6 powszechnych błędów w codziennej higienie, które nieświadomie popełniamy każdego dnia

Większość z nas jest przekonanych, że przestrzega podstawowych zasad higieny osobistej. Prawda jednak jest całkiem inna. W niniejszym zestawieniu powszechne błędy w codziennej higienie, za które możemy zapłacić własnym zdrowiem.

Każdego dnia wykonujemy szereg czynności higienicznych: bierzemy prysznic, myjemy głowę, nakładamy odżywkę, myjemy zęby, ręce. Jesteś pewny, że postępujesz według właściwych wskazówek?

1. Zakrywanie ust rękami podczas kichania

katar

Podczas kichania i kasłania najczęściej zakrywamy usta rękami, bo tak nakazuje nam wychowanie i zasady savoir-vivre. Również robimy to, bo nie chcemy, aby nasze zarazki dosięgły ludzi z otoczenia. Nie można tego robić. W ten sposób bakterie trafiają na naszą twarz, co może być przyczyną pojawienia się ropnej krostki. Jeśli natomiast będziesz pocierać oczy rękami, to bakterie trafią na twoje powieki, po czym może dojść do bakteryjnego zapalenia spojówek.

Podczas kichania należy zakrywać usta chusteczką, którą zawsze warto mieć pod ręką.

2. Podcinanie paznokci nożyczkami

manicure

Najlepsza opcja to robienie manicure u profesjonalnej manicurzystki, która zna się na tym, co robi. Jednak często nie mamy czasu na to, aby udać się do salonu, więc dbamy o swoje paznokcie domowymi sposobami. Pamiętaj o tym, że nie wolno obcinać paznokci nożyczkami do manicure. Możesz odkształcić strukturę paznokci, które zaczną się łamać i rozdwajać.

Do modelowania paznokci najlepiej używać pilniczka i ciążek. Jeżeli obcinasz paznokcie, zawsze pozostaw je odrobinę dłuższe, niż trzeba, a resztę spiłuj pilniczkiem.

3. Robienie kreski od zewnętrznego kącika oczu

oko

Do robienia kreski najczęściej używamy kredki do oczu lub eyelinera. Końcówka kredki do oczu, a zwłaszcza pędzelek od eyelinera są siedliskiem różnych bakterii. Robienie kresek od zewnętrznego kącika oczu zazwyczaj powoduje łzawienie. W przypadku zmieszania bakterii ze łzami zostaną stworzone korzystne warunki do ich rozwoju.

Chcąc podkreślić dolną powiekę, zaaplikuj od zewnętrznej końcówki oka cień do powiek. Zachowaj przy tym niewielki odstęp od linii wzrostu rzęs. Cień do powiek, tak samo, jak eyeliner, doskonale podkreśli piękno twoich oczu.

4. Używanie codziennie żelu pod prysznic

mycie

Żel pod prysznic chroni przed nieprzyjemnym zapachem i usuwa brud. Niestety używanie żelu pod prysznic dzień w dzień może negatywnie wpłynąć na stan naszej skóry. Skóra zawiera dobre bakterie, które stanowią warstwę ochronną. Zbytnia skrupulatność w myciu nas jej pozbawia, przez co jesteśmy narażeni na różne infekcje i bakterie.

Każdego dnia wystarczy używać produktów do higieny tylko pod pachami, w okolicach krocza i na dłoniach.

5. Nakładanie na szczoteczkę zbyt dużej ilości pasty do zębów

szczotka

Nakładając zbyt dużą ilość produktu, sprawiamy, że włókna tylko prześlizgują się po zębach, zamiast je czyścić.

Rekomendowana ilość w przypadku dorosłych równa się wielkości ziarna grochu, a u dzieci wielkości ziarna ryżu.

6. Używanie zbyt dużej ilości odżywki do włosów

włosy

Odżywki do włosów z reguły zawierają silikony oraz inne komponenty, mające na celu wygładzenie włosów. Jeżeli przesadzimy z ilością, włosy zabrudzą się szybciej, niż powinny, zaczną nadmiernie się przetłuszczać. Włosy będą rosnąć w wolniejszym tempie i zaczną nadmiernie wypadać.

Rekomendowana ilość równa się wielkości orzecha włoskiego, którą należy aplikować od połowy długości włosów do końcówek. Pamiętaj także o tym, aby nie nakładać produktu na skórę głowy. W ten sposób doprowadzimy do szybszego przetłuszczania się skóry.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty