6 przyrodniczych anomalii

Na razie naukowcy nie mogą wytłumaczyć przyczyny owych anomalii. Być może XXI wiek pod tym względem będzie przełomowym.

1. Zagadka pochodząca z ery dinozaurów.

dyno

Wiadomo: w różnych krajach odkryto nietypową warstwę gliny między warstwami geologicznymi mezozoiku i kenozoiku (właśnie wtedy wymarli dinozaury). Zawiera iryd, którego ilość przekracza normę o 300 razy.

Pytanie: przyczyny anomalii. Czy ona ma coś wspólnego z wymarciem dinozaurów?

Odpowiedź: wzmożona aktywność wulkanów w tym okresie może być przyczyną wysokiego poziomu irydu w glebie i być może to przyczyniło się do wymarcia dinozaurów. Druga opcja: zderzenie Ziemi z asteroidą przyczyniło się do zmiany składu chemicznego gleby i wyginięcia kręgowców lodowych.

2. Jezioro wyschło podczas jednej nocy.

woda

Wiadomo: Chile, 2016 rok jezioro Riesco (14 m 2), które było jedną z największych lokalnych atrakcji turystycznych, wyschło podczas jednej nocy. Po jeziorze Riesco pozostały jedynie hałdy piasku. Żadnych roślin, ryb, gadów.

Pytanie: jak w tak krótkim czasie mogło dojść do takiej katastrofy?

Odpowiedź: na środku Riesco powstała szczelina albo lej, który mógł pochłonąć całą wodę.

3. Rośliny prehistoryczne, które przetrwały.

rośliny

Wiadomo: w jednym z australijskich rezerwatów znajduje się siedlisko sosny wollemi, gatunku sprzed 145 milionów lat. Po odkryciu pradawnego gatunku sosny siewki drzew dinozaurów są sprzedawane w celu zachowania gatunku.

Pytanie: jak roślinie udało się przetrwać na ziemi około 150 milionów lat?

Odpowiedź: Na razie naukowcy nie mogą udzielić odpowiedzi na to pytanie.

4. Sztuka lakierowania sprzed milionów lat.

wizerunek

Wiadomo: ludzie, niegdyś zamieszkujące tereny dzisiejszych pustyń, tworzyli malowidła, ryty i rzeźby naskalne. Zachowały się do dziś, dzięki żelazu, manganu i glinie, które wchodziły w skład skał, na których je tworzono. Istotne znaczenie w zachowaniu malowideł i rytów naskalnych odegrały mikroorganizmy. Patrząc na nie, ma się wrażenie, że pokryte są lakierem.

Pytanie: kto i kiedy stworzył tę niesamowitą mieszankę?

Odpowiedź: mieszanka powstała na skutek działania zawartych w niej różnych mikroorganizmów, które uchroniły je od niekorzystnego wpływu czynników pochodzących ze środowiska zewnętrznego.

5. Tajemnicze dziury.

piasek

Wiadomo: w USA znajduje się niezwykła wydma zwana Mount Baldy, w której pojawiają się nieoczekiwanie dziury. Twory są bardzo niebezpieczne, gdyż mogą pochłaniać ludzi. Mount Baldy przesuwa się pod wpływem wiatru co roku o 1-2 metry w głąb lądu.

Pytanie: co doprowadziło do powstania dziur na wydmach Mount Baldy?

Odpowiedź: nietypowe zachowanie wydmy wynika z dotąd niewyjaśnionego zjawiska geologicznego.

6. Deszcz zwierząt.

ryby

Wiadomo: deszcze zwierząt zdarzają się od czasu do czasu w najróżniejszych zakątkach świata. Polegają na opadzie z nieba licznych zwierząt, takich jak ryby, pająki czy żaby.

Pytanie: przyczyny deszczu zwierząt?

Odpowiedź: naukowcy odpowiedzialność za takie opady zrzucają na trąby powietrzne, które unoszą w powietrze wodę ze zbiorników wodnych wraz z ich mieszkańcami.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty