7 faktów na temat anoreksji seksualnej, które warto znać

Spadek libido, oziębłość seksualna, brak odczuwania podniecenia, unikanie bliskości i intymności. W niniejszym artykule postaramy się wyjaśnić, czym jest anoreksja seksualna.

Na pewno niejedna z nas słyszała o zaburzeniu odżywiania, zwanym anoreksją, więc anoreksję seksualną często również kojarzymy z jedzeniem. Nic bardziej mylnego. Anoreksja seksualna to zaburzenie psychiczne, polegające na unikaniu bliskości. Czy każdą niechęć do seksu można klasyfikować jako zaburzenie?

para

Anoreksja seksualna może być spowodowana depresją, załamaniem nerwowym, przewlekłym zmęczeniem, zażywaniem niektórych leków. Oziębłość może być konsekwencją molestowania, nieudanego związku. Zaburzenia libido bardzo często występują także po porodzie. Oprócz tego seksuolodzy dopatrują się przyczyn anoreksji seksualnej w lęku przed bliskością, chorobami, przenoszonymi drogą płciową. Co więc warto wiedzieć o anoreksji seksualnej?

1. Wstyd

Niektórzy rodzice wpajają swoim dzieciom przekonanie, że seks i bliskość to coś wstydliwego i złego. Jeśli po stosunku płciowym masz poczucie wstydu i winy, być może właśnie cierpisz na anoreksję seksualną.

2. Zerowe libido

stop

Każdy z nas od czasu do czasu nie ma ochoty na seks i bliskość. Nie ma w tym nic złego. Z awersją seksualną, jako jednostką chorobową, mamy do czynienia dopiero wtedy, gdy problem występuje często i przez co najmniej pół roku. Jest to jeden z objawów anoreksji seksualnej.

3. Marzyć o niebieskich migdałach

W tym przypadku wybieramy nieosiągalny obiekt romantycznych marzeń. Jeśli on jest nieosiągalny, to znaczy, że chodzi jedynie o miłość platoniczną. Żadnej fizycznej bliskości.

4. Lęk przed bliskością

Lęk przed bliskością jest głównym objawem seksualnej anoreksji. Dotknięta nim osoba zrobi wszystko, by uniknąć sytuacji intymnych czy też okoliczności sprzyjających uprawianiu seksu. Również jednym z objawów awersji seksualnej jest wstręt do nagości. Chodzi nie tylko o nagie ciało partnera, ale również o własne ciało.

5. Lęk przed odmową

kobieta

Osoby, cierpiące na anoreksję seksualną, odczuwają strach przed odmową i odrzuceniem, dlatego starają się unikać bliskości i intymności.

6. Oziębłość seksualna

Nie zważając na oziębłość seksualną, osoby, cierpiące na awersję seksualną, potrafią zbudować trwały i udany związek. Związek, w którym jeden z partnerów kompletnie nie odczuwa pożądania. Jeśli oboje partnerów akceptują takie relacje, to wszystko jest w porządku. Jeśli natomiast partnerowi brakuje seksu, a ty chcesz zachować związek, to musisz udać się do lekarza, ponieważ nie można uporać się z tym problemem samemu.

7. Kompulsywne zachowanie seksualne

kochanie

Anoreksja seksualna często ma takie same objawy, co anoreksja, dlatego często może występować kompulsywne zachowanie seksualne, które jednak nie powoduje zaspokojenia seksualnego, natomiast powoduje pustkę psychiczną.

Jeśli stwierdzono u ciebie anoreksję seksualną, nie warto się załamywać. Profesjonalny seksuolog i psycholog na pewno pomogą ci uporać się z tym problemem. Pamiętaj! Robisz to nie tylko dla siebie, ale również dla swego partnera i waszego związku.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty