6 trików, które ułatwią zapamiętywanie ważnych informacji

Istnieją powszechnie znane sposoby oraz triki na szybką naukę i zapamiętywanie, które jednocześnie służą do organizacji naszej pamięci. Jeśli chcesz poprawić swoją pamięć, koniecznie musisz przeczytać niniejszy artykuł.

1. Nastaw się na zapamiętywanie.

pamięć

Na początku musisz wzbudzić w sobie interes, do tego, czego masz się nauczyć, ułożyć szczegółowy plan uczenia się, nastawić się na zapamiętywanie informacji i się nie rozpraszać. Jeśli się nie nastawisz na zapamiętywanie, twoja pamięć będzie działać nieefektywnie, a wszystko, co przeczytasz, nie zakoduje się w pamięci długotrwałej. Istnieje ścisły związek między dobrą pamięcią a naszymi celami życiowymi: jeśli uczymy się czegoś, czego potrzebujemy do zrealizowania naszych celów, to zapamiętujemy taki materiał o wiele szybciej.

2. Nastaw się na długotrwałe zapamiętywanie informacji.

info

Tym samym aktywujemy niewidoczne mechanizmy, które pozwalają nam podzielić informacje na te, które powinny się zapisać w pamięci krótkotrwałej, i te, które się zakodują w pamięci długotrwałej.

Nastawienie się na zapamiętywanie w różny sposób aktywuje pamięć mechaniczną i pamięć słowno-logiczną (preferującą zapamiętywanie myśli wyrażonej w słowach). Niemożliwie zapamiętać dosłownie lub sens każdego materiału. Na początku musisz dokładnie przeczytać materiał, później określić, co jest godne uwagi i zapamiętania, a co nadaje się jedynie do ogólnego zapoznania się.

Na pamięć należy się uczyć dat, zasad, regułek, wzorów fizycznych i matematycznych, nazwisk, daty urodzeń, cytatów. Potrzebują dokładnego odtworzenia, by informacje były pełne i prawdziwe.

Resztę informacji należy zapamiętywać z rozumieniem, nie musi to być wkuwanie. Owszem, niektóre informacje potrzebują dokładnego odtworzenia, więc w podręcznikach najczęściej są specjalnie wydzielone, by uczeń czy student wiedział, czego ma się nauczyć na pamięć.

3. Analiza informacji.

księga

Na początku musisz określić logiczną strukturę tekstu. Główne elementy struktury tekstu: zagadnienie, treści i formy, styl i kompozycja, idea i temat. Na początku warto się zatrzymać przy temacie, później zastanowić się nad tytułem. Kiedy zrozumiesz temat, na pewno będziesz rozumieć mniej więcej, o co chodzi w tekście, więc nowe informacje zapamiętasz szybciej.

4. Podczas zapamiętywania angażuj różne rodzaje pamięci.

rozum

Jeśli jeden rodzaj pamięci zawiedzie, z pomocą przyjdzie inny. Na przykład ciche czytanie należy łączyć z czytaniem na głos i notowaniem tego, co czytasz. Jeśli jesteś wzrokowcem, to lżej ci zapamiętać informacje czytane, jeśli z kolei jesteś słuchowcem, to lepiej zapamiętasz materiał, jeśli go przeczytasz na głos lub posłuchasz. Każdy z nas powinien wiedzieć, jaki rodzaj pamięci ma najlepiej rozwinięty, by wykorzystać to do uczenia się i zapamiętywania.

5. Zapamiętywanie łączymy z poznawaniem i odtwarzaniem.

praca

Jeśli chcesz szybko opanować nowy materiał, musisz jak najszybciej zacząć go odtwarzać. Jeśli zapomnisz coś, możesz zajrzeć do tekstu i kontynuować odtwarzanie. Psycholodzy przekonują, że taki trik pomoże znacznie zaoszczędzić czas na naukę.

Podczas odtwarzania nie rezygnuj, jeśli coś zapomnisz. Musisz wykorzystać dowolne skojarzenia, które pomogą ci przypomnieć to, czego się nauczyłeś.

6. Prawidłowa organizacja pamięci.

mózg

Na początku musisz zadbać o racjonalny podział powtórek. Istnieje tzw. krzywa zapominania, która pokazuje, że zdecydowana większość zapamiętanych informacji ulega zapomnieniu w ciągu pierwszych kilku dni od momentu zapamiętania. Jednocześnie dalszy spadek ilości zapamiętanej informacji nie jest już tak gwałtowny. Jeśli więc chcesz, aby wszystko, czego się nauczyłeś, na trwałe zakodowało się w twojej pamięci długotrwałej, musisz w ciągu pierwszych kilku dnu jak najczęściej powtarzać opanowany materiał lub najważniejsze punkty.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty