6 najpopularniejszych mitów i faktów o zdrowiu

Miód jest zdrowszy niż cukier, rosół jest dobry na przeziębienie – fakty, które zna każdy z nas. Ale czy na pewno są prawdziwe?

Niektóre mity o zdrowiu zakorzeniły się na dobre w naszej świadomości, więc nawet się nie zastanawiamy, czy mają sens. Dziś większość z nas stawia na zdrowy tryb życia, przy tym często zapominamy sprawdzać, czy informacje na temat zdrowia, które możemy znaleźć w książkach oraz internecie, są prawdziwe.

1. Miód zdrowszy od cukru

cukier

Większość z nas jest święcie przekonana, że miód jest zdrowszy od cukru, więc chętnie sięgamy po niego jako zdrową alternatywę. Miód w 80% składa się z monosacharydów, czyli cukrów prostych, z których również się składa zwykły cukier. Osoby, które się odchudzają albo cierpią z powodu cukrzycy, stawiają na miód, który ma działanie przeciwbólowe, przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Miód potrafi również złagodzić ból gardła i kaszel. Pamiętaj jednak o tym, że miód w gorącej wodzie traci właściwości prozdrowotne.

2. Jedzenie czekolady nie powoduje tycia

czekolada

Osoby, które ponad życie kochają czekoladę, na poziomie podświadomości wierzą w ten mit. Puszyste panie przekonują się, że jedna tabliczka czekolady na pewno nie zaszkodzi. W taki sposób się oszukują, gdyż czekolada powoduje tycie. I nie ma żadnej różnicy, czy jest to gorzka, czy biała czekolada. Zawierają jednakową ilość kalorii. Oczywiście, jeśli zjesz 1-2 kostki czekolady, to nie przytyjesz, ale mało kto może się powstrzymać przed zjedzeniem całej tabliczki.

3. Do mycia rąk najlepiej używać mydła antybakteryjnego i gorącej wody

mycie

Istnieje przekonanie, że właściwości antybakteryjne mydła nasilają się pod działaniem gorącej wody. Nic bardziej mylnego. Mydło antybakteryjne nie traci swoich właściwości, jeśli się myje ręce zimną wodą. Tak samo skutecznie, jak w wodzie gorącej, usuwa bakterie z dłoni. W tym przypadku istotne znaczenie ma czas mycia rąk – im dłużej, tym lepiej.

4. Rosół dobry na przeziębienie

zupa

Potwierdzony fakt. Od dziecka mówiono nam, że rosół jest najlepszym lekiem na przeziębienie. Nie wiadomo, czy najlepszym, ale jedno można powiedzieć ze 100% pewnością: rosół zmniejsza liczbę leukocytów, których wysoki poziom świadczy o stanach zapalnych w organizmie. Ciepły rosół rzeczywiście łagodzi objawy przeziębienia, więc warto go pić, kiedy czujesz, że dopada cię choroba.

5. Niedobór snu powoduje tycie

sen

Kolejny fakt o zdrowiu. Na podstawie przeprowadzonych badań naukowcy doszli do wniosku, że osoby, które śpią mniej niż 6 godzin na dobę, często cierpią z powodu nadwagi i otyłości.

6. Sport sposobem na uniknięcie negatywnych konsekwencji nadużywania alkoholu

dieta

Owszem, sport może zmniejszyć ryzyko chorób serca lub nowotworów u osób, które regularnie nadużywają alkoholu, ale to wcale nie oznacza, że może zrekompensować w całości spustoszenia, które sieje w naszym organizmie alkohol. Negatywne konsekwencje łączenia sportu z alkoholem:

  • Alkohol ma działanie moczopędne, więc nerki zaczynają pracować ponad siły. Kiedy uprawiamy sport, intensywnie się pocimy, więc przed treningiem nie można spożywać alkoholu, gdyż może dojść do odwodnienia, a także może prowadzić do nadmiernego obciążenia serca.
  • Wątroba rozkłada alkohol, co uniemożliwia produkcję przez nią glukozy, która jak wiadomo jest źródłem energii. Jeśli więc przed treningiem wypijesz alkohol, to podczas ćwiczeń bardzo szybko się zmęczysz, bo organizm będzie zużywać energię na metabolizm alkoholu.
 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty