6 zasad bezpiecznej publikacji zdjęć dzieci w Internecie
We współczesnym społeczeństwie rozwija się tendencja do zamieszczania w internecie małych dzieci. Trudno ocenić to zjawisko. Ma jednak poważne negatywne konsekwencje. Tym czasem moda ta nabiera tempa.
Niektórzy rodzice publikują najbardziej intymne chwile życia swoich dzieci – zdjęcia badań ultrasonografii na 12. tygodniu ciąży lub maluchów siedzących na nocniku. Kogoś one wzruszają. Ale w przyszłości, kiedy dziecko będzie starsze, może to spowodować poważny uraz psychiczny. Co gorsza, zdjęcie dziecka może trafić w ręce zboczeńców, takich jak pedofile.
Przestrzegamy zasad bezpiecznego korzystania z Internetu i ustalamy, czego nie należy zamieszczać w globalnej sieci, nawet jeśli bardzo tego chcemy.
1. Dokładnie obmyśl.
Przed opublikowaniem zdjęcia dokładnie obmyślij. Oceń, czy zdjęcie zawiera dodatkowe informacje, które mogą wskazywać adres zamieszkania lub datę urodzenia. Spójrz na zdjęcie z boku: jak będzie postrzegać je nieznajomy?
2. Nie publikuj obraźliwych zdjęć.
Nie umieszczaj obraźliwych zdjęć, w których dziecko płacze lub siedzi na nocniku. Takie słodkie zdjęcia mogą spowodować traumę w wieku dojrzewania.
3. Skonfiguruj ustawienia prywatności.
Sprawdź ustawienia sieci społecznościowych. W nich możesz ograniczyć krąg osób, którym będą dostępne zdjęcia na stronie. Wyłącz także funkcję geolokalizacji używaną podczas zamieszczania zdjęć.
4. Niższa jakość – mniej uwagi.
Zmniejszenie rozdzielczości w celu pogorszenia jakości zdjęcia może być przydatne. Takie zdjęcia rzadziej zwiększają lub pobierają. Ponadto można stosować specjalne cyfrowe znaki wodne. W pewnym stopniu zabezpiecza to zdjęcia dzieci przed kopiowaniem.
5. Stosunek umowny.
Omów kwestię publikowania zdjęć dziecka z krewnymi i znajomymi. Nie umieszczaj też zdjęć innych dzieci w sieci bez uprzedniej zgody rodziców, nawet jeśli Twoje dziecko jest również na zdjęciach.
6. W pierwszej kolejności interes dziecka.
A co najważniejsze: nie zapomnij poprosić o zezwolenie na publikację zdjęć swoich dzieci, jeśli one już świadomie mogą podjąć taką decyzję. W tym przypadku bądź gotowy usłyszeć kategoryczne "Nie!".