6 powodów, dla których warto zmienić pigułkę antykoncepcyjną

Obecnie na rynku dostępne są najróżnorodniejsze środki antykoncepcyjne. Ważne jest zatem, by kobieta dobrała odpowiednie dla siebie i swoich potrzeb tabletki antykoncepcyjne. Często kobiety niewłaściwie dobierają preparat, więc organizm zaczyna wysyłać niepokojące sygnały. Co więc robić w takiej sytuacji?

Dziś coraz więcej osób na całym świecie podczas stosunku płciowego sięga po różnorodne środki antykoncepcyjne, traktując je nie tylko jako sposób na zapobieganie niechcianej ciąży, ale także jako najlepszą metodę na zapobieganie chorobom wenerycznym. Niestety niewiele z nas konsultuje się w tej kwestii z lekarzem, a bardziej ufa poradom bliskich, znajomych i reklamie. Jak zrozumieć, że warto zmienić pigułkę antykoncepcyjną?

1. Rozstanie z partnerem

<
Rozstanie

Po rozstaniu się z partnerem już nie musisz każdego dnia brać pigułki antykoncepcyjne, więc warto zmienić je na prezerwatywy, które są najlepszą metodą na zapobieganie chorobom wenerycznym i infekcjom.

2. Problemy z menstruacją

okres

Czasami podczas brania niektórych tabletek antykoncepcyjnych dochodzi do krwawienia w połowie cyklu albo kobieta ma bolesne i obfite miesiączki. W takiej sytuacji należy zmienić pigułkę antykoncepcyjną albo zdecydować się na spiralę domaciczną.

3. Pieczenie i swędzenie

tabletki

Niektóre tabletki antykoncepcyjne wywołują skutki uboczne, takie jak swędzenie i pieczenie pochwy. Zazwyczaj same ustępują po 2-3 miesiącach. Ale jeżeli skutki uboczne szybko same nie ustępują, należy tabletki odstawić i skontaktować się z lekarzem.

4. Bóle piersi

serce

Kobieta, która chce się chronić przed niechcianą ciążą, szuka taniej pigułki antykoncepcyjnej? Czy w tym przypadku warto oszczędzać? Niewłaściwie dobrane tabletki antykoncepcyjne powodują zaburzenia hormonalne i pracy całego organizmu. Bóle piersi to jeden z objawów zaburzenia hormonalnego. Co robić? Udać się do mammologa, a nie do przyjaciółki po poradę.

5. Tycie lub chudnięcie po tabletkach antykoncepcyjnych

waga

Nieprawidłowe zażywanie tabletek antykoncepcyjnych, niewłaściwe dobrane tabletki, przewlekły stres oraz choroby negatywnie wpływają na nasze zdrowie i samopoczucie. Tycie lub chudnięcie po tabletkach antykoncepcyjnych to zaburzenia, które wymagają natychmiastowego skonsultowania się z ginekologiem i odstawienia tabletek.

6. Zmiana trybu życia

leczenie

W twoim życiu zaszły poważne zmiany i chcesz zmienić tabletki antykoncepcyjne? Na zmianę można się zdecydować w następującej sytuacji: jeśli nie masz możliwości brać tabletek w odpowiednich godzinach, to możesz wybrać spiralę domaciczną lub plastry antykoncepcyjne, aby się nie martwić o to, że pominęłaś tabletkę.

Oczywiście to nie wszystkie powody, dla których warto zmienić pigułkę antykoncepcyjną, ale jeśli już się zdecydowałaś to zrobić, to przede wszystkim musisz się skonsultować ze swoim ginekologiem i wykonać odpowiednie badania. W żadnym wypadku nie zaczynaj brać nowych tabletek na własną rękę.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty