6 zalet grania w gry komputerowe

Nie zważając na to, że gry komputerowe nie wywołują większego zachwytu u rodziców, jednak warto wiedzieć o tym, że mogą pozytywnie wpływać na rozwój dziecka i wykształcić różne niezbędne nawyki i umiejętności.

Niektóre gry nawet są wykorzystywane do pobudzania umysłu dzieci i rozwoju myślenia kojarzeniowego. Na przykładzie popularnych gier komputerowych, opowiemy o zaletach grania w nich.

1. Ćwiczą koncentrację i poprawiają zdolność multitaskingu

gra

Call of Duty

W tłumaczeniu z języka angielskiego "call of duty" oznacza "poczucie obowiązku". Nazwa idealnie pasuje do gry, gdyż pomaga graczowi ćwiczyć zaparcie, dążenie do celu oraz rozwija u dziecka poczucie odpowiedzialności. Pokonanie przeciwnika i zdobywanie kolejnych poziomów w grze daje możliwość poczuć satysfakcję z wygranej i osiągnięcia celu. Są to pozytywne emocje, które pobudzają produkcję dopaminy, która poprawia koncentrację, dzięki czemu możesz zapanować od razu nad kilkoma sytuacjami. Tego typu nawyki na pewno się przydadzą w życiu.

2. Terapia

terapia

SPARX

W 2012 roku naukowcy z Nowej Zelandii po przeprowadzeniu eksperymentu, w którym wzięło udział 160 nastolatków w wieku od 12 do 18 lat, doszli do wniosku, że gra Sparx pomaga w leczeniu depresji.

Grupę, składającą się ze 160 pacjentów, borykających się z depresją, podzielono na tych, którzy leczyli się u psychologa i na tych, którzy grali w Sparx. Badania wykazały, że gra jest skuteczniejsza niż tradycyjna terapia psychiatryczna lub psychologiczna. 44% nastolatków, którzy grali w Sparx, wyzdrowieli. Jeśli natomiast chodzi o pacjentów, którzy stosowali tradycyjną terapię, ten wskaźnik był o wiele niższy – tylko 26%.

3. Rozwijają komunikatywność

smartfon

Pokemon-Go

Są gry, które pomagają rozwijać komunikatywność, poznawać nowych ludzi, które mają takie same pasje, co ty. Są również gry, które wymagają od nas przebywania na świeżym powietrzu – Pokemon-Go.

Zaletą tej gry jest to, że grając, uczymy się kooperacji, czyli współpracy z innymi ludźmi i łączenia się w drużyny, których członkowie poprzez wspólną pracę i wysiłek osiągają lepsze wyniki. Na dodatek, są osoby, które znalazły swoją drugą połówkę, grając w tego typu gry.

4. Nauka szybkiego czytania

wesoło

Raymen Raving Rabbid

Na początku 2013 roku włoscy naukowcy, na podstawie przeprowadzonych badań, doszli do wniosku, że gry komputerowe pomagają się nauczyć szybciej czytać. Testom poddano 10 osób w wieku 10 lat.

Jedna grupa grała w grę typu akcji Raymen Raving Rabbid, członkom innej grupy zaproponowano spokojniejszą grę. Później przeprowadzono w obu grupach test na tempo czytania. Dzieci, które znajdowały się w pierwszej grupie i grały w Raymen Raving Rabbid, pokazały lepsze wyniki w czytaniu, niż dzieci z drugiej grupy.

5. Usprawnia motorykę, poprawia pamięć i refleks

mario

Super Mario 64

Tym razem naukowcy wzięli na warsztat popularną grę Super Mario 64. W badaniach wzięło udział 58 testowanych: 23 dzieci i 25 dorosłych. Grały w grę po 30 minut dziennie przez 6 miesięcy.

Po upływie 6 miesięcy testowanym wykonano tomografię. Na podstawie otrzymanych wyników, naukowcy doszli o wniosku , że zawodowi gracze dysponują większą objętością substancji szarej, tworzącą korę mózgu i móżdżku niż osoby, grające sporadycznie. Substancja szara uczestniczy w wielu ważnych procesach, takich jak motoryka, wyobraźnia przestrzenna.

6. Poprawiają wzrok

strzela

Wolfenstein

Granie w strzelanki poprawia wzrok. Do takich wniosków doszli naukowcy z University of Rochester. Okazało się, że granie w strzelanki poprawia tzw. "czułość kontrastową".

Czułość kontrastowa to funkcja widzenia odrębna od ostrości wzroku, która polega na możliwości odróżnienia szczegółów o bardzo niskim kontraście Na dodatek dopamina, którą nasz mózg produkuje podczas grania, pomaga w leczeniu krótkowzroczności. Naukowcy przekonują, że niebawem gry komputerowe zacznie się stosować w leczeniu wad wzroku.

Jak przekonują naukowcy, gry komputerowe mają pozytywny wpływ na inteligencję i zdolności dzieci. Jednak to wcale nie oznacza, że trzeba całymi dniami bez przerwy grać. Wystarczy 30-40 minut dziennie, by zauważyć pozytywne efekty.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty