6 powodów, dlaczego introwertycy nie lubią rozmawiać przez telefon

Wolisz napisać esemesa niż dzwonić albo znasz osoby, które nie przepadają za rozmowami przez telefon? Istnieje ku temu kilka powodów.

Niektórzy z nas nie przepadają za rozmowami telefonicznymi, traktując je jako prawdziwą męczarnię i wyzwanie. Psycholodzy przekonują, że w taki sposób się zachowują introwertycy, którzy są postrzegani jako osoby nieśmiałe i osamotnione. Lubią rozmyślać nad sensem życia i własnymi przeżyciami, wolą samotność niż tłumy ludzi. Potrzebują ciszy i lubią być sam na sam ze sobą.

ludzie

Ekstrawertycy z kolei lubią towarzystwo, tłumy ludzi, chętnie poznają nowe osoby, z którymi szybko się dogadują. Podczas komunikowania się z innymi naładowują się życiową energią. Nie lubią samotności. Różnica między introwertykiem a ekstrawertykiem, jeśli chodzi o rozmowy telefoniczne, jest ogromna. Introwertyk na wszelkie sposoby unika rozmów przez telefon. Woli napisać esemesa. Dlaczego właściwie tak się dzieje?

1. Rozmowa przez telefon – wtargnięcie w przestrzeń osobistą

rozmowa

Introwertyk bardziej się skupia na swoim świecie wewnętrznym niż na tym, co się dzieje wokół niego. Otaczający, patrząc na niego, myślą, że on po prostu siedzi bezczynnie i się nudzi. Grubo się mylą. Introwertyk w całkowitej ciszy i skupieniu analizuje własne myśli, czyny, rozwiązuje różne problemy i zadania. Telefon może zaburzyć ten proces, więc introwertyk traktuje go jako wtargnięcie w przestrzeń osobistą. Nie lubi rozmawiać przez telefon i stara się jak najszybciej zakończyć rozmowę.

2. Lęk przed nieznanym

telefon

Introwertycy zawsze wszystko planują. Właśnie dlatego, jeśli na ekranie telefonu wyświetla się nieznany numer telefonu, budzi to w nim niepokój i przerażenie. Na dodatek tego typu rozmowy nie dają możliwości przewidzieć tok rozmowy, co bardzo się nie podoba introwertykom.

3. Rozmowy bez celu i sensu

praca

Introwertyk uważa, że rozmowy telefoniczne o pogodzie, ogólnej sytuacji w kraju, cenach w sklepach są głupie i bezsensowne i są jedynie marnowaniem czasu. Co innego rozmowa w cztery oczy z bliską osobą.

4. Męczą go rozmowy przez telefon

stop

W przeciwieństwie do ekstrawertyka, który myśli i mówi jednocześnie, introwertyk musi się najpierw zastanowić, a później powiedzieć, więc ma problemy z tym, by rozmawiać przez telefon i jednocześnie zastanawiać się nad swoimi odpowiedziami. Męczy ich taki sposób komunikacji. Introwertycy jednak potrafią słuchać, więc jeśli chcesz wylać przed kimś żale, to on idealnie się do tego nadaje. Jednak musisz być przygotowany na to, że od czasu do czasu w telefonie usłyszysz ciszę, bo introwertyk musi się zastanowić nad tym, co usłyszał i co ma powiedzieć.

5. Podczas rozmów telefonicznych nie może obserwować współrozmówcy

listy

Introwertycy lubią obserwować swego rozmówcę, zwracając szczególną uwagę na mimikę oraz gesty, z których wyczytują emocje i zamiary innych. Rozmawiając przez telefon, nie może tego robić, więc do końca nie rozumie prawdziwe znaczenie wypowiedzianych przez rozmówcę słów. I to jest naprawdę wkurzające.

6. Natychmiastowa odpowiedź

laptop

Jak już wspominaliśmy wcześniej, introwertyk powinien się dobrze zastanowić, zanim udzieli odpowiedzi na jakieś pytanie. Co więc robić, jeśli rozmówca spodziewa się, że usłyszy natychmiastową odpowiedź, a milczeć jakoś nie wypada? Tego typu sytuacje wytrącają z równowagi opanowanego introwertyka, więc otaczający mogą to postrzegać jako brak odpowiedzialności. Nic bardziej mylnego. Introwertyk potrzebuje po prostu więcej czasu na to, by dokonać analizy zaistniałej sytuacji. Jak się więc zachować? Komunikatory. Introwertycy chętnie z nich korzystają.

Spodziewamy się, że niniejszy artykuł pomoże ci zrozumieć introwertyka samotnika i nie oceniać go zbyt surowo, kiedy nie odbiera od ciebie telefonów.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty