7 dziwnych efektów ubocznych znanych leków

Trudno sobie wyobrazić, że zwykły środek przeciwbólowy może stać się przyczyną pociemnienia ust, a przeciwzapalny – powoduje oparzenia ciała. To nie są przypuszczenia, ale naprawdę możliwe efekty uboczne najpopularniejszych leków.

Wielu z nas w domu z pewnością ma pudełko, w którym zbiera najbardziej potrzebne leki. Jesteśmy już tak przyzwyczajeni do picia cudownych pigułek na bóle głowy, nudności, spazmy itp., że nie wyobrażamy sobie życia bez nich. Przy tym o skutkach ubocznych leków zastanawia się niewiele osób, a mają je wszystkie leki. Proponujemy spojrzeć na zwykłe środki z innej strony.

1. Niemożność odczuwania zapachu

Niemożność odczuwania zapachu

Powszechny lek przeciwwirusowy Interferon, według niektórych doniesień może całkowicie pozbawić człowieka zdolności do odczuwania zapachu. Istnieją dowody na to, że pewien pacjent, nawet po rezygnacji z tego leku, nie był w stanie przywrócić utraconej funkcji.

2. Niewyjaśnione siniaki

Niewyjaśnione siniaki

Wiele osób przyjmuje aspirynę, aby zmniejszyć temperaturę i ból głowy. Lek ten działa rozrzedzająco na krew, co może powodować powstawanie siniaków, ponieważ organizm reaguje nawet na minimalne działanie.

3. Zmniejszenie wzrostu

wzrost

Do leczenia wielu chorób, na przykład reumatyzmu, łuszczycy, zapalenia skóry itp. stosowany jest preparat steroidowy Prednizon, który zgodnie z najnowszymi badaniami, może prowadzić do zmniejszenia wzrostu pacjenta.

4. Śmiertelne oparzenia

Śmiertelne oparzenia

Typowy lek przeciwzapalny ibuprofen czasami może powodować zespół Stevensa-Johnsona, ostrą toksyczną chorobę alergiczną. Charakteryzuje się pojawieniem się zapalenia typu oparzenia. Jeśli nie przestaniesz przyjmować Ibuprofenu, mając nieprzyjemne objawy, wystąpi martwica naskórka, co w 30% stanowi wyrok śmierci.

5. Swędzenie w nieoczekiwanym miejscu

Swędzenie

Stosując ofloxacin w leczeniu infekcji ucha, bardzo niewielu ludzi oczekuje silnego świądu w obszarze narządów intymnych. W tych kroplach pojawia się kolejna nieoczekiwana reakcja uboczna – prowokacja poważnych doznań emocjonalnych, które nie przypominają żadnych zaburzeń psychicznych.

6. Dziwne halucynacje

halucynacje

Pierwszy na świecie antybiotyk penicylina pomagał radzić sobie z wieloma chorobami i jest szeroko stosowany we współczesnej medycynie. Przy tym może wywoływać halucynacje, które mogą objawiać się pojawieniem się wizji, odczuwaniem zapachów i tak dalej. Innym dziwnym i rzadkim skutkiem ubocznym penicyliny jest żółknięcie skóry i oczu.

7. Słabe rozróżnianie kolorów

kolory

Mężczyźni, którzy biorą małe niebieskie tabletki, Viagrę, mogą przestać odróżniać kolory. Takie działanie niepożądane występuje rzadko, i w większości przypadków u osób, które mają inne problemy zdrowotne. Ponadto, po zażyciu Viagra u niektórych mężczyzn, erekcja może trwać dłużej niż cztery godziny, i to nie jest cudowny efekt leku, ale niebezpieczny efekt uboczny. Oznacza to, że naczynia krwionośne nie mogą się rozluźnić, więc pacjent będzie potrzebował pomocy lekarza. W rzadkich przypadkach może to spowodować amputację.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty