7 ciekawostek o układzie pokarmowym

W układzie pokarmowym odbywa się pobieranie pokarmu, wchłanianie substancji odżywczych, przetwarzanie ich, a następnie wydalanie niepotrzebnych resztek. Układ pokarmowy to zespół współdziałających ze sobą narządów, takich jak wątroba, przewód pokarmowy i woreczek żółciowy.

W niniejszym zestawieniu kilka ciekawostek na temat układu pokarmowego, które na pewno Cię zaskoczą.

1. Pokarm dociera do żołądka bez grawitacji.

jedzenie

Spożyty przez nas pokarm przedostaje się z gardła do przełyku. Przełyk transportuje pożywienie do żołądka z pomocą ruchów perystaltycznych. Perystaltyka powoduje przesuwanie pokarmu do odbytnicy, nawet jeśli jemy do góry nogami.

2. Środki przeczyszczające współdziałają z układem pokarmowym.

tabletki

Środki przeczyszczające zazwyczaj zawierają enzymy, takie jak proteazy, amylazy i lipazę, które również znajdują się w naszym układzie pokarmowym. Są to enzymy, które rozkładają i trawią składniki pokarmowe. Proteazy współdziałają z białkami, amylazy z węglowodanami, lipaza z tłuszczami.

3. Zasadnicze trawienie ma miejsce nie w żołądku.

proces

Większość z na uważa, że to właśnie żołądek odgrywa najważniejszą rolę w trawieniu pokarmu. Żołądek to narząd, w którym odbywa się trawienie mechaniczne pokarmu. Wysłany jest błoną śluzową, w której znajdują się liczne gruczoły wydzielające sok żołądkowy, który zmienia jedzenie w papkę. Jednak zasadnicze trawienie pokarmu odbywa się w jelicie cienkim, który jest najdłuższą częścią przewodu pokarmowego (4-5 metrów). Tutaj odbywa się trawienie pokarmów, a na koniec wchłonięcie składników odżywczych do krwi i limfy.

4. Powierzchnia błony śluzowej jelita cienkiego jest bardzo rozległa.

jelito

Średnia długość jelita cienkiego to 7 m, a średnica (czyli inaczej światło jelita) ma około 3 cm. Otóż powierzchnia błony śluzowej jelita cienkiego to 1800-2500 cm2, czyli tyle samo, co powierzchnia kortu tenisowego.

5. Żołądek ssaków może być jednokomorowy lub wielokomorowy.

krowa

Zwierzęta mają jednokomorowy lub wielokomorowy żołądek. Żołądek czterokomorowy występuje u przeżuwaczy (np. krowy). Przeżuwacze to zwierzęta roślinożerne, więc taki żołądek pomaga im strawić celulozę. Pławikonik i dziobak australijski nie posiadają żołądka, dlatego pokarm z przełyku trafia od razu do jelita.

6. Nieprzyjemny zapach gazów spowodowany jest wydzielaniem przez bakterie jelitowe lotnych kwasów organicznych.

gazy

Powstawanie gazów w jelitach to normalne, naturalne zjawisko. Gazy jelitowe to mieszanina gazów, głównie azotu, tlenu, dwutlenku węgla, metanu, siarkowodoru i organicznych związków siarki obecna w układzie trawiennym na skutek połykania powietrza oraz procesów fermentacyjnych prowadzonych przez jelitową florę bakteryjną.

7. Nowotwory – najczęściej występująca choroba układu pokarmowego.

człowiek

Prawie co trzeci nowotwór złośliwy to rak przewodu pokarmowego. Jak wynika ze statystyk, liczba zachorowań na raka układu pokarmowego w USA wynosi 300 tys. osób każdego roku. Rak jelita grubego, trzustki i wątroby. Około 50% chorych na raka układu pokarmowego umiera.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty