6 prostych sposobów na pielęgnację butów

W sklepach można znaleźć wiele środków do czyszczenia butów. Są one drogie i nie zawsze skuteczne. Jak dbano o buty, kiedy nie było różnych kremów i past do obuwia, takich jak Saphir, Salamander etc.? Proste, domowe sposoby są tak samo skuteczne, jak kremy. Warto pamiętać o tym!

Każdy z nas doskonale wie, że nie warto oszczędzać na butach. Oprócz tego obuwie potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji, czyli czyszczenia i konserwacji. Niewielu jednak zdaje sobie sprawę z tego, że specjalistyczne środki można zastąpić prostymi, tanimi domowymi środkami. W niniejszym zestawieniu proste lifehacki dotyczące użytkowania i pielęgnacji butów.

1. Pasta do zębów

pasta

Dziś stylowe sportowe obuwie cieszy się szczególną popularnością. Większość trampek i sneackersów mają białą podeszwę, która szybko się brudzi i z biegiem czasu staje się żółta lub brązowa. Przywrócić podeszwie biały kolor pomoże zwykła pasta do zębów i stara szczoteczka do zębów.

Zaczynamy od usuwania brudu z butów. Szczególnie zabrudzone miejsca potraktować szczoteczką do zębów z odrobiną pasty, którą pozostawiamy na 10-15 minut. Dalej wystarczy zdjąć jej nadmiar wilgotną gąbką.

2. Cytryna, ocet i spirytus

uggi

Każdy z nas na pewno ma w domu cytrynę, ocet, a spirytus salicylowy można kupić w każdej aptece. Plamy z butów można usunąć za pomocą wacika, zmoczonego w spirytusie. Spirytus pozostawiamy na 20 minut.

Plamy z soli na butach można usunąć za pomocą wody z octem. Roztwór należy przygotować we właściwych proporcjach, czyli 1 szklanka octu na litr wody. Tak przygotowanym płynem przecieramy buty, później owijamy je ścierką, przesiąkniętą płynem i odstawiamy na 60 minut. Później przecieramy buty czystą wilgotną ścierką. Po całej operacji najlepiej odstawić buty do wyschnięcia na świeżym powietrzu.

3. Soda oczyszczona i herbaciane torebki

nike

Brzydki zapach z butów to dość rozpowszechniony problem, do zwalczania którego najczęściej używa się różnych dezodorantów do obuwia , odpowiedniej pielęgnacji butów i stóp oraz obowiązkowe wietrzenie. Jednak nawet najdroższe, specjalistyczne środki nie zawsze są skuteczne.

Popularne domowe sposoby na brzydki zapach z butów: soda oczyszczona lub herbaciane torebki. Włóż do butów po kilka torebek suchej czarnej herbaty albo wsyp jedną-dwie łyżki sody oczyszczonej, a wciągną wszystkie brzydkie zapachy.

4. Pilniczek do paznokci

obuwie

Pilniczek nadaje się nie tylko do pielęgnacji twoich paznokci, ale również pomoże wyczyścić buty z zamszu i nubuku. Szczególnie się przyda, jeśli chcesz usunąć plamy lub wyświecenia. Zaczynamy od przetarcia butów szczotką, następnie pilnikiem pocieramy po gładkiej powierzchni butów, co spowoduje podniesienie się włosków. Nie należy jednak robić tego zbyt mocno, bo możemy przesadzić i zetrzeć włoski.

5. Wosk i wazelina

wosk

Nadal uważasz, że skórzane i lakierowane buty potrzebują specjalnej pielęgnacji i specjalistycznych środków do konserwacji? Nie warto ufać reklamom, ponieważ nawet najdroższe kremy mają w swoim składzie dość proste i tanie składniki, które można znaleźć w każdym domu.

Chcesz przywrócić skórzanym zmatowiałym butom ich naturalny połysk? Przyjdzie z pomocą tania wazelina kosmetyczna bez dodatków lub świeca.

6. Papier ścierny

spod

Kupiłaś nowe buty i chcesz poprawić ich przyczepność? Wtedy sięgnij po papier ścierny i postaraj się jak najbardziej zarysować podeszwę. Nie należy jednak robić tego zbyt mocno, bo możemy przesadzić i zepsuć buty. Chodzi nam jedynie o poprawienie ich przyczepności.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty