6 najprostszych graniczących z magią doświadczeń dla dzieci

Zrobić tak, aby dzieci widziały w tobie prawdziwego czarodzieja, bardzo proste. Potrzebna jest tylko zręczność i bezgraniczna fantazja. Resztę zamiast ciebie zrobi nauka.
Gotujemy jajko

Zebraliśmy dla ciebie 6 prostych eksperymentów naukowych, które z pewnością sprawią, że dzieci uwierzą w cuda.

Doświadczenie nr 1

Pogoda w domu

Będziemy potrzebowali jednego woreczka z zamkiem błyskawicznym, wody, barwnika niebieskiego, dodatkowych rąk i trochę wyobraźni.

Pofarbuj niewielką ilość wody, dodając do niej 4-5 kropli niebieskiego barwnika.

Dla większej wiarygodności w woreczku można narysować chmurki i fale, a następnie wlać pofarbowaną wodę.

Potem trzeba szczelnie zamknąć opakowanie i za pomocą taśmy przykleić go do okna. Na wyniki trzeba trochę poczekać, ale to się opłaca. Teraz będziesz mieć własną pogodę w domu, a twoje dzieci będą mogły obserwować, jak deszcz pada prosto nad małym morzem.

Wyjaśnienie sztuczki

Ziemia ma ograniczoną ilość wody, toteż na niej istnieje takie zjawisko, jak krążenie lub obieg wody w przyrodzie. Pod ciepłym światłem słonecznym woda w woreczku wyparowuje, zamienia się w parę. Schłodzona na górze, ona znowu wraca do stanu ciekłego i spada w postaci deszczu. To zjawisko w woreczku można obserwować kilka dni. W naturze to zjawisko trwa w nieskończoność.

Doświadczenie nr 2

Tornado w słoiku

Tornado w słoiku

Będziemy potrzebowali wody, przezroczystego słoika z pokrywką (najlepiej długą), płynu do mycia naczyń, brokatu i mocnej siły.

Słoik napełniamy do wysokości 3/4 wodą. Dolewamy kroplę płynu do mycia naczyń. Dokładnie zakręcamy i trzęsiemy słoikiem wprawiając go w ruch obrotowy. Obserwujemy powstałe tornado!

Tornado

Wyjaśnienie sztuczki

Wprawione w ruch obrotowy ciecze tworzą wir, który wygląda jak mini-tornado. Woda szybko obraca się wokół centrum wiru dzięki sile odśrodkowej. Siła odśrodkowa – to siła wewnątrz prowadzącego obiektu lub cieczy, takiej jak woda, w stosunku do środka jego trajektorii kołowej. Wiry występują w naturze, ale tam są bardzo przerażające.

Doświadczenie nr 3

Tęcza z cukierków Skittles

Tęcza

Potrzebujemy 5 małych szklanek, 1 szklanki gorącej wody, łyżki, strzykawek i ciekawego świata łakomczucha. Skittles: 2 czerwone cukierki, 4 pomarańczowe, 6 żółtych, 8 zielonych i 10 fioletowych.

Wlewamy do każdej szklanki 2 łyżki wody. Liczymy odpowiednią ilość słodyczy i rozkładamy po szklankach. Ciepła woda pomoże cukierkom szybciej się rozpuścić. Jeśli zauważysz, że cukierki rozpuściły się źle, umieść kubek na 30 sekund w mikrofalówce. Potem dajemy płynowi ostygnąć do temperatury pokojowej.

Strzykawką lub dużą pipetą zalewamy kolory do małego słoika, począwszy od gęstego i szczelnego (fioletowy), a kończąc na najmniej gęstym (czerwony). Kapać syrop trzeba bardzo ostrożnie, w przeciwnym razie wszystkie kolory się zmieszają. Najpierw lepiej kapać na ścianki słoika, aby syrop sam powoli spływał w dół. W wyniku będziesz mieć tęczowy dżem z Skittles.

Wyjaśnienie sztuczki

Tęcza z cukierków

Jak można się domyślić, chodzi tu o gęstość syropu. Im jest szczelniejszy, tym cięższy i dlatego opada w dół, podczas gdy mniej gęsty syrop "wypływa" na powierzchnię.

Doświadczenie nr 4

Niewidzialny atrament

Tęcza z cukierków Skittles

Nam będą potrzebne patyczki kosmetyczne, butelka, wszelkie ozdoby według uznania (serca, brokat, koraliki) i morze miłości.

Wyciśnij trochę soku z cytryny do szklanki, namoczywszy w nim patyczek kosmetyczny, napisz swoją tajną wiadomość.

Aby pokazać napis, podgrzej go (poprasuj żelazkiem, potrzymaj nad ogniem lub w piekarniku). Uważaj, nie pozwól, aby dzieci samodzielnie się tym zajmowały.

Wyjaśnienie sztuczki

Sok z cytryny — to substancja organiczna, która może się utleniać (wchodzić w reakcję chemiczną z tlenem). Po podgrzaniu uzyskuje brązowy kolor i "płonie" szybciej niż papier. Taki sam efekt dają i sok pomarańczowy, mleko, ocet, wino, miód i sok z cebuli.

Doświadczenie nr 5

Nam potrzebne są robaki z marmolady, soda oczyszczona, ocet, deska do krojenia, ostry nóż, dwie czyste szklanki.

Pokrój każdego robaczka na 4 części. Nóż lepiej wstępnie lekko zwilżyć wodą, aby marmolada nie tak mocno się przyklejała. Rozpuść w ciepłej wodzie 3 łyżki sody oczyszczonej.

Potem kładziemy nasze mini-robaczki do roztworu sody i czekamy 15 minut. Następnie wyciągamy je widelcem pojedynczo i wkładamy do szklanki z octem. Od razu zaczynają "zarastać" bąbelkami i tańcząc, "wynurzać się" na powierzchnię.

Wyjaśnienie sztuczki

Po umieszczeniu nasączonych roztworem sodowym robaczków do octu kwas octowy wchodzi w reakcję chemiczną z wodorowęglanem (z sodą oczyszczoną). Przy tym na robaczkach tworzą się pęcherzyki dwutlenku węgla, które ciągną je na powierzchnię, powodując obracanie. Przy powierzchni pęcherzyki pękają, i robak spada na dno, tworząc nowe pęcherzyki, które ponownie wypychają go na górę. To będzie trwać tak długo, aż z robaka nie wyjdzie cała soda. Dla lepszego efektu stosować za każdym razem lepiej około 4 robaków, aby mogły swobodnie "tańczyć" w szklance.

Doświadczenie nr 6

Gotujemy jajko w sposób, aby białko znajdowało się wewnątrz żółtka

Gotujemy jajko

Nam potrzebne są jedno-dwa jajka, taśma klejąca, pończochy, garnek z wodą.

Przed rozpoczęciem eksperymentu można oświecić jajko latarką. Będzie łatwo się przeświecać. Potem owiniemy jajko taśmą klejącą — mocno i dokładnie.

jajko

Weźmiemy pończochę i mniej więcej w jej połowie kładziemy jajko, które potem z obu stron dobrze zawiążemy.

jajeczko

Biorąc pończochę za oba końce, rozkręcimy jajko tak, aby krążyło wokół własnej osi. Gotowość jaja do cudu można ustalić za pomocą latarki. Kiedy ona przestanie przeświecać przez nie, można gotować.

żółtko

Taśmy nie zdejmujemy, gotujemy jajko, od czasu do czasu przewracając je z boku na bok. Po 10 minutach wyłączamy i dajemy ostygnąć, a gdy obierzemy, zobaczymy cud.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty