6 porad stomatologów z zakresu skutecznej ochrony zębów przed próchnicą

Próchnica jest chorobą, która dotyka ludzi w różnym wieku, w tym też dzieci, niezależnie od płci i kraju zamieszkania. Istnieje wiele różnych przyczyn rozwoju próchnicy zębów, ale wystarczy przestrzegać kilku prostych rad, aby ograniczyć ryzyko jej wystąpienia.

Poznaj 6 porad stomatologów, które pomogą chronić zęby przed próchnicą.

1. Wybór odpowiedniej szczoteczki do zębów

szscotka

Aby ograniczyć ryzyko wystąpienia próchnicy, musisz przede wszystkim odpowiednio dbać o swoją jamę ustną, czyli musisz zadbać o właściwą szczoteczkę do zębów. W sklepie czy aptece znajdziesz bardzo szeroki wybór różnych kształtów, rozmiarów i rodzajów szczoteczek do zębów. Głównym kryterium wyboru szczoteczki do zębów jest twardość włosia, dobierana na podstawie stanu dziąseł oraz gęstość włosia. Unikaj szczoteczek o zbyt twardym włosiu, które mogą spowodować uszkodzenia dziąseł. Nie mniej ważnym kryterium podczas wyboru szczoteczki jest rączka. Najlepszy uchwyt pozwala w łatwy sposób dotrzeć do wszystkich zębów.

2. Związki fluoru

pasta

Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia próchnicy, należy wykorzystywać związki fluoru. Dzięki zawartości fluoru możliwa jest remineralizicja zębów, co istotnie zwiększa odporność zębów na szkodliwy wpływ bakterii. Można stosować fluoryzację wody pitnej, suplementację fluoru. Można też dodawać fluor do mleka czy soli. Pamiętaj także o używaniu pasty do mycia zębów z fluorem.

3. Poprawne mycie zębów

zęby

Odpowiednia pielęgnacja jamy ustnej to nie tylko właściwie dobrana szczoteczka do zębów, ale także poprawne mycie zębów. Regularnie szczotkuj zęby po każdym posiłku przez minimum 2 minuty. Niektórzy z nas myją zęby tylko przez kilkadziesiąt sekund, ale szybkie przemycie lub wypłukanie zębów nie przynosi dobrego efektu. W przestrzeni międzyzębowej i na języku pozostają resztki jedzenia oraz bakterii, które powodują rozwój próchnicy.

4. Dbaj o prawidłową dietę

dieta

Niezdrowa dieta jest jedną z przyczyn rozwoju próchnicy zębów. Właśnie dlatego powinieneś zadbać o zdrową dietę. Musisz koniecznie włączyć do niej nabiał, produkty pełnoziarniste, warzywa, owoce. Ograniczaj spożycie słodyczy, zwłaszcza drażetek, landrynek, lizaków. Dokładnie myj zęby po każdym ich spożyciu.

5. Żuj gumę do żucia

guma

Aby chronić swoje zęby przed próchnicą, żuj gumę do żucia. Czynność żucia pobudza produkcję śliny, która wypłukuje resztki pokarmów z powierzchni zębów oraz wykazuje działanie antybakteryjne. Guma, która powinna zapobiegać próchnicy, nie może zawierać cukru. Warto także pamiętać o tym, aby ograniczyć czas żucia – optymalnie wynosi on około 30 minut. Zbyt długie żucie może powodować przerost mięśni żwaczy.

6. Pamiętaj o wizytach kontrolnych u stomatologa

gabinet

Fachowcy zalecają, aby pojawiać się na wizytach kontrolnych przynajmniej raz na pół roku. Dentysta może wówczas reagować na pojawiające się dopiero kłopoty z zębami i zapobiec rozwojowi próchnicy. Nie unikaj wizyt u dentysty i jeśli już dawno nie odwiedzałeś gabinetu stomatologicznego, zapisz się na wizytę już dziś.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty