6 porad, jak się utrzymać na nogach podczas gołoledzi

Jednym z niebezpiecznych zjawisk, które mogą wystąpić zimą, jest gołoledź. Na pewno każdy z nas wie, że zimą zwiększa się ryzyko upadku na śliskiej powierzchni, podczas którego dochodzi do poważnych obrażeń.

Mamy dla Naszych Czytelników kilka korzystnych porad, jak się zachować podczas gołoledzi.

1. Buty z nakładkami antypoślizgowymi

obuwie

Wkładaj buty wyłącznie na płaskiej podeszwie, żadnych koturn i obcasów. Wybieraj wygodne buty z rzeźbioną podeszwą (buty sportowe, botki). Zainwestuj w nakładki antypoślizgowe, przystosowane do każdego rodzaju obuwia. Również możesz pójść do szewca, który przyklei ci do podeszwy antypoślizgowe fleki i zelówki. Na adidasy przyklejają specjalną gumę antypoślizgową. Jest również kilka domowych sposobów na śliskie buty: plastry bez opatrunku należy pociąć w kilkucentymetrowe paski i przykleić do podeszwy. Możesz sięgnąć po papier ścierny i jak najbardziej zarysować nim podeszwę, aby poprawić przyczepność butów.

2. Odzież

ubranie

Zimą najlepiej ubierać wygodne, niezbyt długie puchówki. Nie warto zakładać zbyt obcisłej odzieży wierzchniej z kapturem. Jeśli masz w ręku ciężkie torby, chodź powoli, tzw. chodem pingwina, czyli pochyl się do przodu, aby środek ciężkości znajdował się na nodze, która jest z przodu i chodź małymi, krótkimi krokami.

3. Schody

schody

Pokryte lodem schody to nasze zimowe utrapienie. Jeśli znalazłeś się na bardzo śliskich schodach, to musisz schodzić bardzo powoli, kontrolując każdy swój krok. Trzymaj się poręczy, nie schodź na następny stopień, zanim dwie nogi nie okażą się na poprzednim.

4. Upadki

pada

Zimą często dochodzi do upadków na śliskiej powierzchni. Upadek na dłoń lub łokieć mocno obciąża kości i stawy, powodując złamania. Upadaj, chroniąc się przedramieniem, a nie dłonią. Najgroźniejsze obrażenia podczas upadków: obrażenia w okolicy stawu kolanowego, skokowego, łokcia.

5. Rozgrzewka

trening

W okresie zimowym przed wyjściem z domu zrób rozgrzewkę. Możesz zrobić 15-20 przysiadów, tyle samo skłonów bocznych, rozciągając jednocześnie mięśnie. Rozgrzewka pomoże ci utrzymać równowagę na śliskiej powierzchni, w dodatku jest to idealny sposób na utrzymanie dobrej kondycji fizycznej.

6. Śliski chodnik

droga

Okazuje się, że najbardziej śliska część chodnika to jego środek, zwłaszcza wieczorem, więc jeśli nie chcesz upaść, najlepiej trzymaj się krańca chodnika. Bądź maksymalnie skupiony i ostrożny.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty