6 produktów, które pomogą zajść w ciążę

Wiele różnych czynników wpływa na płodność kobiety. Chociaż niektóre z nich nie da się kontrolować, a jednak można na nie wpłynąć, zmieniając tryb życia i odżywianie. Według danych Academy of Nutrition and Dietetics zarówno masa ciała, jak i dieta pomagają zajść w ciążę.

Pamiętać jednak warto o tym, że to nie tylko kobieta, lecz także mężczyzna powinien zadbać o zdrową dietę, dzięki której zwiększa się poziom testosteronu we krwi i co za tym idzie, zwiększa się płodność u mężczyzn. Mężczyzna bierze bezpośredni udział w poczęciu dziecka, więc musi zadbać o zdrową dietę.

W niniejszym zestawieniu produkty, które pomogą szybciej zajść w ciążę.

1. Tłuste ryby

ryba

Łosoś, sardynka, śledź, makrela są bogate w kwasy omega-3, które odgrywają jedną z największych ról w poczęciu dziecka.

Na podstawie przeprowadzonych badań naukowcy doszli do wniosku, że kwasy omega-3 wspomagają owulację i płodność, co znacznie ułatwia poczęcie dziecka. Kwas dokozaheksaenowy, zawarty w tłustych rybach, naturalnie zwiększa poziom progesteronu w organizmie, który jest jednym z najważniejszych hormonów, który pomaga kobiecie w ciąży zachować zdrowie.

2. Zdrowe tłuszcze

jedzenie

Zdrowe tłuszcze – jeden z podstawowych składników każdej diety, więc partnerzy, którzy starają się o dziecko, koniecznie muszą włączyć je do swojej diety. Zdrowe tłuszcze są źródłem energii, regulują poziom hormonów, pomagają w utrzymaniu prawidłowego poziomu cukru we krwi, są budulcem komórek, umożliwiają wchłanianie witamin, stymulują rozwój neuronów.

Kobieta, która chce zajść w ciążę, powinna przede wszystkim postawić na tłuszcze jednonienasycone i wielonienasycone. Dietetycy przekonują, że osoby, starające się o dziecko codziennie powinny spożywać około 2 łyżek kwasów nienasyconych. Mogą to być orzechy, oliwki, awokado, pestki.

3. Ekologiczny nabiał

mleko

Kobieta, która marzy o dziecku, koniecznie musi włączyć do swojej diety tłusty nabiał. Naukowcy z Harvardu na podstawie przeprowadzonego eksperymentu doszli do wniosku, że u kobiet, które dwa razy dziennie spożywały mleko odtłuszczone, zwiększyło się ryzyko bezpłodności w porównaniu do kobiet, które piły mleko odtłuszczone raz dziennie.

Do końca nie wiadomo, dlaczego tak się dzieje, ale istnieje przypuszczenie, że podczas produkcji nabiału odtłuszczonego (chudego) producenci dodają serwatkę białkową jako polepszacz smaku, która powoduje zaburzenia hormonalne i zaburzenie płodności.

4. Produkty pełnoziarniste

zborze

Węglowodany złożone, którymi są między innymi produkty pełnoziarniste, zwiększają płodność.

Węglowodany złożone (produkty pełnoziarniste, warzywa, owoce, rośliny strączkowe) są bogatym źródłem błonnika, są znacznie dłużej trawione i wolniej absorbowane, co jest korzystne dla naszego organizmu. Jedzenie produktów, zawierających węglowodany złożone, powoduje powolne uwalnianie glukozy do krwi, odgrywa ważną rolę w wiązaniu i transportowaniu tlenu po organizmie, co z kolei reguluje i normalizuje poziom hormonów płodności, wspomaga odchudzanie, zwiększa płodność.

5. Produkty, bogate w żelazo

fe

Żelazo obniża ryzyko niepłodności owulacyjnej. Drób, jajka, chude mięso, ryby oraz krewetki są bogatym źródłem żelaza. Witamina C zwiększa wchłanianie żelaza, nie zapominaj więc o pokarmach dostarczających jej w dużych ilościach.

6. Białka roślinne

białka

Orzechy, pestki, rośliny strączkowe, soczewica są bogatym źródłem białek roślinnych. Dietetycy jednak podkreślają, że kobiety, które starają się o dziecko, nie powinny stosować wyłącznie dietę roślinną, by dostarczyć organizmowi jak najwięcej białek roślinnych.

Produkty roślinne zawierają dużo antyoksydantów, które zapobiegają wytworzeniu się wolnych rodników, które negatywnie wpływają na komórki jajowe i plemniki.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty