6 powodów, dla których warto przytulać dzieci

Często nie uświadamiamy sobie tego, że fizyczna bliskość dla naszych bliskich jest oznaką miłości, daruje im uczucie szczęścia. Zazwyczaj na powitanie przytulamy swoich przyjaciół, podajemy dłonie, w taki sposób przekazując im swoją pozytywną energię.

Psycholodzy udowodnili, że przynajmniej jeden raz dziennie powinniśmy przytulać swoich bliskich, aby się nie czuli samotnie. Osoby, które rzadko się przytula, zazwyczaj borykają się z depresjami, są wrogo nastawione do świata. Jeśli natomiast chodzi o dziecko, to dla niego przytulanie to znacznie więcej niż zwykły gest.

1. Bliskość

dziecko

Kiedy przytulasz swoją pociechę, budujesz i pogłębiasz szczególną więź między dzieckiem i rodzicem, która pozytywnie wpływa na dziecko pod względem emocjonalnym i psychicznym. Przy tym organizm zaczyna produkować oksytocynę – hormon miłości i wierności. Przytulaj nie tylko swoje dzieci, ale również bliskich, przyjaciół i ukochanych, aby w taki sposób budować z nimi dobre relacje.

2. Pomaga dziecku zwalczyć stres

sen

Wiadomo, że dziecko bardziej niż dorosły jest narażone na stres, ponieważ nie ma ono jeszcze ukształtowanej psychiki. Na podstawie badań naukowcy doszli do wniosku, że młode szczurów, które miały kochający rodziców, były bardzo spokojne i zrównoważone. Tak samo wygląda sytuacja z naszymi dziećmi. Dzieci, które są często przytulane przez rodziców, są bardziej pewne siebie, otwarte i stabilne emocjonalnie. Nie zapominaj o głaskaniu brzuszka podczas ciąży. Czuły dotyk, delikatne głaskanie brzucha dłońmi to doskonały sposób na nawiązanie z dzieckiem kontaktu.

3. Pomaga opanować histerie

mama

Kiedy dziecko się denerwuje i jest niegrzeczne, to wcale nie oznacza, że ma wstrętny charakter albo robi to na złość. Dzieci często nie potrafią kontrolować własnych emocji. Rodzice nie powinni w takiej sytuacji krzyczeć albo bić dziecko – wtedy dziecko może zacząć jeszcze bardziej histeryzować. Najlepsze rozwiązanie to przytulanie pociechy i czułe słowa.

4. Przytulanie wspomaga rozwój dziecka

matka

Fizyczna bliskość, czułość ze strony rodziców wspomaga rozwój dziecka. Dzieci, które są często przytulane przez rodziców, rozwijają się szybciej niż rówieśnicy.

5. Szybki rozwój fizyczny

mamusia

Amerykańscy naukowcy udowodnili, że często przytulane noworodki rosną szybciej i lepiej przybierają na wadze niż te, którym brakuje bliskości fizycznej z rodzicem.

6. Inwestycja w zdrowie

życie

Jeśli twoje dziecko zachorowało, to musisz pamiętać nie tylko o podawaniu mu odpowiednich leków, ale również o przytulaniu, które pomoże mu jak najszybciej wrócić do zdrowia. Dzieci, które są często przytulane, mniej chorują, lepiej radzą sobie w walce z infekcjami.

Pamiętaj, jeśli nawet twoje dziecko dostało pałę w szkole, to na początku go przytul, a później pouczaj.

Przytulajmy się! To naprawdę pomaga!

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty