6 życiowych lekcji od Einsteina. Czego można się nauczyć od geniusza?

Albert Einstein był nie tylko geniuszem i wielkim uczonym, ale także znanym ekscentrykiem. Oczywiście naśladując jego życie, nie zostaniesz geniuszem, ale niektóre jego wypowiedzi i lekcje życiowe mogą poprawić jakość twego życia i zachęcić do własnych odkryć.

Każdy z nas ma praktycznie jednakowe możliwości i nasz rozwój osobisty zależy wyłącznie od nas samych. Oto kilka życiowych lekcji od Alberta Einsteina, które zostawił nam ten niezwykły człowiek.

1. Bądź ciekawy świata.

pytania

Kiedy poznajemy coś nowego, zawsze zadajemy pytania. Pytania są kluczem, który otwiera wiele drzwi. Nie wstydź się pytać, jeśli czegoś nie rozumiesz. To wcale nie oznacza, że jesteś głupi, po prostu chcesz dokładnie zbadać temat. Później się nauczysz mądrze zadawać pytania. Einstein nie wstydził się zadawać pytań, nawet sobie. Był przekonany, że nie ma pytań bez odpowiedzi.

2. Poszerzaj horyzonty

ziemia

Każdy z nas powinien się rozwijać oraz dokształcać. Zdobywać wiedzę nie tylko w jakiejś określonej dziedzinie, a każdego dnia poszerzać swoje horyzonty i wiedzę. Czytać, poznawać nowych ludzi, podróżować. Duża podzielność uwagi daje satysfakcję i pomaga się zrelaksować.

3. Znajdź własny sposób na efektywną naukę

lekcja

Każdy z nas na swój sposób odbiera i przyswaja nowe informacje, co sprawia, że przyswajanie nowych treści staje się znacznie łatwiejsze i efektywniejsze. Ktoś jest wzrokowcem, ktoś słuchowcem, są też kinestetycy. Na przykład Einstein lepiej zapamiętywał informacje zapisane na papierze od tych zasłyszanych, dlatego na lekcjach czytał, a później pożyczał notatki od swoich kolegów i przygotowywał się do zajęć. Znajdź własny styl uczenia się, który najbardziej ci odpowiada.

4. Właściwe otoczenie

ludzie

Powiedz mi kim są twoi przyjaciele, a powiem ci, kim jesteś. Einsteina zawsze otaczały ciekawe i inteligentne osobowości, od których wiele mógł się nauczyć. To jednak wcale nie oznacza, że musisz nagle zmienić otoczenie i zerwać ze swoimi starymi przyjaciółmi. Musisz zerwać tylko z tymi, którzy ciągną cię w dół. Przyjaciele powinni inspirować i wspierać twój rozwój osobisty.

5. Samodzielne myślenie

rozum

Musisz zawsze mieć własne zdanie i nauczyć się myśleć samodzielnie. Warto słuchać mądrych ludzi i analizować to, co to usłyszałeś od nich. Nie mniej ważna jest również umiejętność samodzielnego myślenia, podważania twierdzeń, wypowiadanie własnego zdania, nawet jeśli się różni od zdania większości. Miej odwagę kwestionować utarte schematy i przyjęte normy. Każdy z nas, nawet geniusz, może popełnić błąd. Bez badawczej dociekliwości nie byłoby wielkich odkryć naukowych.

6. Przyznawanie się do błędów

stres

Konstruktywna krytyka pomaga nam się rozwijać. Każdy może popełnić błąd, ale nie każdy umie się do niego przyznać. Przyjmij otwartą postawę badacza, popełniaj błędy i udoskonalaj wyniki. Naukowiec pozwala sobie na błędy i umie otwarcie przyznawać się do nich.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty