6 powodów, dlaczego dziecko nie chce jeść

Każdy rodzic na pewno wie, że nakarmienie małego niejadka to nie lada wyzwanie i sztuka. Czasami dziecko nie chce jeść, kiedy jest chore i to jest normalne. Istnieje jeszcze jednak kilka powodów, dlaczego mały niejadek nie chce spożywać tego, co przygotowałaś i o tym mowa w niniejszym artykule.

Pediatrzy przekonują, że często rodzice robią całą tragedię z tego, że dziecko nie chce jeść. Od razu myślą, że jest ciężko chore, bo dziś zjadło mniej niż wczoraj albo wcale nie ma ochoty na kaszę manną. Jednak wcale nie przychodzi im do głowy, że być może dziecko ma już dość tej kaszy czy płatków.

Lekarzy nawołują rodziców do tego, by zerwali z zakorzenionymi w społeczeństwie stereotypami, że grube, duże dziecko na pewno jest zdrowe, natomiast szczupły niejadek na pewno jest chory i mało wytrwały. W niniejszym zestawieniu powody, dla których dziecko czasami nie chce jeść.

1. Choroba

choroba

Choroba to najczęstsza przyczyna, dlaczego dziecko na ma ochoty na ulubione kanapki z serem czy kurczaka. Nie panikuj. Wezwij lekarza, który na pewno wyjaśni całą sprawę. Jeśli dziecko nie ma ani anginy, ani grypy, to być może lekarz zleci badanie na pasożyty, gdyż brak apetytu może być jednym z objawów zakażenia tasiemcem czy glistą ludzką. Zakażenie pasożytami może niekiedy przebiegać bezobjawowo. Z reguły jednak powoduje konkretne symptomy: biegunka, nieokreślone bóle brzucha, wymioty, nudności, brak apetytu, wysypka. Jeśli nawet badania wykażą, że twoje dziecko ma pasożyty, nie panikuj. Pamiętaj o tym, że odrobaczeniu powinna się poddać cała rodzina, nie tylko dziecko.

2. Nieestetycznie podane potrawy

jedzenie

Dziś w sieci można znaleźć mnóstwo różnych filmików na temat tego, jak zachęcić dziecko do jedzenia i przygotować fajne, kolorowe potrawy. Można zrobić kanapki czy omlet w kształcie motylka, żabki etc. Estetycznie podane jedzenie może wzbudzić apetyt. Dzieci chętniej spożywają potrawy w kształcie różnych zabawnych figurek czy zwierząt niż nieapetycznie wyglądający kotlet z brokułami. Jeśli chcesz, aby twoje dziecko zdrowo się odżywiało, musisz się uzbroić w cierpliwość i wykazać się niebywałą pomysłowością.

3. Niesmaczne jedzenie

kasza

Niestety, ale są matki, które nie umią gotować, więc nie warto narzekać na małego niejadka, a lepiej się zapisać na kursy gotowania. Jeśli nie chodzi jednak o twoje zdolności kulinarne, lecz ogólnie o smak potraw, to musisz zdawać sobie sprawę z tego, że dziecko chętniej je niezdrowe jedzenie typu fast food, niż zdrowe posiłki, takie jak brokuły czy kotlety na parze. Obejrzyj sobie filmiki, w których rodzice dzielą się sekretami, jak przygotować zdrowe i jednocześnie pyszne jedzenie dla dziecka.

4. Nieodpowiednia atmosfera

dziecko

Jeśli twoje dziecko przyzwyczaiło się do tego, że podczas spożywania posiłku mama i tata tańczą i śpiewają, w taki sposób zachęcając go do jedzenia, to bez tego typu rytuału prawdopodobnie nie będzie chciało zjeść kotlecika z puree. Tak samo nie będzie chciało jeść w pokoju, jeśli się przyzwyczaiło do tego, że spożywa posiłek wyłącznie w kuchni. Właśnie dlatego mnóstwo dzieci nie chce jeść, kiedy wyjeżdża na wakacje lub przebywa u kogoś w odwiedzinach z rodzicami. Nie ten klimat, więc nie ma apetytu. Jak tylko dziecko przyzwyczai się do nowych okoliczności, apetyt powróci.

5. Przekąski

ciastko

Niektóre mamy często dają swoim dzieciom po obiedzie różne przekąski typu ciasteczka, owoce, orzeszki etc. Dziecko, które zje kilka ciasteczek czy czekoladek, prawdopodobnie później nie będzie miało ochoty na zupę. Po pierwsze nie jest głodne, po drugie wie, że może nie jeść zupy, która mu nie smakuje, gdyż potem może zjeść coś słodkiego.

6. Mało aktywny tryb życia

gra

Lekarze przekonują, że dzieci, które prowadzą mało aktywny tryb życia, często nie mają apetytu. Jeśli chcesz, aby twemu dziecku dopisywał apetyt, musisz kilka razy dziennie wychodzić z nim na spacer. Pamiętaj także o aktywnych zabawach w domu. Im więcej kalorii dziecko spali podczas spaceru czy gier, tym lepszy apetyt będzie miało.

Ile dziecko powinno jeść?

obiad

Lekarze bez przerwy powtarzają, że dziecko samo doskonale wie, kiedy jest głodne, a kiedy jest już syte. Być może warto dać swojemu dziecku spokój, kiedy mówi, że nie chce jeść, bo po prostu nie jest głodne? Jak przekonują specjaliści, nie ma uniwersalnej recepty, która mówiłaby, ile dokładnie ma zjeść dziecko, ponieważ każde z nich rozwija się inaczej i potrzebuje różnej ilości jedzenia. Dobrze jest obserwować swoje dziecko i starać się dostosować wielkość porcji do jego potrzeb.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty