6 pewnych sposobów na poskromnienie małego rozrabiaki
Jeśli za każdym razem będziesz usprawiedliwiać niegrzeczne zachowanie swojej pociechy, to ona nadal będzie się zachowywać tak, jak jej się chce. Niestety, ale większość rodziców zachowuje się w taki sposób, bo przecież moja dziecina jest najlepsza i nie zasługuje na naganę.
Schody zaczynają się wtedy, kiedy dziecko idzie do szkoły. Narzekania nauczycieli, rodziców innych uczniów i kolegów z klasy to sygnał ostrzegawczy, że coś jest jednak nie tak z twoją pociechą. Musisz zabrać się do wychowania swego niegrzecznego dziecka. Owszem, ten proces jest bardzo długi i żmudny, wymagający cierpliwości, ale musisz się z tym zmierzyć. Otóż jak poskromić rozrabiakę i łobuza?
1. Pokaż mu, że nie akceptujesz jego zachowania
Nie krzycz. Twoje spojrzenie czy wyraz twarzy powinny mu dać do zrozumienia, że jesteś niezadowolony z jego zachowania.
2. Zapytaj dziecko, dlaczego zachowuje się w taki sposób
Na pewno dziecko zacznie się usprawiedliwiać i obwiniać innych. Nie daj się nabrać. Wytłumacz dziecku, dlaczego nie można się zachowywać w taki sposób. Powiedz mu, że w każdej sytuacji powinien panować nad swoimi emocjami i kontrolować swoje czyny.
3. Podczas rozmów z dzieckiem nie rozmawiaj o nauczycielach i kolegach z klasy
Nawet jeśli nie zgadzasz się z opinią czy zdaniem nauczyciela, nie mów o tym dziecku. Skupiaj się wyłącznie na jego zachowaniu. Powiedz dziecku, że ty, podobnie jak inni dorośli, też w dzieciństwie rozrabiałeś, wagarowałeś, ale później uświadomiłeś sobie, że sprawiasz przykrość swoim rodzicom, więc postanowiłeś się zmienić.
Powiedz mu, że bardzo się przejmujesz, kiedy ono jest niegrzeczne i daj do zrozumienia, że każdy z nas powinien ponosić odpowiedzialność za swoje czyny, więc jesteś zmuszony go ukarać.
4. Szczera rozmowa
Jeśli chcesz, aby dziecko zwierzyło ci się ze swoich problemów i wytłumaczyło, dlaczego źle się zachowuje, zadawaj proste pytania. Nie krzycz i nie zastraszaj dziecka. Jeśli dziecko po raz pierwszy postąpiło niewłaściwe, daj mu do zrozumienia, że to dla ciebie przykra niespodzianka i nigdy nie spodziewałeś się po nim czegoś takiego.
Pytania:
- Czy wszystko w porządku w szkole?
- Z kim się kolegujesz w szkole?
- Dlaczego tak się zachowujesz?
- Czy uważasz, że źle zrobiłeś?
- Co byś zrobił, jeśliby twój przyjaciel zachowywał się w taki sam sposób?
Głównym celem rozmowy jest zrozumienie przyczyn niewłaściwego zachowania. Rodzice powinni skłonić dziecko do szczerości. Powinno samo chcieć zwierzać się im ze swoich problemów. Po zakończeniu rozmowy powiedz swojej latorośli, że nie zważając na nic i tak ją kochasz.
5. Rozmowa z wychowawcą
Po rozmowie z dzieckiem udaj się do szkoły, by porozmawiać z wychowawcą, który być może ujawni ci szczegóły, o których nie miałeś pojęcia. Postaraj się obiektywnie ocenić sytuację i zrozumieć, czy twoje dziecko rzeczywiście jest wszystkiemu winne. Może się okazać, że ono już od dłuższego czasu niewłaściwie się zachowuje, a ty po prostu nic o tym nie wiedziałeś. Albo całkiem odwrotnie: dziecko z reguły jest grzeczne i to jednorazowa akcja.
6. Kara za złe zachowanie
Żadnej przemocy fizycznej ani słownej, która jedynie nasili problem. Dziecko przestanie ci ufać, zacznie kłamać i robić wszystko, abyś się nie dowiedział o kolejnym jego występku. Może to być szlaban na komputer, oglądanie telewizji etc. Także możesz zmusić go do wykonywania obowiązków domowych, których on zawsze unikał: czyszczenie kuwety pupila, wynoszenie śmieci etc.
Spójrz na ten problem z innej perspektywy. Nie z perspektywy rodzica, lecz obcej osoby. Być może dziecko naśladuje twoje zachowanie? Być może zmiany warto zacząć od siebie?
Jeśli jednak twoje metody wychowawcze nie przynoszą efektów i twoje dziecko nadal źle się zachowuje, musisz koniecznie udać się z nim do psychologa. Nie bagatelizuj problemu, jeśli chcesz, aby twoje dziecko wyrosło na szczęśliwego człowieka.