6 prostych sposobów na dłuższe życie

Ludzkie pragnienie przedłużenia swojego wieku jest całkiem zrozumiałe i godne pochwały. Na drodze do długowieczności ludzie wymyślili mnóstwo cudownych recept. Uniwersalnego środka pasującego wszystkim bez wyjątku nie istnieje, ale są bardzo skuteczne sposoby.

Dbasz o swoje zdrowie, marzysz o przedłużeniu młodości i bawieniu się na weselu prawnuków? Na razie naukowcy, niestety, nie wymyślili eliksiru długowieczności. Dużo w kwestii długości i jakości życia zależy od nas samych. Naukowo udowodniono, że oprócz predyspozycji genetycznych, nasze zachowanie i działania w życiu codziennym wpływają na długość życia. Jakie zdrowe nawyki pomogą żyć dłużej przynajmniej na 22 lata?

1. Surowe warzywa jako przekąska

warzywa

Jesteśmy przyzwyczajeni do podjadania batonów czekoladowych, ciasteczek lub smakowitych kanapek z kiełbasą? To, bez wątpienia, smaczne, ale nie przedłuża ludzkiego życia, w przeciwieństwie do warzyw. Chodzi właśnie o surowe warzywa, bez żadnej obróbki cieplnej. Włoscy naukowcy odkryli, że jedna szklanka surowych warzyw dziennie, wśród których są sałata, czerwona papryka, marchew i brokuły, średnio zwiększa życie o dwa lata.

2. Utrzymywanie stałej wagi

waga

Specjaliści z University of Alabama donieśli niezbyt dobrą wiadomość dla osób o wysokim wskaźniku masy ciała. Dodatkowe kilogramy na trzy lata zbliżają ich śmierć i zwiększają ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2, nadciśnienia tętniczego, udaru mózgu, zawału serca, raka jelita grubego.

Koledzy naukowców z Harvardu przeprowadzili podobne badania i ustalili BMI osób z niskim ryzykiem przedwczesnej śmierci. Zgodnie z ich odkryciem on jest w granicach od 18,5 do 24,9, co odpowiada normalnej proporcji masy i wzrostu człowieka.

W celu określenia BMI należy swoją masę ciała w kilogramach podzielić przez wzrost w metrach do kwadratu.

3. Regularna aktywność fizyczna

trening

Przeciętny współczesny człowiek stał się poruszać mniej, co nie sprzyja przedłużeniu jego życia. Eksperci zalecają tym, kto chce przedłużyć swoje życie, odwiedzanie siłowni trzy razy w tygodniu lub codzienny 30-minutowy spacer, z zastrzeżeniem, że należy zmieniać tempo ruchu, czyli na przemian powolny i szybki marsz. Plus cztery lata!

4. Mieszanka orzechowa

orzech

Dwa lata do długowieczności doda mieszanka z pięciu rodzajów orzechów, a mianowicie: orzechów włoskich, migdałów, orzeszków ziemnych, orzechów laskowych i orzechów brazylijskich. Rozpocząć warto, biorąc po jednym z każdego z nich, stopniowo doprowadzając ogólną masę do 50 gramów dziennie.

5. Mieć więcej przyjaciół

przyjaciele

Za oszalałym rytmem życia wielu ludzi z trudem znajdują czas na rodzinę, a co dopiero mówić o komunikowaniu się z przyjaciółmi. Na próżno! Jak wykazały wyniki badań naukowców z Australii, ludzie, otoczeni dużym gronem prawdziwych przyjaciół, żyją na siedem lat więcej, niż w samotni.

6. Starzeć się pozytywnie

pozytywa

Starzenie się jest nieuniknionym procesem. Wszyscy to wiemy, ale jesteśmy uczuleni na tym punkcie. Ktoś leje łzy po przemijającej młodości i pięknie, w panice czeka na pojawienie się nowych przewlekłych schorzeń, inni — próbują znaleźć w starości coś pozytywnego. Moje lata są moim bogactwem! Jak twierdzą pracownicy uniwersytetu Yale, to właśnie ci ostatni mają szansę żyć na siedem lat dłużej niż ich pesymistycznie nastawieni na starość koledzy.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty