6 roślin leczniczych, o których nie miałeś pojęcia

Są rośliny lecznicze, które powszechnie stosujemy, bo słyną ze swoich właściwości prozdrowotnych. Istnieją jednak zioła, które mogą się pochwalić takimi samymi właściwościami, ale rzadko je stosujemy, bo wciąż mało o nich wiemy. Rośliny, które wyglądają czasami jak zwykłe chwasty, mają cudowne właściwości lecznicze, takie same jak na przykład rumianek czy szałwia.

Większość z nas nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że ma w swoim ogródku wiele roślin leczniczych, stosowanych nie tylko w medycynie, ale także w kosmetologii, bo mają korzystnych wpływ na skórę, paznokcie oraz włosy.

1. Psianka czarna

Psianka czarna

Psiankę czarną (Solanum nigrum) można poznać po czarnych niewielkich owocach oraz białych małych kwiatach.

Paracelsus używał psianki do leczenia swoich chorych. Ostrzegał jednak przed przedawkowaniem, gdyż psianka czarna w nadmiarze jest rośliną trującą, ze względu na zawarte w niej alkaloidy (na przykład atropinę). Nie mniej jednak jest stosowana jako lekarstwo, ale w postaci rozcieńczonej.

Psianka czarna pomaga pozbyć się bólów reumatycznych, które szczególnie się nasilają jesienią. Także doskonale się sprawdza w leczeniu egzemy oraz łuszczycy, gdyż usuwa swędzenie, łuszczenie się oraz zaczerwienienia.

Psianka czerwona pomaga w leczeniu zapalenia nerek oraz pęcherza moczowego, zapalenia błony śluzowej żołądka, zaburzeń pracy jelit. Pobudza odkrztuszanie wydzieliny, więc doskonale się sprawdza w leczeniu zapalenia oskrzeli oraz przeziębienia.

2. Rozmaryn lekarski

Rozmaryn

Rozmaryn wykorzystywany jest nie tylko w kuchni jako korzenna przyprawa, ale także w medycynie ludowej ze względu na swoje właściwości lecznicze. Kwas rozmarynowy ma właściwości przeciwzapalne, przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne, więc często jest podstawowym składnikiem różnych maści na kontuzje dla sportowców, a także leków na podrażnienia.

Herbata z liści rozmarynu lekarskiego pomaga złagodzić objawy refluksu dwunastniczo-żołądkowego. Jedną łyżkę liści rozmarynu zalej jedną szklanką wrzącej wody i pozostaw pod przykryciem na około 15 minut.

Jeśli często cierpisz z powodu bólów mięśni i stawów, to możesz brać kąpiel z dodawaniem naparu z rozmarynu. 50 g suszonego rozmarynu lekarskiego zalewamy jednym litrem wody, doprowadzamy wodę do wrzenia, następnie pozostawiamy napar pod przykryciem na około 30 minut. Gotowy napar wlewamy do wanny z wodą.

3. Akant

Akant

W liściach i źdźble kwitnącej rośliny znajduje się śluz, który jest często wykorzystywany w medycynie ludowej do leczenia różnych dolegliwości. Występuje głównie w strefie śródziemnomorskiej. Dzięki swojemu wyglądowi akant stał się motywem dekoracyjnym, występującym w architekturze starożytnej Grecji i Rzymu. Akant jest głównie wykorzystywany do leczenia oparzeń lub nadciągnięć ścięgien. Również może być stosowany w leczeniu chorób skóry głowy.

4. Trędownik

Trędownik

Trędownik – roślina, która rośnie w lasach, głównie na ich obrzeżach. Ma pojedyncze, gęsto skupione liście i drobne białe czy zielonkawe kwiaty. Zawiera garbniki oraz flawonoidy, więc może się popisać niesamowitymi właściwościami leczniczymi. Herbatę z trędownika stosuje się podczas leczenia różnych stanów zapalnych. Jedną łyżkę trawnika zalej jedną szklanką wrzącej wody i pozostaw pod przykryciem na około 10 minut. Często jest stosowany podczas leczenia zapalenia węzłów chłonnych.

5. Knieć błotna

Knieć błotna

Roślina o drobnych żółtych kwiatach rośnie głównie na bagnistych łąkach. Chociaż knieć jest rośliną trującą, jednak często jest wykorzystywana w medycynie ludowej. Zawdzięcza swoje właściwości lecznicze zawartym w niej alkaloidom. Świeże liście knieci zawierają anemoninę, która w większych ilościach jest toksyczna, więc jeśli dodasz za dużo liści na przykład do sałatki, może dojść do biegunki, bólów głowy czy wymiotów. Leki homeopatyczne zawierają małe ilości knieci błotnej, które są nietoksyczne.

Do przygotowania leków wykorzystuje się kwiaty rośliny. Knieć błotna jest stosowana do leczenia chorób skóry, brodawek, wysypki, kaszlu.

6. Czarcikęs łąkowy

Czarcikęs łąkowy

Roślina o niebieskofioletowych kwiatach rośnie głównie na łąkach. Swoje właściwości lecznicze zawdzięcza saponinom. Młode liście, często dodawane do sałatek, oczyszczają krew.

Papka ze świeżych zmielonych liści pomaga leczyć egzemę oraz trudno gojące się rany. Z korzeni rośliny można zaparzyć herbatę: jedną łyżkę czarcikęsa zalewamy jedną szklanką wody, doprowadzamy wodę do wrzenia, następnie pozostawiamy napar pod przykryciem. Napar pomaga leczyć kaszel i ułatwia odkrztuszanie.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty