojenie zachowań odpowiadających płci. W przyszłości dziecko nie będzie miało trudności we wchodzeniu w relacje z płcią przeciwną. Ojciec jest dla dziecka wzorem męskości i odpowiedzialności.

3. Telewizor – opiekunka dla dzieci

tv

Rodzice bardzo często wieczorem czują się bardzo zmęczeni, więc telewizor jest dla nich prawdziwym zbawieniem. Zostawiają swoje pociechy na wiele godzin przed ekranami, znajdując w ten sposób czas dla siebie. Psycholodzy biją na alarm, przekonując, że spędzanie wiele godzin przed telewizorem może negatywnie wpłynąć na umiejętności komunikacyjne dziecka. Twoja pociecha może spędzać przed ekranem maksymalnie 1-2 godziny dziennie.

4. Przemoc

dziewczynka

Rodzice powinni uważać na treści, zawarte w różnych programach i filmach, czyli należy nadzorować, co ogląda twoje dziecko i wyeliminować seriale, programy, które zawierają sceny przemocy. Również należy uważać na własne zachowanie i to, co się mówi w obecności dziecka. Jeśli rodzice zachowują się agresywnie, często się kłócą, dziecko może wyrosnąć na zdenerwowanego, despotycznego i złośliwego człowieka. Będzie się zachowywać agresywnie nie tylko w stosunku do swoich bliskich, ale również otaczających.

5. Stosowanie kar

smutek

Zbyt częste stosowanie kar może w przyszłości negatywnie wpłynąć na dziecko. Zaczyna kłamać w celu ukrycia prawdy przed kontrolującymi rodzicami, staje się podejrzliwe, despotyczne, złośliwe, wścibskie. Rodzice nie mogą bagatelizować złego zachowania dziecka. Jeśli coś przeskrobało, oczywiście zasługuje na karę. Jednak na początku należy zrozumieć przyczyny takiego zachowania, być może miał wyłącznie dobre intencje. Dziecko ma brudną kurtkę? Być może się wybazgrało, kiedy ratowało małego szczeniaka?

6. Rozwód rodziców

rodzice

Rozwód rodziców dla dziecka to duży wstrząs emocjonalny, zwłaszcza w wieku 3-5 lat. Wszystko pamiętają, ale jeszcze nie do końca rozumieją. Dziecko nie potrafi poprawnie ocenić sytuacji i przyczyn rozwodu, dlatego często obwiania się za rozpad związku rodziców. Psują się relacje z jednym z rodziców albo z obojgiem. Brak jednego z rodziców rzutuje na ich dalsze życie. W przyszłości dziecko będzie miało trudności z przyswojeniem zachowań odpowiadających płci. Nie będzie mogło wchodzić w relacje z przedstawicielami płci przeciwnej, nie będzie umiało spełniać ról rodzicielskich wobec swoich dzieci oraz małżeńskich wobec partnera.

Każdy rodzic powinien z szacunkiem i miłością traktować własne dziecko i być wzorem godnym naśladowania. Również warto nauczyć się przyznawać do własnych błędów. Taka umiejętność pomoże ci osiągnąć autorytet w oczach dziecka.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty