6 szkodliwych zdrowych produktów spożywczych

Jesteśmy sprytnie oszukiwani przez producentów żywności, którzy potrafią wmówić nam wszystko, co tylko chcą. Przyzwyczailiśmy się do tego, że niektóre produkty spożywcze są zdrowe, więc warto je jeść, aby zachować zdrowie. Jednak czy faktycznie są takie zdrowe, jak myślimy?

W niniejszym zestawieniu produkty spożywcze, które po dokładnym przyjrzeniu się im okazały się wcale nie takie zdrowe, jak dotąd myśleliśmy.

1. Chipsy bananowe

bananovwe chipsy

Niektórzy dietetycy uważają, że chipsy bananowe idealnie mogą zastąpić szkodliwe słodycze. Lepiej zjeść banana niż czekoladę. Banany są prawdopodobnie najzdrowszymi owocami na świecie.

Jednak mało, kto wie, jak powstają chipsy bananowe. Plastry bananów najczęściej smażone są na oleju, więc każda porcja tej zdrowej przekąski zawiera około 10 g tłuszczu, który podnosi poziom cholesterolu we krwi. Jeśli potrzebujesz małej, smacznej przekąski, zapomnij o chipsach bananowych – zjedz świeżego banana.

2. Sushi z tuńczykiem

sushi

Co za dużo to niezdrowo – to powiedzenie jest wyjątkowo trafne, gdy chodzi o sushi z tuńczykiem. W skład sushi wchodzi surowy tuńczyk, który ma niską wartość odżywczą.

Jednak tak naprawdę, tuńczyk, który jest jednym ze składników sushi, może gromadzić w swoim organizmie metale ciężkie, m.in. rtęć. Częste spożywanie ryb narażonych na skażenie tym metalem, może być szkodliwe dla ludzkiego zdrowia. Objawami zatrucia rtęcią są gwałtowne wymioty z większą lub mniejszą domieszką krwi, obfite, krwawe biegunki, nadmierne wypadanie włosów, zaburzenia snu.

3. Musli

Musli

Kiedy mówimy o zdrowym odżywianiu, pierwsze, co nam przychodzi do głowy, to oczywiście musli, które są swoistym symbolem zdrowego trybu życia. Teraz coraz częściej zamiast jajecznicy z boczkiem jemy na śniadanie zdrową mieszankę płatków zbóż, suszonych owoców i orzechów. Jednak, czy gotowe mieszanki musli faktycznie są takie zdrowe, jak myślimy? Zawierają cukry i tłuszcze nasycone. Stanowią grupę produktów o bardzo wysokiej wartości odżywczej – 500 kcal\ 100 g.

Można uniknąć spożycia tych niezdrowych substancji, robiąc musli samodzielnie. Możesz wykorzystać, na przykład płatki owsiane, suszone owoce i orzechy. Teraz możesz być pewna, że jesz musli, które zawierają tylko zdrowe składniki.

4. Batony energetyczne

Batony

Batony energetyczne można kupić w każdym supermarkecie. Reklamowane są jako doskonała przekąska odchudzająca. Jednak tak naprawdę wcale nie pomagają nam się pozbyć zbędnych kilogramów. Są to produkty o wysokiej wartości odżywczej, które są tak samo szkodliwe, jak batony czekoladowe. Zamiast batona energetycznego zjedz pełnowartościowy niskokaloryczny obiad. Zastanów się, czy warto ufać reklamom i narażać swoje zdrowie.

5. Produkty light

mleko

W czasie diety większość z nas wprowadza do swego jadłospisu produkty light, które zawierają mniej tłuszczu. W sklepie można kupić jogurty z napisem 0%, fit lub light, które jakoby są bardzo zdrowe i odchudzają. Usuwany z nich tłuszcz jest często zastępowany cukrem. Więc taki produkt light o zmienionym składzie może się okazać bardzo kaloryczny i szkodliwy.

6. Napoje dla sportowców

napoje

Kolorowe napoje dla sportowców zazwyczaj mają w swoim składzie szkodliwe barwniki. Jednak nawet nie zważając na to, większość z nas uważa, że są bardzo zdrowe. Często słyszymy, że nie warto pić słodkich napojów gazowanych, które zawierają cukier i kolorową chemię.

Jednak rzadko, kiedy się wspomina o tym, że izotoniki są również szkodliwe. Oprócz cukru i barwników mają w swoim składzie konserwanty. Właśnie dlatego lepiej poszukać jakichś zdrowszych napojów, które pomogą uzupełnić paliwo energetyczne podczas ćwiczeń.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty