7 dodatków, które podkręcą smak sałatki

Sałatki są zdrowe, więc warto włączyć je do swojej diety i spożywać przez cały rok, a nie tylko latem. Dlaczego jednak zimą nie smakują tak, jak latem? Być może dlatego, że nie mamy do swojej dyspozycji zbyt wielkiego wyboru składników? W niniejszym artykule kilka porad, jak podkręcić smak każdej sałatki.

Smak sałatek urozmaicają nie tylko przyprawy i zielenina, ale też inne, nie mniej pyszne dodatki. Jak więc komponować zdrowe i smaczne sałatki?

1. Siemię lniane

sałatka

Siemię lniane to doskonały dodatek do sałatki, gdyż nie tylko jest zdrowe, ale też smaczne. Dodaje potrawom korzennej nutki. Jest bogatym źródłem kwasów tłuszczowych, cynku, błonnika, dzięki czemu działa korzystnie na florę bakteryjną jelit, a do tego obniża cholesterol. Siemię dodane do posiłku wywołuje szybsze poczucie sytości i ogranicza apetyt, dlatego zalecane jest w profilaktyce nadwagi i otyłości. Siemię lniane zawiera antyoksydanty, które chronią naszą skórę przed szkodliwym działaniem wolnych rodników.

2. Fasola

fasola

Fasola jest bogatym źródłem błonnika roślinnego. Pomaga obniżyć poziom cholesterolu, reguluje pracę układu pokarmowego i działa wspomagająco w przypadku problemów z wypróżnianiem, dostarcza mięśniom, ścięgnom i wiązadłom niezbędne białko. Fasola jest bogata w żelazo i kwas foliowy. Zawiera witaminę B3, która sprzyja regeneracji komórek.

3. Pestki dyni

sałata

Pestki dyni można dodawać do dowolnej sałatki. Są bogatym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych, zawierają karotenoidy, kwasy fenolowe, lignany.

Pestki dyni od pradawnych czasów stosowano do leczenia zapalenia gruczołu krokowego i pęcherza moczowego. Zawierają tryptofan, który podnosi poziom serotoniny, która zapobiega depresji i uczestniczy w produkcji melatoniny – hormonu snu.

4. Ciecierzyca

obiad

Ciecierzyca, inaczej groch włoski należy do rodziny bobowatych. Pochodzi z Azji i jest jednym z najchętniej wykorzystywanych składników w kuchni arabskiej. Cieciorka jest bogatym źródłem błonnika, dzięki czemu syci na długo i zapobiega przejadaniu się, witaminy A, B, C, E, a także cynku, magnezu i kwasu foliowego.

5. Pestki granatu

granat

Granat zawiera antyoksydanty, które zapobiegają przedwczesnemu starzeniu się skóry. Na dodatek jest bogatym źródłem fitoestrogenów, które zapobiegają nowotworom. Pestki granatu zapobiegają rozwojowi otyłości i cukrzycy.

6. Bulgur i kuskus

kasza

Sałatka nie musi się składać z samych owoców, warzyw i zieleniny. Można zrobić bardzo pyszne sałatki z dodawaniem bulguru czy kuskusa. Zawczasu przygotowana kasza wzbogaci sałatkę w egzotyczne nutki.

Bulgur jest bogaty w błonnik, ma niski indeks glikemiczny i jest lekko strawny. Na dodatek zawiera cynk, kwas foliowy, selen, wapń i witaminy z grupy B. Kuskus to afrykański bulgur. Jest bogaty w błonnik i uważany za potrawę dietetyczną.

7. Owoce

owoce

Nie musi to być sałatka owocowa, możesz po prostu dodać kilka kawałków ulubionego owocu do sałatki warzywnej. Pomoże to podkręcić smak sałatki, dodatkowo dostarczy organizmowi niezbędnej dawki witaminy C, która wspomaga odporność, ułatwia wchłanianie żelaza, sprzyja szybszemu gojeniu się ran. Możesz wybrać dowolne owoce: melon, jabłko, pomarańcza, winogron. Nie bój się eksperymentować.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty