7 fascynujących faktów na temat klimatycznego Meksyku

Meksyk – fascynujący kraj, który ma ciekawe obyczaje, tradycje i koloryt. Wiedziałeś, że ojczyzną czekolady jest Meksyk?

Na kształtowanie kultury meksykańskiej bezpośredni wpływ mieli rdzenni mieszkańcy, hiszpańscy kolonizatorzy i nowoczesne tradycje latynoamerykańskie. Meksyk przekształcił się w strategiczny ośrodek w Północnej Ameryce, który fascynuje globtroterów z całego świata swoją niesamowitą kulturą, krajobrazami i lokalnymi smakołykami.

W niniejszym zestawieniu kilka fascynujących faktów na temat Meksyku, które nieco przybliżą nam kulturę tego niezwykłego kraju.

1. Na terenie Meksyku znajduje się duża ilość wulkanów.

wulkan

Meksyk znajduje się w pasie Pacyficznego Pierścienia ognia, dlatego też wybuchy wulkanów czy trzęsienia ziemi stały się tam codziennością. Pacyficzny Pierścień Ognia – strefa częstych trzęsień ziemi i erupcji wulkanicznych. W Pierścieniu Ognia znajdują się 452 wulkany i występuje tu ok. 90% wszystkich trzęsień ziemi na świecie. W 1982 roku doszło do erupcji wulkanu El Chichón. Była to jedna z największych erupcji. Zabiła ona około 2000 osób. Wulkan wyrzucił około 1 km³ popiołów.

2. Meksyk – największe, najwyżej usytuowane i najstarsze miasto w Ameryce Północnej.

Meksyk

Meksyk to miasto, zbudowane na ruinach stolicy Azteków – Tenochtitlán, założonej około 1325 roku. Jest najstarszym miastem w Ameryce Północnej. Tenochtitlán z czasem stał się najbardziej znaczącym miastem regionu. W połowie wieku XVI (1521 rok), po długich i zaciętych bojach, Hiszpanom udało się zająć stolicę Azteków. Zdobywcy zburzyli dużą część budynków i świątyń i zbudowali na ruinach Tenochtitlán nowe miasto, wzorowane na europejskim Madrycie – Meksyk.

Hiszpańscy rzemieślnicy wznosili pałace, domy, kościoły w stylu barokowym i dążyli do tego, aby dorównać przepychowi panującemu w Madrycie. Meksyk wkrótce stał się największym miastem w Nowej Hiszpanii. Dziś populacja miasta wynosi 21 mln osób. Meksyk położony jest na wysokości 2240 m n.p.m., więc jest najwyżej usytuowanym miastem w Ameryce Północnej.

3. Meksyk jest 11. krajem na świecie i 2. krajem w Ameryce Północnej pod względem liczby ludności.

Meksyk widok

Z prawie 123 mln mieszkańców Meksyk jest 2. krajem po Brazylii pod względem liczby ludności w Ameryce Północnej. Wśród meksykańskich miast niekwestionowanymi liderami są trzy miasta: Meksyk, Guadalajara i Puebla. Obecnie Meksyk ulega gwałtownej urbanizacji, która doprowadziła do przeludnienia. Stolica pod względem liczby ludności jest 15 razy większa od Guadalajary, której populacja wynosi 1,5 mln mieszkańców.

4. W Meksyku występują króliki wulkaniczne, jaguary i inne rzadkie odmiany zwierząt.

rzadkie odmiany zwierząt

Meksyk jest bardzo dużym krajem, przez który przechodzi 7 stref klimatycznych, dlatego na jego terenie występują różne gatunki zwierząt, charakterystyczne dla strefy tropikalnej, pustyni i dzikiej przyrody. Meksyk zamieszkują rzadkie odmiany zwierząt: czepiaki, ocelot wielki, króliki wulkaniczne i szopik dżunglowy (mały ssak drapieżny z rodziny szopowatych).

5. Piramida Kukulkana w Chichén Itzá w 2007 roku została wybrana jednym z siedmiu nowych cudów świata.

Piramida Kukulkana

Siedem nowych cudów świata to współczesna lista siedmiu cudów świata, stworzona za pośrednictwem szwajcarskiej firmy New Open World Corporation (NOWC). Lista została ogłoszona w 2007 roku. Znalazły się na niej m.in. ruiny Chichén Itzá i piramida Kukulkana, Meksyk, Jukatan.

6. Meksyk to drugi największy katolicki kraj na świecie.

Meksyk ulica

Meksyk – drugi największy, po Brazylii, katolicki kraj na świecie. Według danych episkopatu są tam 101 mln katolików (83,9 proc. ludności). Katolicyzm indiańskim plemionom dzisiejszego Meksyku przynieśli w początkach XVI w. hiszpańscy konkwistadorzy, który do dziś pozostaje jedną z dominujących religii w kraju.

7. Meksyk jest ojczyzną czekolady i kukurydzy.

kukurydza

Kukurydza była uprawiana na południu Meksyku już około 10 tys. lat temu. Kultura starożytnych mieszkańców, zamieszkujących terytorium niniejszego Meksyku była ściśle związana z uprawą kukurydzy, właśnie dlatego od wieków jest nieodłącznym i podstawowym składnikiem kuchni meksykańskiej.

Ojczyzną czekolady jest terytorium dzisiejszego Meksyku, zamieszkiwane niegdyś przez Majów i Azteków, którzy już około 3000 lat temu uprawiali drzewa kakaowca, z którego nasion przyrządzano bardzo gorzki i mocno przyprawiany napój. Nazwa "czekolada" pochodzi od słowa xococalit (z nahuatl xocolatl), które w dosłownym tłumaczeniu oznacza "gorzka woda".

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty