6 skutków ubocznych stosowania leków antydepresyjnych

Zmęczenie, zły humor, brak chęci do pracy – są to objawy, które można leczyć za pomocą leków antydepresyjnych. Warto pamiętać jednak o tym, że oprócz dobroczynnego wpływu na nasz stan psychiczny, wywołują szereg skutków ubocznych.

1. Wysoka cena

leki

Leki antydepresyjne są dość drogie – chociaż cena każdego takiego leku się różni, ale nie ma żadnych dowodów na to, że im droższy lek, tym jest bardziej skuteczny. Wszystkie leki są jednakowo skuteczne, różnią się tylko pod względem skutków ubocznych. Musisz więc się skonsultować z lekarzem, który dobierze antydepresant z uwzględnieniem twoich potrzeb i problemów zdrowotnych.

2. Antydepresanty powodują spadek libido

choroba

Leki antydepresyjne mogą poprawić nasz humor i zredukować stres, jednocześnie będąc jednym z największych wrogiem naszego libido. Grupa psychoanaleptycznych leków przeciwdepresyjnych, nazywanych selektywnymi inhibitorami zwrotnego wychwytu serotoniny obniżają libido. Dlaczego? Ponieważ SSRI obniżają poziom dopaminy, która jest przekaźnikiem przyjemności.

3. Spadek liczby plemników w męskim nasieniu

lekarstwa

Leki antydepresyjne nie tylko powodują spadek libido, ale także powodują pogorszenie się jakości spermy, co jest najczęściej wynikiem zażywania selektywnych inhibitorów zwrotnego wychwytu serotoniny. U mężczyzn, którzy przynajmniej przez 3 miesiące biorą antydepresanty, dochodzi do spadku jakości spermy i liczby plemników w nasieniu. Na szczęście sytuacja się znacząco poprawia miesiąc po odstawieniu leków antydepresyjnych.

4. Łamliwość kości

leczenia

Kolejnym skutkiem ubocznym zażywania antydepresantów jest łamliwość kości. Na podstawie przeprowadzonych badań naukowcy doszli do wniosku, że seniorzy, którzy zażywają leki antydepresyjne, są bardziej narażeni na zanik tkanki kostnej i utraty jej masy. 60% kobiet, które biorą antydepresanty, cierpią z powodu utraty tkanki kostnej. Kobiety, które je nie biorą, są mniej narażone na tę dolegliwość.

5. Antydepresanty zwiększają ryzyko udaru mózgu

stres

Stosowanie leków przeciwbólowych w połączeniu z antydepresantami zwiększa ryzyko udaru mózgu. Około 65% pacjentów, cierpiących z powodu depresji, również dość często narzekają na przewlekły ból. Ryzyko udaru jest większe wśród mężczyzn.

6. Leki antydepresyjne wymagają czasu, by zaczęły działać

pytanie

W przeciwieństwie do innych leków, nie warto się spodziewać natychmiastowych efektów po kilku dniach czy tygodniach zażywania antydepresantów. Przeważnie pierwsze sygnały poprawiającego się samopoczucia możemy dostrzec po około 8-10 tygodniach zażywania leku. Pamiętaj także o tym, aby pod żadnym pozorem samodzielnie nie odstawiać leków. Tylko systematyczne ich stosowanie pozwala zwalczyć chorobę. Uzbrój się w cierpliwość i zaczekaj, aż lek odniesie oczekiwany skutek.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty