7 ciekawych faktów o kokosach

Kokosy posiadają niezwykłe właściwości i zastosowania, które odbiegają od standardowego postrzegania tych tropikalnych orzechów. Szerokie możliwości wykorzystania kokosów odkryto już tysiące lat temu.

Nazwę palmy kokosowej w starożytnych językach tłumaczy się jako: "drzewo, które zaspokaja wszystkie potrzeby życia" lub "drzewo o tysiącu zastosowań". Rośliny podobne do kokosów rosły już 15 milionów lat temu, a niektóre owoce wyrzucone przez morze i zdolne do kiełkowania znajdowano nawet w Norwegii.

1. Pałac kokosowy

Pałac kokosowy

Były prezydent Filipin udowodnił, że kokos nie jest tylko źródłem pokarmu, lecz wspaniałym materiałem budowlanym. Ferdinand Marcos wzniósł pałac kokosowy. Zrobił to, aby zaskoczyć papieża Jana Pawła II w czasie składania przez niego oficjalnej wizyty na wyspie. Pałac wybudowany w 70% z materiałów kokosowych kosztował 35 milionów peso (około 11 milionów dolarów). Papież nie docenił jednak gestu lokalnej władzy. Stwierdził, że pałac jest zbyt wystawny, jak na poziom życia prostego ludu.

2. Wyjątkowe właściwości zdrowotne

kokos

W latach 50. XX wieku przeprowadzono wiele eksperymentów, w wyniku których odkryto, że mleko kokosowe mieści w sobie wiele korzystnych dla zdrowia składników. Miąższ kokosa jest bogaty w błonnik, potas, magnez, fosfor i kwas foliowy.

3. Paliwo kokosowe

kokosy

Z kokosów da się wytworzyć ekologicznie i czyste paliwo samochodowe – biodiesel (biopaliwo).

4. Zbroja kokosowa

Zbroja kokosowa

Bardzo ciekawą rzecz udało się stworzyć rzemieślnikom z republiki Kiribati: ochronny kostium kokosowy, zrobiony z tkaniny przypominającej gruby dywan. Do kompletu dochodziły następujące elementy: płyta na plecy, spodnie, nakrycie głowy oraz żakiet wyposażony w wysoki kołnierz.

5. Kokos i historia

Kokos i historia

Orzech kokosowy składa się z ponad 1000 gatunków. Dzielą się one na dwie grupy. Biolog ewolucyjny Olsen razem ze swoim zespołem zbadał pochodzenie genetyczne kokosów. Dzięki temu niezwykłemu odkryciu można prześledzić trasy starożytnych szlaków handlowych.

6. Kokos i małpy

malpa

Małpy pomagają ludziom zbierać kokosy, ponieważ jest to zajęcie dosyć niebezpieczne. W różnych krajach wielu rolników trzyma zwierzęta na długiej smyczy. Część małp jest wytresowana i słucha komend właściciela. Właśnie takie zwierzęta są bardzo cenne, ponieważ przynoszą ogromne zyski rolnikom.

7. Kokosowa wódka Lambadon

Lambadon

Na Filipinach można spróbować napoju alkoholowego Lambadon. Drink składa się z pęku kwiatów orzecha kokosowego, ale bez dodatku jakichkolwiek składników chemicznych. Powszechnie napój jest przygotowywany w warunkach domowych, zgodnie ze starożytną tradycją. Natomiast ostatnio zaczęto go produkować na skalę przemysłową.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty